[დანაშაული, რომლის დროსაც შესაძლებელია განხორციელდეს ფარული მიყურადება] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.2[MFN: 142980]
ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  მანჯავიძე, ზურა (მომღერალი, კოლმენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  დანაშაული; ფარული მოსმენები.
1. გრიგოლია, ნიკა (იუმორისტი)
"უარესებიც მცმია" : ინტერვიუ / ნიკა გრიგოლია ; ესაუბრა თამარ ბოჭორიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 11-17 დეკემბერი. - N50. - გვ.19[MFN: 142981]
თემატიკა:  იუმორისტები.
1. დოლიძე, ანჩო (მომღერალი)
"გავგიჟდი და ტანსაცმელი შემოვიხიე" : ინტერვიუ / ანჩო დოლიძე ; ესაუბრა თამარ ბოჭორიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 11-17 დეკემბერი. - N50. - გვ.19[MFN: 142982]
ვისი დანახვა არ სურს და ვის ნახვას ისურვებდა პარლამენტში უფლებადამცველი დიმიტრი ლორთქიფანიძე : ინტერვიუ / დ. ლორთქიფანიძე ; ესაუბრა შ. ღვაჩლიანი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 18-24 დეკემბერი. - N47. - გვ.9[MFN: 142983]
ანოტაცია:  ინტერვიუ უფლებადამცველთან პარლამენტის შემადგენლობასთან დაკავშირებით
ვაჰაბიზმმა პანკისში თაობები დააპირსპირა / ეკატერინე ბასილაია; მალხაზ გაგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 დეკემბერი. - N341. - გვ.1,4[MFN: 142984]
UDC:  323.15 + 28](=351.42)(479.22)
მარგოშვილი, მაყვალა (ა/ო "მშვიდობა კავკასიის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვითარებაზე პანკისის ხეობაში და რელიგიურ განსხვავებებზე ქისტებს შორის
თემატიკა:  ეროვნული უმცირესობები; ისლამი.
საკვანძო სიტყვები:  ვაჰაბიზმი.
1. მახაური, ტრისტან (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი)
"ხელისუფლებაში ყველა გამორჩენისთვის მიძვრება" : ინტერვიუ / ტრისტან მახაური ; ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 11-17 დეკემბერი. - N50. - გვ.20[MFN: 142985]
UDC:  32(479.22) + 82
თემატიკა:  პოლიტიკა; ლიტერატურა.
ეკონომიკა, კულტურა, ჯარი, ეკლესია, განათლება - ამ ინსტიტუტებიდან ყველა დაკნინებულია : ინტერვიუ / თ. ქორიძე ; ესაუბრა ე. ნასყიდაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 18-24 დეკემბერი. - N47. - გვ.10[MFN: 142986]
ანოტაცია:  ინტერვიუ უზენაესი საბჭოს წევრთან ქვეყანაში არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით
1. ავალიანი, ჯემალ (გამომგონებელი)
ჩირის "დამაჩქარებელი" : ინტერვიუ / ჯემალ ავალიანი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 11-17 დეკემბერი. - N50. - გვ.22[MFN: 142987]
UDC:  001.894(479.22)
1. ხეცურიანი, ლამარა (ნიჩბოსანი)
პირველი ქართველი ნიჩბოსანი ქალი : ინტერვიუ / ლამარა ხეცურიანი ; ესაუბრა ირმა ხარშილაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 11-17 დეკემბერი. - N50. - გვ.24[MFN: 142988]
UDC:  797.12(479.22)
თემატიკა:  ნიჩბოსნობა.
1. "ფონდი ნატახტარის" დახმარებით 11 მზრუნველობამოკლებული მოზარდი დასაქმდა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 19 დეკემბერი. - N300. - გვ.5[MFN: 142989]
ნიკოლაიშვილი, თორნიკე (კომპანია "ნატახტარის" მარკეტინგის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  საქველმოქმედო ფონდები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14294 | 14295 | 14296 | 14297 | 14298 | 14299 | 14300 | 14301 | 14302 | 14303 | 14304 |  შემდეგი »  ბოლო »»