ვინ იქნება მთავარი? / მ. გურული // ლელო. - თბილისი, 2014. - 14 იანვარი. - N6. - გვ.3[MFN: 144460]
UDC:  796.332 + 796.071.43](479.22)
ანოტაცია:  ლანჩხუთის "გურიას" მთავარი მწვრთნელების კანდიდატურებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  მახარაძე დავით (მთავარი მწვრთნელობის კანდიდატი); ლორია თემურ (მთავარი მწვრთნელობის კანდიდატი); ჩხაიძე თემურ (ლანჩხუთის მაჟორიტარი დეპუტატი); იმნაძე გიგლა (მთავარი მწვრთნელობის კანდიდატი); ჩხაიძე გიორგი (გურიის გუბერნატორი).
თემატიკა:  საფეხბურთო კლუბები; მწვრთნელები.
1. კვასხვაძე, როინ (საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების მეკარე)
კვასხვაძემ ტორპედო აირჩია : ...მაგრამ გული მაინც უცხოეთისკენ მიუწევს : ინტერვიუ / რ. კვასხაძე ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2014. - 14 იანვარი. - N6. - გვ.2[MFN: 144461]
1. ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი)
ვახტანგ ძაბირაძე: "პარლამენტის დედაქალაქში დასაბრუნებლად სხვა მექანიზმი უნდა მოიძებნოს" : ინტერვიუ / ვახტანგ ძაბირაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 იანვარი. - N10. - გვ.5-6[MFN: 144462]
UDC:  35.073.541(479.22)
ანოტაცია:  პარლამენტის თბილისში დაბრუნების თაობაზე
თემატიკა:  ადმინისტრაციული შენობები.
1. აბაშიშვილი, გიორგი (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში, ილიას უნივერსიტეტის პროფესორი)
ხუდონჰესი არის არა მომგებიანი, არამედ ძალიან მომგებიანი პროექტი! : ინტერვიუ / გიორგი აბაშიშვილი ; ესაუბრა კახა ცინცაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 იანვარი. - N10. - გვ.5[MFN: 144463]
თემატიკა:  ჰიდროელექტროსადგურები.
1. ქურდოვანიძე, გიგა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი)
"საშაურმეები მაღალი რისკის შემცველი დაწესებულებების" : ინტერვიუ / გ. ქურდოვანიძე ; ესაუბრა მ. მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 იანვარი. - 13. - გვ.2[MFN: 144464]
UDC:  664(479.22)
ანოტაცია:  კვების ობიექტებში ვირისა და ცხენის ხორცის აღმოჩენის შესახებ
თემატიკა:  კვების პროდუქტები.
"დევნილების დაბრუნება გამორიცხულია, თუ რუსეთისგან აფხაზეთზე სერიოზული ზეწოლა არ იქნება" / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 17 იანვარი. - N10. - გვ.6[MFN: 144465]
UDC:  323.173(479.22:479.224:479.225)
შარაშენიძე, თორნიკე (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ვოლსკი, გია (ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  არეშიძე, მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის მონაწილეობის შესაძლებლობაზე საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენაში - ვარაუდები
პერსონალია:  შტაინმაიერი ფრანკ-ვოლტერ (გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  ოკუპირებული რეგიონები.
1. ირაკლი ალასანია და ვახტანგ კაპანაძე დაესწრნენ ვაზიანში მიმდინარე წვრთნებს ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 იანვარი. - 13. - გვ.2[MFN: 144466]
ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  კაპანაძე ვახტანგ (გენერალური შტაბის უფროსი).
თემატიკა:  შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  წვრთნები.
1. შეწყალების კომისიამ გათავისუფლების რეკომენდაცია 60-ზე მეტ პატიმარზე გასცა ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 17 იანვარი. - 13. - გვ.2[MFN: 144467]
UDC:  343.91 + 343.292](479.22)
პერსონალია:  ელისაშვილი ალეკო (შეწყალების კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პატიმრები; შეწყალება.
"კრიმინალური სამყარო პოლიტიკურ კრიზისს ყოველთვის გრძნობს და აქტიურდება" : ქურდული სამყაროს აღორძინება არც წინა და არც დღევანდელ ხელისუფლებას არ აწყობს - მიიჩნევენ ექსპერტები / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 იანვარი. - N7. - გვ.1-2[MFN: 144468]
UDC:  323 + 343.71](479.22)
ხმალაძე, ვახტანგ (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  კუხიანიძე, ალექსანდრე (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  გიგუაშვილი, ამირან (უფლებადამცველი, "პოლიტიკისა და სამართლის ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  ლორთქიფანიძე, დიმიტრი (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქურდული სამყაროს გააქტიურების შესაძლებლობის შესახებ საქართველოში
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; კრიმინალი.
შარშან ხელფასი მხოლოდ ჩინოვნიკებს მოემატათ / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 იანვარი. - N7. - გვ.1,6. - ჩანართი Business რეზონანსი N1, გვ.5-6[MFN: 144469]
გიორხელიძე, დემურ (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);  საგანელიძე, დავით (პარლამენტარი, პრეზიდენტისთვის ხელფასის გაზრდის ინიციატორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სახელმწიფო და კერძო სექტორში დასაქმებულების ხელფასებს შორის მნიშვნელოვანი დისპროპორციის შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14442 | 14443 | 14444 | 14445 | 14446 | 14447 | 14448 | 14449 | 14450 | 14451 | 14452 |  შემდეგი »  ბოლო »»