Энергетический союз / Гия Лоладзе // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Декабрь. - N51. - С.14[MFN: 143217]
Каладзе, Каха (министр энергетики Грузии, автор комментария);
ანოტაცია:  О вступлении в строй высоковольтной ЛЭП, связывающей Грузию и Турцию, а также подстанции "Ахалцихе"
მერაბიშვილი მთავარ პროკურორს შანტაჟში ადანაშაულებს / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 დეკემბერი. - N340. - გვ.3[MFN: 143218]
UDC:  35.08 + 347.963](479.22)
მერაბიშვილი, ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ფარცხალაძე, ოთარ (მთავარი პროკურორი, კომენტარის ავტორი);  წულუკიანი, თეა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ნანუაშვილი, უჩა (სახალხო დამცველი, კომენტარის ავტორი);  ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ექსპერმიერ ვანო მერაბიშვილის მიერ მთავარი პროკურორის დადანაშაულების შესახებ
თემატიკა:  ყოფილი მაღალჩინოსნები; პროკურორები.
1. ვაჭარაძე, ირინა (ბიზნესმენი)
შპს "ოლიას" საქმე : ნაციონალური კოლექტივიზაციის მსხვერპლი ირინა ვაჭარაძე დახმარებას დავით უსუფაშვილს სთხოვს : ინტერვიუ / ირინა ვაჭარაძე ; ესაუბრა გიორგი გიორგაძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 20-22 დეკემბერი. - N135(891). - გვ.6[MFN: 143219]
UDC:  338.242 + 658.11](479.22)
პერსონალია:  უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ბიზნესმენები; საწარმოები.
1. Ахвледиани, Ниния (журналист телекомпании "Имеди")
Героиня "Имеди" : О чем мечтает Клара Поцхишвили / Ниния Ахвледиани ; Подготовила Миа Саркисова // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Декабрь. - N51. - С.14[MFN: 143220]
UDC:  37.091.321(479.22)
ანოტაცია:  Об одной из участниц передачи "Герои "Имеди" - педагоге Кларе Поцхишвили
თემატიკა:  მასწავლებლები.
1. ვაჭარაძე, ირაკლი
"იდენტობამ" წულუკიანთან შეხვედრა პროტესტით დატოვა : თუმცა იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებულ კანონპროექტს "ერთ-ერთ საუკეთესოდ" მიიჩნევს / ირაკლი ვაჭარაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 დეკემბერი. - N340. - გვ.3[MFN: 143221]
UDC:  316.647.82 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია:  ა/ო "იდენტობის" დირექტორი საუბრობს სასტუმრო "რედისონში" "დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ" კანონპროექტის განხილვის დროს დარბაზის დატოვების მიზეზებსა და კანონპროექტის შესახებ
პერსონალია:  წულუკიანი თეა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი).
თემატიკა:  დისკრიმინაცია; კანონპროექტები.
1. Долидзе, Леван
Добрые дела : Грузинская диаспора в Беларуси : Леван Долидзе // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Декабрь. - N51. - С.15[MFN: 143222]
UDC:  325.2(=353.1)(476)
Рыбаков, Михаил (директор Белорусского республиканского центра национальных культур, автор комментария);  Ладутько, Николай (председатель Минского горисполкома, автор комментария);
პერსონალია:  Кавтарадзе Роланд (председатель Грузинского культурно-просветительского общества "Мамули").
თემატიკა:  ქართული დიასპორა.
აზერბაიჯანში მსხვილი არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი დააკავეს / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 დეკემბერი. - N340. - გვ.4[MFN: 143223]
UDC:  342.7(479.24)
ლომჯარია, ნინო (ა/ო "სამართლიანი არჩევნების" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აზერბაიჯანში ა/ო "საარჩევნო მონიტორინგისა და დემოკრატიის სასწავლო ცენტრის" ხელმძღვანელის ანარ მამედლის დაკავების მიზეზების შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14318 | 14319 | 14320 | 14321 | 14322 | 14323 | 14324 | 14325 | 14326 | 14327 | 14328 |  შემდეგი »  ბოლო »»