რატომ გადაიფიქრა გუბერნატორმა ვიცე-გუბერნატორების დანიშვნა? / მ. ქანთარია // ალია . - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N175. - გვ.12-13[MFN: 143592 ]
პერსონალია: ჩხაიძე გიორგი (გურიის გუბერნატორი); დოლიძე მამუკა (ჩოხატაურის ყოფილი გამგებელი).
თემატიკა: გუბერნატორები .
[ხელისუფლებაში საკადრო ცვლილებების საჭიროების თაობაზე] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.2[MFN: 143593 ]
UDC: 328 + 005.95](479.22)
• ცისკარიშვილი, სოსო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); მეტრეველი, ია (ფონდ "ქომაგის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი); ანჩაბაძე, გია (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი); თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); ოთარაშვილი, ვაჟა (პოეტი, კომენტარის ავტორი);
მოხსენიებული პირები: ფარცხალაძე ოთარ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა: ხელისუფლება ; საკადრო ცვლილებები .
პატარკაციშვილების ოჯახმა აღიარა და BVI-ის სასამართლომ დაადგინა, რომ ყულევის ტერმინალის აქციები ვანო ჩხარტიშვილს ეკუთვნოდა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N306. - გვ.5[MFN: 143594 ]
UDC: 338.242 + 347.9](479.22)
ანოტაცია: ბრიტანეთის ვირჯინიის კუნძულების სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ჩხარტიშვილი ვანო (ბიზნესმენი); გუდავაძე ინა (ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის ქვრივი).
თემატიკა: ბიზნესმენები ; სასამართლოები .
"არ მინდა, ირაკლი ღარიბაშვილს სიტუაცია აერიოს..." : რომელ სამინისტროებშია მოსალოდნელი საბოტაჟი? : ინტერვიუ / მ. არეშიძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია . - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი - 6 იანვარი. - N176. - გვ.2-3[MFN: 143595 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ კავკასიის საკითხებში ექსპერტ მამუკა არეშიძესთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია: წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
ქართველები აფხაზურ ჯარში სამსახურზე უარს ამბობენ / ელზა წიკლაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.3[MFN: 143596 ]
UDC: 351.755.61 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია: პასპორტიზაციის შესახებ გალში
თემატიკა: პასპორტები ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
ჯანიაშვილი, მერაბ (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაციის" გამგეობის წევრი)
"თუ ჩვენ გვინდა განვითარებულ ქვეყანაში ცხოვრება, მაშინ როგორც შაჰ-დენიზი, ისე ხუდონჰესი უნდა ავაშენოთ" : ინტერვიუ / მ. ჯანიაშვილი ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N306. - გვ.7[MFN: 143597 ]
UDC: 330.34(479.22)
ანოტაცია: 2013 წელს დაგეგმილი 6-იანი ეკონომიკური ზრდის მიუღწევლობის მიზეზების შესახებ
თემატიკა: ეკონომიკური განვითარება .
კალანდაძე, ლევან
ღია წერილი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს / ლ. კალანდაძე // ალია . - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი - 6 იანვარი. - N176. - გვ.4[MFN: 143598 ]
UDC: 502 + 342.537](479.22)
ანოტაცია: საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ინიციატივა "გარემოზე ზემოქმედების შეფასების შესახებ დებულებაში" შესატან ცვლილებებზე
თემატიკა: გარემოს დაცვა ; კანონპროექტები .
რუსეთი ცდილობს, საქართველოსთან სავიზო რეჟიმის გაუქმება ევროპას დაასწროს / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 24 დეკემბერი. - N349. - გვ.1-2[MFN: 143599 ]
• ფანჯიკიძე, მაია (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი); პუტინი, ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); კიკიანი, ირაკლი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); შარაშენიძე, თორნიკე (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); გოგოლაშვილი, კახა ("ევროპული კვლევების ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველო-რუსეთის მომავალი ურთიერთობების შესახებ
ახალგორელმა ბავშვებმა ცხინვალიდან საახალწლო საჩუქრები მიიღეს, თბილისიდან - არაფერი / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.3[MFN: 143600 ]
ანოტაცია: მასწავლებელთა ხელფასების ზრდის შესახებ ახალგორში
თემატიკა: ოკუპირებული რეგიონები .
საკვანძო სიტყვები: მასწავლებლების ხელფასები .
მელაძე, ელგუჯა (დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი)
რა ხდება შრომის ბაზარზე : ინტერვიუ / ე. მელაძე ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 26 დეკემბერი. - N306. - გვ.7[MFN: 143601 ]
ანოტაცია: დღევანდელი შრომის ბაზრის შეფასება
პერსონალია: სერგეენკო დავით (ჯანმრთელობის მინისტრი).
თემატიკა: შრომის ბაზარი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14356 | 14357 | 14358 | 14359 | 14360 | 14361 | 14362 | 14363 | 14364 | 14365 | 14366 | შემდეგი » ბოლო »»