Энергетический союз / Гия Лоладзе // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Декабрь. - N51. - С.14[MFN: 143217 ]
• Каладзе, Каха (министр энергетики Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: О вступлении в строй высоковольтной ЛЭП, связывающей Грузию и Турцию, а также подстанции "Ахалцихе"
მერაბიშვილი მთავარ პროკურორს შანტაჟში ადანაშაულებს / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 დეკემბერი. - N340. - გვ.3[MFN: 143218 ]
UDC: 35.08 + 347.963](479.22)
• მერაბიშვილი, ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ფარცხალაძე, ოთარ (მთავარი პროკურორი, კომენტარის ავტორი); წულუკიანი, თეა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ნანუაშვილი, უჩა (სახალხო დამცველი, კომენტარის ავტორი); ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ექსპერმიერ ვანო მერაბიშვილის მიერ მთავარი პროკურორის დადანაშაულების შესახებ
თემატიკა: ყოფილი მაღალჩინოსნები ; პროკურორები .
ვაჭარაძე, ირინა (ბიზნესმენი)
შპს "ოლიას" საქმე : ნაციონალური კოლექტივიზაციის მსხვერპლი ირინა ვაჭარაძე დახმარებას დავით უსუფაშვილს სთხოვს : ინტერვიუ / ირინა ვაჭარაძე ; ესაუბრა გიორგი გიორგაძე // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 20-22 დეკემბერი. - N135(891). - გვ.6[MFN: 143219 ]
UDC: 338.242 + 658.11](479.22)
პერსონალია: უსუფაშვილი დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: ბიზნესმენები ; საწარმოები .
Ахвледиани, Ниния (журналист телекомпании "Имеди")
Героиня "Имеди" : О чем мечтает Клара Поцхишвили / Ниния Ахвледиани ; Подготовила Миа Саркисова // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Декабрь. - N51. - С.14[MFN: 143220 ]
UDC: 37.091.321(479.22)
ანოტაცია: Об одной из участниц передачи "Герои "Имеди" - педагоге Кларе Поцхишвили
თემატიკა: მასწავლებლები .
ვაჭარაძე, ირაკლი
"იდენტობამ" წულუკიანთან შეხვედრა პროტესტით დატოვა : თუმცა იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებულ კანონპროექტს "ერთ-ერთ საუკეთესოდ" მიიჩნევს / ირაკლი ვაჭარაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 დეკემბერი. - N340. - გვ.3[MFN: 143221 ]
UDC: 316.647.82 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია: ა/ო "იდენტობის" დირექტორი საუბრობს სასტუმრო "რედისონში" "დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ" კანონპროექტის განხილვის დროს დარბაზის დატოვების მიზეზებსა და კანონპროექტის შესახებ
პერსონალია: წულუკიანი თეა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი).
თემატიკა: დისკრიმინაცია ; კანონპროექტები .
Долидзе, Леван
Добрые дела : Грузинская диаспора в Беларуси : Леван Долидзе // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Декабрь. - N51. - С.15[MFN: 143222 ]
UDC: 325.2(=353.1)(476)
• Рыбаков, Михаил (директор Белорусского республиканского центра национальных культур, автор комментария); Ладутько, Николай (председатель Минского горисполкома, автор комментария);
პერსონალია: Кавтарадзе Роланд (председатель Грузинского культурно-просветительского общества "Мамули").
თემატიკა: ქართული დიასპორა .
აზერბაიჯანში მსხვილი არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი დააკავეს / ეკატერინე ბასილაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 დეკემბერი. - N340. - გვ.4[MFN: 143223 ]
UDC: 342.7(479.24)
• ლომჯარია, ნინო (ა/ო "სამართლიანი არჩევნების" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: აზერბაიჯანში ა/ო "საარჩევნო მონიტორინგისა და დემოკრატიის სასწავლო ცენტრის" ხელმძღვანელის ანარ მამედლის დაკავების მიზეზების შესახებ
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14318 | 14319 | 14320 | 14321 | 14322 | 14323 | 14324 | 14325 | 14326 | 14327 | 14328 | შემდეგი » ბოლო »»