ანატოლი სობჩაკის ქვრივი ამბობს, რომ საბჭოთა ნოსტალგია არ აქვს : ინტერვიუ / ლ. ნარუსოვა ; ესაუბრა ქ. ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 16 დეკემბერი. - N50. - გვ.37[MFN: 142849 ]
UDC: 32(470)
ანოტაცია: საქართველოს, უკრაინის, რუსეთისა და საკუთარი მეუღლის შესახებ
პერსონალია: სობჩაკი ანატოლი (სანქტ-პეტერბურგის მერი).
ნადირაძე, თეა
აფხაზ სასულიერო პირთა ნაწილი "აფხაზეთის ეკლესიის" საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის წიაღში დაბრუნებას აპირებს / თეა ნადირაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N332. - ჩანართი Business რეზონანსი N48, გვ.6[MFN: 142850 ]
UDC: 271.2 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია: აფხაზი სასულიერო პირების ნაწილის სურვილის მიზეზები აფხაზეთის ეკლესიის საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში დაბრუნების შესახებ
პერსონალია: ბესარიონი [აპლია] ("აფხაზეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის" დროებითი მმართველი); დოროთე [დბარი] (აფხაზი სასულიერო პირი); ანდრეი [ამპარი] (აფხაზი სასულიერო პირი); დავითი [სარსანია] (აფხაზი სასულიერო პირი).
თემატიკა: მართლმადიდებლური ეკლესია ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
გვაძაბია, მამუკა (უპარტიოთა მოძრაობის ლიდერი)
მამუკა გვაძაბია: "ხილისუფლება დევნილებს "ბომჟებთან" გვაიგივებს" : ინტერვიუ / მ. გვაძაბია ; ესაუბრა გ. ბალაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 17 დეკემბერი. - N298. - გვ.2[MFN: 142851 ]
UDC: 323.173 + 328.13](479.22)
ანოტაცია: ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სამინისტროს თანამშრომელთა კომპეტენტურობის შესახებ
თემატიკა: ოკუპირებული ტერიტორიები ; სამინისტროები .
ვის დავალებას ასრულებს მიხეილ სააკაშვილი? / ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2013. - 9-15 დეკემბერი. - N49. - გვ.2-3[MFN: 142852 ]
UDC: 342.511 + 327(479.22:477)
ანოტაცია: პრეზიდენტ სააკაშვილის დამოკიდებულებაზე უკრაინაში მიმდინარე პოლიტიკური აქციებისადმი
თემატიკა: პრეზიდენტები ; უკრაინა-საქართველოს ურთიერთობები .
სამადაშვილი, ალეკა (ჯგუფ "Next Level"-ის წევრი)
"Next Level": "ჩვენ "ნიჭიერის" ფინალში საჭირო ვართ" : ინტერვიუ / ა. სამადაშვილი ; ესაუბრა თამარ გონგაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 16 დეკემბერი. - N50. - გვ.39[MFN: 142853 ]
ანოტაცია: სატელევიზიო შოუ "ნიჭიერის" შესახებ
ორგანიზაცია: ტელეკომპანია , რუსთავი 2.
თემატიკა: სატელევიზიო შოუები .
შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი აცხადებს ვაკანსიას ასოცირებული პროფესორის თანამდებობის დასაკავებლად // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N332. - ჩანართი Business რეზონანსი N48, გვ.6[MFN: 142854 ]
UDC: 331.5 + 378](479.22)
ორგანიზაცია: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი .
თემატიკა: ვაკანსიები ; უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები .
ვინ არიან ის პატიმრები, რომლებიც ციხეებში შიმშილობენ : რატომ მართავს მათ ნანა კაკაბაძე?! / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2013. - 9-15 დეკემბერი. - N49. - გვ.4-5[MFN: 142855 ]
UDC: 343.261.1 + 343.91](479.22)
ანოტაცია: პატიმართა შიმშილობის შესახებ სამართლიანობის აღდგენის მოთხოვნით
პერსონალია: კაკაბაძე ნანა (ა/ო "ყოფილი პოლიპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" ხელმძღვანელი).
თემატიკა: სასჯელაღსრულების დაწესებულებები ; პატიმრები .
ბილაინმა სოციალური პასუხისმგებლობის კამპანიის "ნათელი ფერები ბავშვებს" ანგარიში წარადგინა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N332. - ჩანართი Business რეზონანსი N48, გვ.7[MFN: 142856 ]
UDC: 621.395 + 364-54 + 364-053.2](479.22)
• ბაღდავაძე, თეონა ("ბილაინის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "ბილაინის" წარმომადგენელთა ანგარიში 15 ბავშვთა სახლისა და 150 ბავშვის დახმარების შესახებ
ორგანიზაცია: ბილაინი , ფიჭური კავშირგაბმულობის კომპანია.
თემატიკა: ფიჭური კავშირგაბმულობა ; ბავშვთა სახლები .
თავბერიძე, დეა
ანსამბლი "სეუ" ფრანგულ დოკუმენტურ ფილმში / დ. თავბერიძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 16 დეკემბერი. - N50. - გვ.43[MFN: 142857 ]
• ჭუმბურიძე, ზაალ (ანსამბლის სამხატვრო ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); ჭუმბურიძე, ოთარ (პროდიუსერი, კომენტარის ავტორი); პრიმერსკი, ფრენსის (ფრანგი ფოტორეპორტიორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ცეკვისა და ხალხური სიმღერის ანსამბლ "სეუ"-ს შესახებ
თემატიკა: ცეკვისა და ხალხური სიმღერის ანსამბლები .
მეციტრუსეები ეჭვობენ, რომ სეზონი ჩავარდა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 10 დეკემბერი. - N332. - ჩანართი Business რეზონანსი N48, გვ.8[MFN: 142858 ]
UDC: 634.3(479.22)
• მხეიძე, ავთანდილ (აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი); გოთუა, ლაშა (მეწარმე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მეციტრუსეების პრობლემების შესახებ ციტრუსის ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებით საქართველოს რეგიონებში
თემატიკა: ციტრუსი .
საკვანძო სიტყვები: ტრანპორტირება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14281 | 14282 | 14283 | 14284 | 14285 | 14286 | 14287 | 14288 | 14289 | 14290 | 14291 | შემდეგი » ბოლო »»