რატომ დაესხნენ თავს "ქრონიკის" ჟურნალისტს? / მ.ქანთარია // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 3-9 თებერვალი. - N5. - გვ.21[MFN: 146349]
ანოტაცია:  გურიის გუბერნატორისა და გამგებელის დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია:  ჩხაიძე გიორგი (გურიის გუბერნატორი); ცინცაძე ნუგზარ (შპს "გურია - 2000"-ის ყოფილი დირექტორი); ურუშაძე ზაზა (ლანჩხუთის გამგებელი).
1. გიგი უგულავა: "ჩემთვის პოლიტიკური საქმიანობა არავის აუკრძალავს" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 14 თებერვალი. - N37. - გვ.4[MFN: 146350]
UDC:  352.075 + 336.14](479.22)
უგულავა, გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  2014 წლის ბიუჯეტის პროექტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  უგრეხელიძე სევდია (თბილისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობები; ბიუჯეტი.
მორიგი ხაფანგი აზარტული თამაშების ბიზნესის წარმომადგენლებისგან / ლევან მარტაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 10 თებერვალი. - N353. - გვ.7[MFN: 146351]
UDC:  794.9 + 338.242](479.22)
ანოტაცია:  დარღვევებზე პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტთან შექმნილი სპეციალური სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში - აზარტული ბიზნესის რეგულირების თაობაზე
თემატიკა:  აზარტული თამაშები; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  კანონმდებლობა.
1. კაჭარავა, პაატა (სავაჭრო სახლ "საბას" მფლობელი)
100 ათასი ლარი ჯილდო მას, ვინც "საბაში" ხანძრის რეალურ შემკვეთსა და შემსრულებელს დაასახელებს! : ინტერვიუ / პაატა კაჭარავა ; ესაუბრა გიორგი გიორგაძე // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 14-16 თებერვალი. - N12(907). - გვ.6[MFN: 146352]
UDC:  339.176(479.22)
ალადაშვილი, ალიკო (ადვოკატი);
ანოტაცია:  სავაჭრო ცენტრ "საბაში" გაჩენილ ხანძართან დაკავშირებით
თემატიკა:  სავაჭრო ცენტრები.
1. ჯაველიძე, ელიზბარ (მწერალი)
ელიზბარ ჯაველიძე: "ეკლესიის თემაზე "ქართულ ოცნებაში" აზრთა სხვადასხვაობაა" : რატომ მოხსნეს განათლების მინისტრის მოადგილეობიდან დავით ზურაბიშვილი : ინტერვიუ / ე. ჯაველიძე ; ესაუბრა შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 14 თებერვალი. - N37. - გვ.5[MFN: 146353]
UDC:  329 + 271.2](479.22)
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი); ზურაბიშვილი დავით (განათლების მინისტრის ყოფილი მოადგილე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი(1995-2004)); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი(2004-2013)).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; რელიგია.
ირაკლი ღარიბაშვილი ქართველ ოლიმპიელებს მიმართავს / ი. ღარიბაშვილი // ლელო. - თბილისი, 2014. - 6 თებერვალი. - N23. - გვ.2[MFN: 146354]
UDC:  328.131 + 796.032.2](479.22)
ანოტაცია:  მიმართვა სოჭის 2014 წლის ზამთრის ოლიმპიადაში მონაწილეებისადმი
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; ოლიმპიური თამაშები.
როგორ შეიძინა კახა ბენდუქიძემ უნიკალური საკოლექციო ღვინოები : 3 000 000 დოლარის ქონება 7680 ლარად / ლევან მარტაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 10 თებერვალი. - N353. - გვ.7[MFN: 146355]
UDC:  338.242(092) + 663.2](479.22)
ანოტაცია:  კახა ბენდუქიძის მიერ უნიკულური საკოლექციო ღვინის შეძენის შესახებ
თემატიკა:  ბიზნესმენები; ღვინო.
1. დავითაია, პაატა ("ევროპელი დემოკრატების" ლიდერი)
"პუტინისთვის ღარიბაშვილი და მარგველაშვილი არაფერს წარმოადგენს!" : პაატა დავითაია ოლიმპიადის შემდეგ რუსეთის გათავხედებასა და სეპარატიზმის გაძლიერებას პროგნოზირებს : ინტერვიუ / პაატა დავითაია ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 14-16 თებერვალი. - N12(907). - გვ.7[MFN: 146356]
UDC:  32 + 323(479.22:479.224:479.225) + 327(470:479.22)
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობისა და ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; ოკუპირებული ტერიტორიები; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
1. საქართველოს პრეზიდენტი სოჭის ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებში მონაწილე სპორტსმენებს შეხვდა // ლელო. - თბილისი, 2014. - 6 თებერვალი. - N23. - გვ.2[MFN: 146357]
UDC:  342.511(479.22) + 796.032.2
მოხსენიებული პირები:  მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პრეზიდენტები; ოლიმპიური თამაშები.
წინასაარჩევნოდ სკანდალური ვიდეოების გახშირებაა მოსალოდნელი / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 5 თებერვალი. - N29. - გვ.1-2[MFN: 146358]
ლორთქიფანიძე, დიმიტრი ("თავისუფალი საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერი, ყოფილი პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  კახიშვილი, კახი ("საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევითი ცენტრის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  შავაძე, პაატა (იურისტი, ა/ო "საქართველოს ანტიკორუფციული პალატის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პოლიტიკოსების მაკომპრომატირებელი მასალის გამოქვეყნებისა და ამით საზოგადოებრივი აზრისა და არჩევნების შედეგების ფორმირების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  არჩევნები; ფარული ჩანაწერები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14631 | 14632 | 14633 | 14634 | 14635 | 14636 | 14637 | 14638 | 14639 | 14640 | 14641 |  შემდეგი »  ბოლო »»