რატომ დაუპირისპირდნენ ერთმანეთს გუბერნატორი და გამგებელი? / მ.ქანთარია // კვირის ქრონიკა. - თბილისი. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.14[MFN: 145620]
ანოტაცია:  ლანჩხუთის საფეხბურთო გუნდ "გურიას" პრობლემებზე
პერსონალია:  ჩხაიძე გიორგი (გურიის გუბერნატორი); ურუშაძე ზაზა (ლანჩხუთის გამგებელი).
1. გიორგი [ასათიანი] (წმინდა სპირიდონ ტრიმიფუნტელის სახელობის ეკლესიის წინამძღვარი)
რომელი სასულიერო პირები არიან აგენტებად შეგზავნილები ეკლესიაში? : ინტერვიუ / მამა გიორგი (ასათიანი) ; ესაუბრა ჟ.ასანიძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.15[MFN: 145621]
UDC:  322(479.22)
ანოტაცია:  ხელისუფლებისა და ეკლესიის ურთიერდამოკიდებულებაზე
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ლევან (პარლამენტარი).
თემატიკა:  ეკლესიისა და სახელმწიფოს ურთიერთობა.
1. მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ექსპერტი)
"ნაციონალების" მზაკვრული გეგმა : რა პროვოკაციებისთვის ემზადება "ნაცების" შექმნილი "ძალოვანთა ლიგა"? : ინტერვიუ / ვ.მაისაია ; ესაუბრა შ.გოგოლაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.17-18[MFN: 145622]
ანოტაცია:  "ნაციონალების" მხრიდან მოსალოდნელი პროვოკაციების, დავით კეზერაშვილის საქმისა და ქართველი პოლიტიკოსების პირადი ცხოვრების ამსახველი ვიდეოკადრების შესახებ
პერსონალია:  ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი); კეზერაშვილი დავით (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (შს ყოფილი მინისტრი).
1. ჯაფარიძე, ირაკლი
რა მეთოდით აახიეს ქონება და ბიზნესი "ნაციონალებმა" უცხოელ ბიზნესმენს? / ი.ჯაფარიძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.18[MFN: 145623]
UDC:  338.242 + 328](479.22)
ანოტაცია:  სააკაშვილის ხელისუფლების მიერ თურქი ბიზნესმენის ჯაგათაი იამანის მიმართ განხორციელებული ზეწოლის შესახებ
პერსონალია:  იამანი ჯაგათაი (თურქი ბიზნესმენი); ვარშალომიძე ლევან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ყოფილი მეთაური); ქობალია ვერა (ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  ბიზნესმენები; ხელისუფლება.
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესის კეთების უფლება.
1. "კეზერაშვილი პატიმრობიდან ელექტრონული სამაჯურის გამოყენების პირობით გათავისუფლდა" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 4 თებერვალი. - N28. - გვ.2[MFN: 145624]
პერსონალია:  კეზერაშვილი დავით (ბიზნესმენი, ბრალდებული).
თემატიკა:  ყოფილი მაღალჩინოსნები.
1. პატარაია, ბაია
სექსუალური დანაშაულის კანონში ცვლილებები შედის : ინტერვიუ / ბ. პატარაია ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2014. - 4 თებერვალი. - N16. - გვ.2[MFN: 145625]
UDC:  343 + 342.537 + 343.541](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ კავშირ "საფარის" ხელმძღვანელ ბაია პატარაიასთან სისხლის სამართლის კოდექსში შესატან ცვლილებებზე
თემატიკა:  სისხლის სამართლის კოდექსი; კანონპროექტები; სექსუალური დანაშაული.
1. ელბაქიძე, ხათუნა
როგორ გვადანაშაულებენ "ნაცები" იმ სახელისა და რეპუტაციის შელახვაში, რაც არ გააჩნიათ? : რა სკანდალი მოჰყვა "ნაცმოძრაობაში" "ქრონიკის" ჟურნალისტურ გამოძიებას? / ხ.ელბაქიძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 1997. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.19-20[MFN: 145626]
ანოტაცია:  17 იანვარს "ნაცმოძრაობის" ოფისში გამართულ პოლიტსაბჭოს სხდომისა და პარტიაში არსებული განხეთქილების შესახებ
პერსონალია:  კეზერაშვილი დავით (ბიზნესმენი, თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ბოკერია გიგა (უშიშროების საბჭოს ყოფილი მდივანი).
რა უბედურებები ხდება ე.წ. კარვების ქალაქში? : რატომ არ პატრონობს ჟურნალისტთა ფედერაცია უპატრონოდ დარჩენილ 80 წლის კლარა აბრამიას? / ნ.სულავა // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 27 იანვარი-2 თებერვალი. - N4. - გვ.21-22[MFN: 145627]
ანოტაცია:  მოსკოვის პროსპექტზე განთავსებული კარვების ქალაქის ბინადართა პრობლემებზე
პერსონალია:  აბრამია კლარა (ჟურნალისტი, კარვების ქალაქის ბინადარი); მახვილაძე ნიკა (კინოდრამატურგი, კარვების ქალაქის ბინადარი); კვირტია ზვიად (კარვების ქალაქის ბინადარი).
1. ნანობაშვილი, ზაზა
სინოდში "აი-დი" ბარათების გამო დაპირისპირებაა? : ინტერვიუ / ზ. ნანობაშვილი ; ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია. - თბილისი, 2014. - 4 თებერვალი. - N16. - გვ.3[MFN: 145628]
UDC:  351.755.62(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ "მართლმადიდებელთა კრებულის" ხელმძღვანელ ზაზა ნანობაშვილთან აიდი ბარათებთის გაცემასთან დაკავშირებით არსებულ პრობლემებზე
თემატიკა:  ბიომეტრიული პირადობის მოწმობები.
1. მჟავანაძე, ნიკოლოზ ("უფლებადამცველთა გაერთიანების" თავმჯდომარე)
"თბილისის წყალი" სახელმწიფოს უნდა დაუბრუნდეს : ინტერვიუ / ნ. მჟავანაძე ; ესაუბრა გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 4 თებერვალი. - N28. - გვ.2[MFN: 145629]
UDC:  627 + 328.1](479.22)
ანოტაცია:  "თბილისის წყლის" დანაშაულებრივი უმოქმედობის შედეგად დედაქალაქში შენობა-ნაგებობების ჩამონგრევის რეალური საფრთხის არსებობის შესახებ
პერსონალია:  ნიკოლაიშვილი გიორგი (დამოუკიდებელი სასამართლო ექსპერტიზის ტექნიკური ექსპერტი).
თემატიკა:  თბილისის წყალი; ხელისუფლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14558 | 14559 | 14560 | 14561 | 14562 | 14563 | 14564 | 14565 | 14566 | 14567 | 14568 |  შემდეგი »  ბოლო »»