რატომ გადაიფიქრა გუბერნატორმა ვიცე-გუბერნატორების დანიშვნა? / მ. ქანთარია // ალია. - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N175. - გვ.12-13[MFN: 143592]
UDC:  342.518(479.22)
პერსონალია:  ჩხაიძე გიორგი (გურიის გუბერნატორი); დოლიძე მამუკა (ჩოხატაურის ყოფილი გამგებელი).
თემატიკა:  გუბერნატორები.
[ხელისუფლებაში საკადრო ცვლილებების საჭიროების თაობაზე] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.2[MFN: 143593]
UDC:  328 + 005.95](479.22)
ცისკარიშვილი, სოსო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  მეტრეველი, ია (ფონდ "ქომაგის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ანჩაბაძე, გია (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი);  თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ოთარაშვილი, ვაჟა (პოეტი, კომენტარის ავტორი);
მოხსენიებული პირები:  ფარცხალაძე ოთარ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა:  ხელისუფლება; საკადრო ცვლილებები.
1. პატარკაციშვილების ოჯახმა აღიარა და BVI-ის სასამართლომ დაადგინა, რომ ყულევის ტერმინალის აქციები ვანო ჩხარტიშვილს ეკუთვნოდა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N306. - გვ.5[MFN: 143594]
UDC:  338.242 + 347.9](479.22)
ანოტაცია:  ბრიტანეთის ვირჯინიის კუნძულების სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩხარტიშვილი ვანო (ბიზნესმენი); გუდავაძე ინა (ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის ქვრივი).
თემატიკა:  ბიზნესმენები; სასამართლოები.
"არ მინდა, ირაკლი ღარიბაშვილს სიტუაცია აერიოს..." : რომელ სამინისტროებშია მოსალოდნელი საბოტაჟი? : ინტერვიუ / მ. არეშიძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი - 6 იანვარი. - N176. - გვ.2-3[MFN: 143595]
ანოტაცია:  ინტერვიუ კავკასიის საკითხებში ექსპერტ მამუკა არეშიძესთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია:  წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
ქართველები აფხაზურ ჯარში სამსახურზე უარს ამბობენ / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.3[MFN: 143596]
UDC:  351.755.61 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია:  პასპორტიზაციის შესახებ გალში
თემატიკა:  პასპორტები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
1. ჯანიაშვილი, მერაბ (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაციის" გამგეობის წევრი)
"თუ ჩვენ გვინდა განვითარებულ ქვეყანაში ცხოვრება, მაშინ როგორც შაჰ-დენიზი, ისე ხუდონჰესი უნდა ავაშენოთ" : ინტერვიუ / მ. ჯანიაშვილი ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N306. - გვ.7[MFN: 143597]
ანოტაცია:  2013 წელს დაგეგმილი 6-იანი ეკონომიკური ზრდის მიუღწევლობის მიზეზების შესახებ
თემატიკა:  ეკონომიკური განვითარება.
1. კალანდაძე, ლევან
ღია წერილი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს / ლ. კალანდაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი - 6 იანვარი. - N176. - გვ.4[MFN: 143598]
UDC:  502 + 342.537](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ინიციატივა "გარემოზე ზემოქმედების შეფასების შესახებ დებულებაში" შესატან ცვლილებებზე
თემატიკა:  გარემოს დაცვა; კანონპროექტები.
რუსეთი ცდილობს, საქართველოსთან სავიზო რეჟიმის გაუქმება ევროპას დაასწროს / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 დეკემბერი. - N349. - გვ.1-2[MFN: 143599]
ფანჯიკიძე, მაია (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  პუტინი, ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  კიკიანი, ირაკლი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  შარაშენიძე, თორნიკე (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  გოგოლაშვილი, კახა ("ევროპული კვლევების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველო-რუსეთის მომავალი ურთიერთობების შესახებ
ახალგორელმა ბავშვებმა ცხინვალიდან საახალწლო საჩუქრები მიიღეს, თბილისიდან - არაფერი / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.3[MFN: 143600]
ანოტაცია:  მასწავლებელთა ხელფასების ზრდის შესახებ ახალგორში
თემატიკა:  ოკუპირებული რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  მასწავლებლების ხელფასები.
1. მელაძე, ელგუჯა (დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი)
რა ხდება შრომის ბაზარზე : ინტერვიუ / ე. მელაძე ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N306. - გვ.7[MFN: 143601]
ანოტაცია:  დღევანდელი შრომის ბაზრის შეფასება
პერსონალია:  სერგეენკო დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი).
თემატიკა:  შრომის ბაზარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14356 | 14357 | 14358 | 14359 | 14360 | 14361 | 14362 | 14363 | 14364 | 14365 | 14366 |  შემდეგი »  ბოლო »»