[ვანო მერაბიშვილისა და ზურაბ ჭიაბერაშვილის სასამართლოს გავლენის შესახებ ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯზე] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N42. - გვ.2[MFN: 146653]
ჟღენტი, არჩილ (საქართველოს კალათბურთის 18-წლამდელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი)
დიდი პრობლემა: მისაღები გამოცდები თუ ნაკრები? : ინტერვიუ / ა. ჟღენტი ; ჩაიწერა ბ. ჯანგავაძემ // ლელო. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N27. - გვ.12[MFN: 146655]
სესიაშვილი, ირაკლი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე)
ირაკლი სესიაშვილი: "საქართველო ნატოში ინტეგრაციისათვის მზად არის, მაგრამ მაპზე საუბარი ნაადრევია" : ინტერვიუ / ირაკლი სესიაშვილი ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N42. - გვ.3[MFN: 146657]
Скандальный британский дипломат повторно командирован в Грузию / Юрий Рокс // Независимая газета. - Москва, 2014. - 17 февраля. - N31. - 1,5[MFN: 146658]
• Джапаридзе, Зураб (депутат от "Единого национального движения", автор комментария); Вольский, Георгий (председатель временной парламентской комиссии по восстановлению территориальной целостности страны, автор комментария); Квачантирадзе, Звиад (член парламентского комитета по внешним связям);