რატომ აიწია ზოგადი უნარების ბარიერმა / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N336. - გვ.6[MFN: 143094]
UDC:  37.091.24(479.22)
მიმინოშვილი, მაია (შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ვახანია, ზურაბ (განათლების ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  2014 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდებისთვის ზოგად უნარებში ბარიერის აწევისა და სხვა სიახლეების შესახებ
თეა წულუკიანი: "უგულავას დაკითხვა ქვეყნის იმიჯს არ დააზარალებს" / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 დეკემბერი. - N301. - გვ.4[MFN: 143095]
UDC:  352.075.31 + 347.963](479.22)
წულუკიანი, თეა (იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გიგი უგულავას პროკურატურაში დაბარებისა და მისი დაკითხვის ფაქტის შესახებ
თემატიკა:  მერები; პროკურორები.
1. ბლიაძე, მაია
გეოგრაფიის პედაგოგთა დასახმარებლად : ტოპოგრაფიულ რუკაზე მუშაობა: ინსტრუქციები და დავალებები / მ. ბლიაძე // ახალი განათლება. - თბილისი, 2013. - 19-25 დეკემბერი. - N39. - გვ.8-9[MFN: 143096]
UDC:  37.091.27(479.22) + 91
თემატიკა:  მასწავლებელთა სერტიფიცირება; გეოგრაფია.
1. ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი)
"თავს მოვიკლავ!" : ინტერვიუ / დიმიტრი ლორთქიფანიძე ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 18-24 დეკემბერი. - N51. - გვ.5.11[MFN: 143097]
ხარძიანი, ციალა (პატიმარ კახა ხარძიანის დედა);
ანოტაცია:  მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნის გადადების თაობაზე
პერსონალია:  ხარძიანი კახა (პატიმარი).
თემატიკა:  პატიმრები; ადამიანის უფლებები.
სერიალების ვირუსი ახალგაზრდებშიც სწრაფად ვრცელდება / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 14 დეკემბერი. - N336. - გვ.7[MFN: 143098]
UDC:  791.243(479.22)
კიკაბიძე, ბაჩო (ტელეკომპანია "მაესტროს" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სერიალები.
1. ჯიბლაძე, მერაბ
დამოუკიდებელ საქართველოში მეეზოვის ხელფასი სამჯერ აღემატება მეცნიერისას : ინტერვიუ / მ. ჯიბლაძე ; ესაუბრა თ. ტაბატაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 30 მარტი-5 აპრილი. - N11. - გვ.6[MFN: 143099]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პროფესორთან განათლების სისტემაში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით
1. ჯგერენაია, ემზარ (თსუ-ის პროფესორი)
ბიზნესის გააქტიურება პირდაპირ არის დაკავშირებული სამართლიანობის აღდგენასთან : ინტერვიუ / ემზარ ჯგერენაია ; ესაუბრა გიორგი მუშკუდიანი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 19-25 დეკემბერი. - N348. - გვ.5[MFN: 143100]