გიგი უგულავა: "ჩემთვის პოლიტიკური საქმიანობა არავის აუკრძალავს" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 14 თებერვალი. - N37. - გვ.4[MFN: 146350]
მორიგი ხაფანგი აზარტული თამაშების ბიზნესის წარმომადგენლებისგან / ლევან მარტაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 10 თებერვალი. - N353. - გვ.7[MFN: 146351]
ანოტაცია: დარღვევებზე პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტთან შექმნილი სპეციალური სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში - აზარტული ბიზნესის რეგულირების თაობაზე
100 ათასი ლარი ჯილდო მას, ვინც "საბაში" ხანძრის რეალურ შემკვეთსა და შემსრულებელს დაასახელებს! : ინტერვიუ / პაატა კაჭარავა ; ესაუბრა გიორგი გიორგაძე // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 14-16 თებერვალი. - N12(907). - გვ.6[MFN: 146352]
ელიზბარ ჯაველიძე: "ეკლესიის თემაზე "ქართულ ოცნებაში" აზრთა სხვადასხვაობაა" : რატომ მოხსნეს განათლების მინისტრის მოადგილეობიდან დავით ზურაბიშვილი : ინტერვიუ / ე. ჯაველიძე ; ესაუბრა შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 14 თებერვალი. - N37. - გვ.5[MFN: 146353]
როგორ შეიძინა კახა ბენდუქიძემ უნიკალური საკოლექციო ღვინოები : 3 000 000 დოლარის ქონება 7680 ლარად / ლევან მარტაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 10 თებერვალი. - N353. - გვ.7[MFN: 146355]
საქართველოს პრეზიდენტი სოჭის ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებში მონაწილე სპორტსმენებს შეხვდა // ლელო. - თბილისი, 2014. - 6 თებერვალი. - N23. - გვ.2[MFN: 146357]
• ლორთქიფანიძე, დიმიტრი ("თავისუფალი საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერი, ყოფილი პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახი ("საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევითი ცენტრის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი); შავაძე, პაატა (იურისტი, ა/ო "საქართველოს ანტიკორუფციული პალატის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პოლიტიკოსების მაკომპრომატირებელი მასალის გამოქვეყნებისა და ამით საზოგადოებრივი აზრისა და არჩევნების შედეგების ფორმირების შესაძლებლობასთან დაკავშირებით