საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო.
გაიხარეთ, კოლექციონერებო! / თ. გაჩეჩილაძე // ლელო. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N27. - გვ.10-11[MFN: 146654]
UDC:  796.032.2(470)
ანოტაცია:  რეპორტაჟი სოჭის 2014 წლის ზამთრის ოლიმპიადიდან
1. ჟღენტი, არჩილ (საქართველოს კალათბურთის 18-წლამდელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი)
დიდი პრობლემა: მისაღები გამოცდები თუ ნაკრები? : ინტერვიუ / ა. ჟღენტი ; ჩაიწერა ბ. ჯანგავაძემ // ლელო. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N27. - გვ.12[MFN: 146655]
UDC:  796.323.2(479.22)
1. მამუკაშვილი, შალვა (მორაგბე)
პატივი ეცით ჩვენს მეტოქეებს : ინტერვიუ / შ. მამუკაშვილი ; ჩაიწერა ბ. ჯანგავაძემ // ლელო. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N27. - გვ.13[MFN: 146656]
თემატიკა:  ქართველი მორაგბეები.
1. სესიაშვილი, ირაკლი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე)
ირაკლი სესიაშვილი: "საქართველო ნატოში ინტეგრაციისათვის მზად არის, მაგრამ მაპზე საუბარი ნაადრევია" : ინტერვიუ / ირაკლი სესიაშვილი ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N42. - გვ.3[MFN: 146657]
UDC:  327.51 + 327(479.22)
ანოტაცია:  ნატოს სამხედრო კომიტეტის ვიზიტის შესახებ
თემატიკა:  ნატო-საქართველოს ურთიერთობები.
1. Рокс, Юрий
Скандальный британский дипломат повторно командирован в Грузию / Юрий Рокс // Независимая газета. - Москва, 2014. - 17 февраля. - N31. - 1,5[MFN: 146658]
UDC:  327.7
Джапаридзе, Зураб (депутат от "Единого национального движения", автор комментария);  Вольский, Георгий (председатель временной парламентской комиссии по восстановлению территориальной целостности страны, автор комментария);  Квачантирадзе, Звиад (член парламентского комитета по внешним связям);
ანოტაცია:  О назначении Райна Гриста заместителем главы миссии наблюдателей ЕС (МНЕС) в Грузии
თემატიკა:  საერთაშორისო ორგანიზაციები.
სასამართლომ მერაბიშვილი "5-იანზე" შეაფასა / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N42. - გვ.3-4[MFN: 146659]
ცისკარიშვილი, სოსო (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ზურაბიშვილი, დავით (რესპუბლიკური პარტიის წევრი, კომენტარის ავტორი);  წიკლაური, ნუგზარ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვ. მერაბიშვილისა და ზ. ჭიაბერაშვილისთვის გამოტანილი განაჩენის შესახებ
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, პატიმარი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (კახეთის ყოფილი გუბერნატორი).
1. სალუქვაძე, ლაშა
ლაშა სალუქვაძე: გამლახოს რა, პატარა ბავშვი ვარ?! : ინტერის ქართველ მცველს მეტოქემ ფედერაციაში უჩივლა : ინტერვიუ / ლ. სალუქვაძე ; მოამზადა კ. ინასარიძემ // ლელო. - თბილისი, 2014. - 13 თებერვალი. - N28. - გვ.2[MFN: 146660]
ანოტაცია:  ინტერვიუ აზერბაიჯანის "ინტერის" ქართველ ფეხბურთელთან "რავანის" მწვრთნელ ფიზული მამედოვთან მომხდარ კონფლიქტთან დაკავშირებით
1. ზუმბაძე, გულიკო (თბილისის საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნება - თბილისელების" თავმჯდომარე)
გულიკო ზუმბაძე: "დაპირისპირების რეჟიმში ყოფნა საქმის კეთებაში ხელს გვიშლის" : ინტერვიუ / გულიკო ზუმბაძე ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N42. - გვ.4[MFN: 146661]
UDC:  352.975 + 336.145](479.22)
ანოტაცია:  დაპირისპირებაზე თბილისის მერიასა და საკრებულოს შორის
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; ბიუჯეტი.
რეგიონებში საინვესტიციო შიმშილი გრძელდება / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 18 თბილისი. - N42. - ჩანართი Business რეზონანსი N5, გვ.5,7[MFN: 146662]
UDC:  330 + 330.322](479.22)
რუსიშვილი, ზურაბ (შიდა ქართლის გუბერნატორი, კომენტარის ავტორი);  ბლიაძე, ბესიკ (ახალციხის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  შიოლაშვილი, ირაკლი (კახეთის გუბერნატორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვითარებაზე რეგიონებში
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14662 | 14663 | 14664 | 14665 | 14666 | 14667 | 14668 | 14669 | 14670 | 14671 | 14672 |  შემდეგი »  ბოლო »»