"ბერლინალეზე" ქართულ ფილმებს წარმატებები მოჰყვა : ინტერვიუ / თ. ყაჯრიშვილი ; ესაუბრა თამარ გონგაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 24 თებერვლი. - N7. - გვ.46[MFN: 146995]
UDC:  791.43(479.22) + 7.091.4
ანოტაცია:  მხატვრული ფილმის "პატარძლების" შესახებ
თემატიკა:  კინოფილმები; ფესტივალები.
1. გელბახიანი, ვალერი (ექსპერტი პოლიტიკურ საკითხებში)
რა საფრთხე ელის საქართველოს რუსეთისგან სოჭის ოლიმპიადის დასრულების შემდეგ? : "ივანიშვილს პარლამენტი არ მოსწონს, მაგრამ გეტყვით მიზეზს, რატომაც არ აკრიტიკებს" : ინტერვიუ / ვ.გელბახიანი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 10-16 თებერვალი. - N6. - გვ.2,6[MFN: 146996]
UDC:  327 + 323](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ვიზიტის შესახებ ევროპაში და მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შეფასება
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საგარეო და საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სოჭის ოლიმპიადა.
ორი ლიდერი / ვ. დანელია // ლელო. - თბილისი, 2014. - 20 თებერვალი. - N33. - გვ.12[MFN: 146997]
UDC:  794.1(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის ჭადრაკის სასახლეში გამართული მოჭადრაკე ქალთა 71-ე ეროვნული ჩემპიონატის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ხოტენაშვილი ბელა (მოჭადრაკე).
მინსკი მოილია, წინ ერევანია / ვ. დანელია // ლელო. - თბილისი, 2014. - 20 თებერვალი. - N33. - გვ.12[MFN: 146998]
ანოტაცია:  მინსკში გამართულ დავით ბრონშტეინის 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილ საჭადრაკო მემორიალზე ბაადურ ჯობავას ასპარეზობის შესახებ
1. გონგაძე, თამარ
"ქაღალდის წვიმა" - კლოუნადის პრემიერა ოთხი ჯამბაზით / თ. გონგაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 24 თებერვლი. - N7. - გვ.47[MFN: 146999]
საბაშვილი, ნიკა (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  ნოზაძე, ვახტანგ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ავსაჯანიშვილი, ზურაბ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  სანაია, ანა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  კლოუნადა - "ქაღალდის წვიმის" პრემიერის შესახებ ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდმაყურებელთა თეატრის სცენაზე
რა უნდათ ქართველ სამხედროებს აფრიკაში?! / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N40. - გვ.4[MFN: 147000]
UDC:  355.359(479.22)
ალასანია, ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ნორლანდი, რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ქართველი სამხედროები.
სად დადიოდა დაცვის ფორმაში გადაცმული ბიძინა ივანიშვილი? / გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 10-16 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 147001]
ანოტაცია:  ქვეყნის პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); კეზერაშვილი დავით (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი).
1. ბრეგაძე, სანდრო ("ეროვნულების" ლიდერი)
სანდრო ბრეგაძე: "მალე გაიგებთ, ვინ გეგმავს "ქართული ოცნების" რუხ კარდინალობას" : ინტერვიუ / ს. ბრეგაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 18 თებერვალი. - N40. - გვ.5[MFN: 147002]
ანოტაცია:  თვითმმართველობაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  შიხიაშვილი ირაკლი (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); ნაცვლიშვილი ლაშა (მთავარი პროკურორის ყოფილი მოადგილე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი(2004-2013)); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, არასამთავრობო ორგანიზაცია "მოქალაქის" დამფუძნებელი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობების არჩევნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14696 | 14697 | 14698 | 14699 | 14700 | 14701 | 14702 | 14703 | 14704 | 14705 | 14706 |  შემდეგი »  ბოლო »»