ჯამბულ გამცემლიძე: "ნუ მაიძულებთ, სამართალი თავად აღვასრულო!" : შვილმოკლული მამა პრემიერსა და მთავარ პროკურორს მიმართავს / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N307. - გვ.3[MFN: 143613]
ვისაც აფხაზური პასპორტი ჩამოართვეს, სამსახურიდანაც უშვებენ / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 დეკემბერი. - N349. - გვ.3[MFN: 143614]
ხელისუფლებას არ უნდა, რომ ფარცხალაძის მოხსნა "ნაციონალების" მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად იქნეს აღქმული / რუსა მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.6[MFN: 143615]
• ფიფია, შალვა (სოფლის მეურეობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ჩხეიძე, გიორგი (სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ლებანიძე, ლევან (ბანკი "კონსტანტას" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "სასოფლო სამეურნეო პროექტების გადამმუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის" პრეზენტაციაზე
ძალიან მნიშვნელოვანი წელი დევნილთა პირობების გასაუმჯობესებლად : ახალი ბინებით დაკმაყოფილდა 1441 ოჯახი, ფულადი დახმარება გაეწია 1811 ოჯახს, ხოლო 200-ლარიანი დახმარება 23 500-მა ოჯახმა მიიღო / ნატა გიორგაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 დეკემბერი. - N349. - გვ.4[MFN: 143618]
• დარახველიძე, დავით (დევნილთა და განსახლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის მიერ 2013 წლის შედეგების ანგარიშის წარდგენსთან დაკავშირებით
მიზეზები, რატომაც არ შეიძლება ხუდონჰესის არსებული პროექტით აშენება / ოლეგ ბაშარული; პაატა კოღუაშვილი; აკაკი გასვიანი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 27 დეკემბერი. - N352. - გვ.8[MFN: 143619]