იცოცხლე დიდხანს : [ლექსი] / ა. ჩეგიანი // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 1-30 ნოემბერი. - N9. - გვ.16[MFN: 142444]
რა შედეგი მოიტანა "ქართული ოცნების" უმოქმედობამ / თ. ნინიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემბერი. - N294. - გვ.5[MFN: 142445]
UDC:  329 + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  კოალიცია "ქართული ოცნების" უპასუხისმგებლო და კოაბიტაციური პოლიტიკისა და ნაცმოძრაობის ოპოზიციონერობის შესახებ
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი(2004-2013)); ივანიშვილი ბიძინა (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; ხელისუფლება.
1. Президенту вдвое повысили зарплату // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 11-17 декабря. - N50. - С.2[MFN: 142446]
UDC:  342.511 + 331.2](479.22)
Хадури, Нодар (министр финансов Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  Об увеличении зарплаты президенту Грузии - Георгию Маргвелашвили
თემატიკა:  პრეზიდენტები; ხელფასები.
1. საქართველოს მწერალთა კავშირის პრემიების მიმნიჭებელი კომისია
ვულოცავთ / საქართველოს მწერალთა კავშირის პრემიების მიმნიჭებელი კომისია // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 1-30 ნოემბერი. - N9. - გვ.16[MFN: 142447]
UDC:  821.353.1 + 06.05(479.22)
ანოტაცია:  ლიტერატურული პრემიების მინიჭების შესახებ
პერსონალია:  ჩაჩუა მიხეილ (პოეტი, აკაკი წერეთლის სახელობის პრემიის ლაურეატი); კობერიძე ნოდარ (მწერალი, ნიკო ლორთქიფანიძის სახელობის პრემიის ლაურეატი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; პრემიები.
1. "Рейдерский захват" // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 11-17 декабря. - N50. - С.2[MFN: 142448]
UDC:  323.233(477) + 327(477) + 341.217(4)
Саакашвили, Михаил (президент Грузии (2004-2013), автор комментария);  Филат, Влад (председатель Либерал -демократической партии Молдовы, автор комментария);  Панджикидзе, Майя (министр МИД Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  О событиях, происходящих в Украине и о выступлении бывшего президента Грузии на демоснстрации в Киеве
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; უკრაინა-ევროკავშირის ურთიერთობები.
1. ტაბატაძე, თეო
10 ათას პალმაში გაცვლილი ქართული მიწა / თ. ტაბატაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 16-22 მარტი. - N9. - გვ.13[MFN: 142449]
UDC:  332.012(479.22)
მიქელაძე, გურამ (გონიოს მკვიდრი, კომენტარის ავტორი);  რობაქიძე, დავით (ლეიბორისტული პარტიის აჭარის რეგიონული ორგანიზაციის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აჭარაში, სოფელ გონიოში 100 ჰექტარი მიწის არაბ შეიხზე გაყიდვის ფაქტთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მიწის საკუთრება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14240 | 14241 | 14242 | 14243 | 14244 | 14245 | 14246 | 14247 | 14248 | 14249 | 14250 |  შემდეგი »  ბოლო »»