ბავშვებმა უკვე თავიანთი რიტუალები შექმნეს. ყველაფერს სხვა მნიშვნელობაც აქვს, ეს არა მარტო თეატრი და სცენის სიყვარულია : ინტერვიუ / ლ. გოგნიაშვილი ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აპრილი. - N88. - გვ.10[MFN: 14430]
ანოტაცია: რეჟისორისა და მსახიობის შემოქმედებით საქმიანობაზე
ჩვენი გმირობაც და ჩვენი ბედოვლათობაც... 9 აპრილიდან მარტო ოცი წლისთავი კი არ უნდა გავიხსენოთ, ისიც უნდა გვახსოვდეს, რაც შემდეგ მოხდა... // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 9-15 აპრილი. - N13. - გვ. 11, 13[MFN: 14431]
საქართველოს ეროვნულ პარტიათა ალიანსის პოზიცია 2009 წლის 9 აპრილს დაგეგმილ პოლიტიკურ აქციასთან დაკავშირებით // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 6 აპრილი. - N88. - გვ.11[MFN: 14432]
საქართველოს გაწევრიანება ევროპის იურისტ სტუდენტთა ასოციაციაში დღეს უკვე რეალობაა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 27 მარტი. - N4. - გვ.9[MFN: 14437]
ანოტაცია: თსუ-ში გამართული ორგანიზაცია "ევროპის იურისტ სტუდენტთა ასოციაცია (ELSA) საქართველოს" პირველი საერთო კრების შესახებ
მოხსენიებული პირები:ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი); სამხარაძე ირაკლი (იურიდიული ფაკულტეტის III კურსის სტუდენტი); ჰუსა ანტი (ELSA-ს გენერალური მდივანი); შამათავა გიორგი (თსუ-ის სტუდენტური თვითმმართველობის პრეზიდენტი).