UDC:  328.1 + 323.233](479.22)
ანოტაცია:  არსებული ხელისუფლების კრიტიკა
პერსონალია:  ნიკოლაიშვილი გელა (ადვოკატი).
თემატიკა:  ხელისუფლება; საპროტესტო აქციები.
1. სამუშია, ჯაბა
"ჩვენ საკუთარი უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტაზეც კი მივდივართ..." : ჯაბა სამუშია აცხადებს, რომ "ოცნება" "საბოტაჟნიკებთან ერთად ბიუჯეტზე პასუხისმგებლობას ვერ აიღებს : ინტერვიუ / ჯაბა სამუშია ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 იანვარი. - N23. - გვ.5,11[MFN: 145599]
UDC:  336.145(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის ბიუჯეტის მიღებასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  თბილისის ბიუჯეტი.
1. ნაჭყებია, მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი)
მანანა ნაჭყებია: "მოქმედმა ხელისუფლებამ ვერც ერთი საქმის გამოძიება ვერ შეძლო" : ინტერვიუ / მ. ნაჭყებია ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 3 თებერვალი. - N27. - გვ.5[MFN: 145600]
UDC:  328.1 + 355/359 + 324](479.22)
ანოტაცია:  მუხროვანის ე.წ. ამბოხის ვიდეოჩანაწერების, ახლადდანიშნული მინისტრებისა და ვადამდელი არჩევნების აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი(2004-2013)); კეზერაშვილი დავით (ბიზნესმენი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი); მერაბიშვილი ვანო (ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი, ბრალდებული).
თემატიკა:  ხელისუფლება; მუხროვანის ამბოხი; არჩევნები.
სამართლიანობის აღდგენა ქუთაისიდან დაიწყო? : რა გამოცდის ჩაბარება მოუწევს ხელისუფლებას? / ნ.თვალებიშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.5,8[MFN: 145601]
ანოტაცია:  პოლიტიკური ვითარება ქუთაისის მერიასა და საკრებულოში
პერსონალია:  ცამციშვილი თემურ (ქუთაისის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის სამსახურის ყოფილი უფროსი); მურღულია შოთა (ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
1. ხაბელოვი, ლერი
"სიტუაციის დაძაბვა თავად რუსეთის ინტერესში არ შედის" : საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარე სოჭში ქართული დელეგაციის წარმომადგენელთა მიმართ პროვოკაციას გამორიცხავს : ინტერვიუ / ლერი ხაბელოვი ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 იანვარი. - N23. - გვ.5[MFN: 145602]
UDC:  796.032.2
ანოტაცია:  საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარე საუბრობს საქართველოს დელეგაციის გამგზავრებასთან დაკავშირებით სოჭის ოლიმპიურ თამაშებზე
1. სულავა, ნანა
რატომ არ ისჯებიან დღემდე თანამდებობაზე მყოფი "ნაციონალების" მოსამართლეები? / ნ.სულავა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.9[MFN: 145603]
UDC:  342.56(479.22)
პერსონალია:  მაისურაძე სვეტლანა (პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკი, ყოფილი პატიმარი); ნადოი რევაზ (პროკურორი, ყოფილი მოსამართლე); ქობულაძე პაატა (ყოფილი მოსამართლე).
1. კაპანაძე, ალექსანდრე (ჟურნალისტი)
ახალი ფრონტის ხაზი - არასამთავრობო სექტორი / ა. კაპანაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 3 თებერვალი. - N27. - გვ.6[MFN: 145604]
UDC:  061.2 + 324](479.22)
ანოტაცია:  ბიძინა ივანიშვილის მიერ არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დაფუძნების და ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკის შესახებ
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები; პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14556 | 14557 | 14558 | 14559 | 14560 | 14561 | 14562 | 14563 | 14564 | 14565 | 14566 |  შემდეგი »  ბოლო »»