1. სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი)
"მსოფლიოში ყველაზე მოკლე სასწავლო წელი და გადატვირთული ეროვნული სასწავლო გეგმა ჩვენ გვაქვს" : ინტერვიუ / თამარ სანიკიძე ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 9 დეკემბერი. - N331. - გვ.5-6[MFN: 142503]
UDC:  37 + 328.13](479.22)
საკვანძო სიტყვები:  მასწავლებლების სერტიფიცირება; ინფრასტრუქტურა; დაფინანსება; ოლიმპიადები; აბიტურიენტების ჩარიცხვა.
"ჩმორი" ბარამიძე და გარჩევები ივანიშვილის კარზე... / გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემებრი. - N167. - გვ.2-3[MFN: 142504]
ანოტაცია:  პარლამენტის სხდომაზე გია ბარამიძესა და სოსო ჯაჭვლიანს შორის მომხდარი დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია:  ჯაჭვლიანი სოსო (პარლამენტარი); ბარამიძე გია (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი).
1. გაფრინდაშვილი, ნონა
გაემიჯნეთ უღირსებს და ქართველ ხალხთან დადექით!!! რატომ აძლევს "ქართული ოცნება" "ნაცმოძრაობას" ამდენის უფლებას? : ინტერვიუ / ნ. გაფრინდაშვილი ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემებრი. - N167. - გვ.4-5[MFN: 142505]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მოჭადრაკე ნონა გაფრინდაშვილთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია:  ჯაჭვლიანი სოსო (პარლამენტარი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013)); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი, პატიმარი); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
1. კობახიძე, მანანა
მაჟორიტარული არჩევნები უქმდება? : ინტერვიუ / მ. კობახიძე ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემებრი. - N167. - გვ.6-7[MFN: 142506]
UDC:  352.075 + 342.537](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტის ვიცე-სპიკერ მანანა კობახიძესთან ადგილობრივი თვითმმართველობის კანონპროექტთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; კანონპროექტები.
გია ხუხაშვილსა და ლაშა ნაცვლიშვილს დაკითხვაზე იბარებენ? : რა განცხადებები შევიდა მთავარ პროკურატურაში? / შ. გოგოლაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემებრი. - N167. - გვ.8-9[MFN: 142507]
ხუხაშვილი, გია (ეკონომიკის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მაღალჩინოსნების მიმართ წაყენებულ ბრალდებებზე
პერსონალია:  ნაცვლიშვილი ლაშა (მთავარი პროკურორის ყოფილი მოადგილე); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
1. ნოზაძე, მამუკა
თეა წულუკიანს საერთაშორისო ორგანიზაციებში უჩივიან : ინტერვიუ / მ. ნოზაძე ; ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემებრი. - N167. - გვ.10-11[MFN: 142508]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადვოკატ მამუკა ნოზაძესთან სტრასბურგის სასამართლოს მიერ მის მიმართ უფლებამოსილების შეჩერების მიზეზებზე
პერსონალია:  წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  სტრასბურგის სასამართლო.
საქართველოს ბანკი სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში 2,3 მილიონ ლარს გამოყოფს / ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 13-15 დეკემბერი. - N132(888). - გვ.2[MFN: 142509]
ანოტაცია:  საქართველოს ბანკის სიახლეები
"ყველა ზღვარს გადასული უნამუსობა" ქუთაისში / ნ. თვალაბეიშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემებრი. - N167. - გვ.12-13[MFN: 142510]
ანოტაცია:  სოციალურად დაუცველი პირების პრობლემებზე
1. რურუა, ნიკა (კულტურის ყოფილი მინისტრი)
ნიკა რურუა: "პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართვა ეკლესიასაც ბევრ შეცდომას დააშვებინებს და სახელმწიფოსაც აზარალებს!" : ინტერვიუ / ნიკა რურუა ; ესაუბრა რეზო შატაკიშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 13-15 დეკემბერი. - N132(888). - გვ.3-4[MFN: 142511]
ორგანიზაცია:  "ნაციონალური მოძრაობა".
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება.