საკვანძო სიტყვები: სოჭის ოლიმპიადა .
ორი ლიდერი / ვ. დანელია // ლელო . - თბილისი, 2014. - 20 თებერვალი. - N33. - გვ.12[MFN: 146997 ]
UDC: 794.1(479.22)
ანოტაცია: თბილისის ჭადრაკის სასახლეში გამართული მოჭადრაკე ქალთა 71-ე ეროვნული ჩემპიონატის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ხოტენაშვილი ბელა (მოჭადრაკე).
თემატიკა: ჭადრაკი .
მინსკი მოილია, წინ ერევანია / ვ. დანელია // ლელო . - თბილისი, 2014. - 20 თებერვალი. - N33. - გვ.12[MFN: 146998 ]
ანოტაცია: მინსკში გამართულ დავით ბრონშტეინის 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილ საჭადრაკო მემორიალზე ბაადურ ჯობავას ასპარეზობის შესახებ
თემატიკა: ქართველი მოჭადრაკეები .
გონგაძე, თამარ
"ქაღალდის წვიმა" - კლოუნადის პრემიერა ოთხი ჯამბაზით / თ. გონგაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 24 თებერვლი. - N7. - გვ.47[MFN: 146999 ]
UDC: 792.09(479.22)
• საბაშვილი, ნიკა (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); ნოზაძე, ვახტანგ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ავსაჯანიშვილი, ზურაბ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); სანაია, ანა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: კლოუნადა - "ქაღალდის წვიმის" პრემიერის შესახებ ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდმაყურებელთა თეატრის სცენაზე
თემატიკა: სპექტაკლები .
გონგლაძე, შორენა
რა უნდათ ქართველ სამხედროებს აფრიკაში?! / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N40. - გვ.4[MFN: 147000 ]
UDC: 355.359(479.22)
• ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ნორლანდი, რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: ქართველი სამხედროები .
ზედელაშვილი, გელა
სად დადიოდა დაცვის ფორმაში გადაცმული ბიძინა ივანიშვილი? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - თბილისი, 2014. - 10-16 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 147001 ]
UDC: 323(479.22)
ანოტაცია: ქვეყნის პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); კეზერაშვილი დავით (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა .
ბრეგაძე, სანდრო ("ეროვნულების" ლიდერი)
სანდრო ბრეგაძე: "მალე გაიგებთ, ვინ გეგმავს "ქართული ოცნების" რუხ კარდინალობას" : ინტერვიუ / ს. ბრეგაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N40. - გვ.5[MFN: 147002 ]
UDC: 324(479.22)
ანოტაცია: თვითმმართველობაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია: შიხიაშვილი ირაკლი (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); ნაცვლიშვილი ლაშა (მთავარი პროკურორის ყოფილი მოადგილე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი(2004-2013)); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი).
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობების არჩევნები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14696 | 14697 | 14698 | 14699 | 14700 | 14701 | 14702 | 14703 | 14704 | 14705 | 14706 | შემდეგი » ბოლო »»