მადლობა და ნახვამდის "სკაიპით" : განათლების სამინისტრო აცხადებს, რომ მანდატურებისთვის მათი სამსახურის გაუქმების შესახებ შეტყობინების გაგზავნა პროვოკაცია იყო / მარიამ ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 იანვარი. - N23. - გვ.4[MFN: 145595]
• აბუაშვილი, ფატი (45-ე საჯარო სკოლის მანდატური, კომენტარის ავტორი); სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); გორგოძე, სოფიო (154-ე საჯარო სკოლის ყოფილი მანდატური, კომენტარის ავტორი); ზარდალაშვილი, ლევან (მანდატურის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "ზოგადი განათლების შესახებ" კანონში 2012 წლის 27 დეკემბერს შეტანილ ცვლილებასთან დაკავშირებით, რომლის მიხედვითაც 2014 წლიდან მანდატური სკოლის დაქვემდებარებაში გადადის და მისი არჩევა სკოლის დირექტორის პრეროგატივაა
მანანა ნაჭყებია: "მოქმედმა ხელისუფლებამ ვერც ერთი საქმის გამოძიება ვერ შეძლო" : ინტერვიუ / მ. ნაჭყებია ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 3 თებერვალი. - N27. - გვ.5[MFN: 145600]
ანოტაცია: პოლიტიკური ვითარება ქუთაისის მერიასა და საკრებულოში
პერსონალია:ცამციშვილი თემურ (ქუთაისის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის სამსახურის ყოფილი უფროსი); მურღულია შოთა (ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
"სიტუაციის დაძაბვა თავად რუსეთის ინტერესში არ შედის" : საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის თავმჯდომარე სოჭში ქართული დელეგაციის წარმომადგენელთა მიმართ პროვოკაციას გამორიცხავს : ინტერვიუ / ლერი ხაბელოვი ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 იანვარი. - N23. - გვ.5[MFN: 145602]
რატომ არ ისჯებიან დღემდე თანამდებობაზე მყოფი "ნაციონალების" მოსამართლეები? / ნ.სულავა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.9[MFN: 145603]