გრუ, "მოლოტოვის კოქტეილები" და შეიარაღებული ამბოხი - მერაბიშვილის ხალხი სასამართლოზე ისევ ძველ ჩვენებას აწვება / იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 თებერვალი. - N43. - გვ.3,11[MFN: 147139]
• უტიაშვილი, შოთა (ყოფილი მარალჩინოსანი, კომენტარის ავტორი); ფირცხალავა, ირაკლი (ყოფილი მაღალჩინოსანი, კომენტარის ავტორი); ბათიაშვილი, ირაკლი (26 მაისის საპროტესტო აქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი, კომენტარის ავტორი); მანჯავიძე, ზურა (მომღერალი, 26 მაისის საპროტესტო აქციის მონაწილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქალაქო სასამართლოში ვანო მერაბიშვილის პროცესზე 26 მაისის საპროტესტო აქციის საქმესთან დაკავშირებით შსს-ს ყოფილი მაღალჩინოსნების მიერ მიცემულ ჩვენებებთან დაკავშირებით
მამრაძე: თუ "ოცნებამ" ძალიან გაანაწყენა საზოგადოება, შეიძლება იყოს მეორე ტური : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 24 თებერვალი. - N48. - გვ.3[MFN: 147140]
ეკა ბესელია და ჩიორა თაქთაქიშვილი კიდევ ერთხელ წაკინკლავდნენ / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 21 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 147141]
ანოტაცია: О создании юридического лица публичного права - Агентство по развитию промышленности в системе Министерства экономики и устойчивого развития Грузии
• Шляйхер, Андреас (куратор Programe for International Student Assessment, автор комментария); Стюарт, Грэм (председатель комитета по делам образования британской Палаты общин, автор комментария); Данкан, Арни (министр образования США, автор комментария); Карной, Мартин (профессор Высшей школы образования, автор комментария);
ანოტაცია: О результатах исследования Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), посвященный качеству образования в мире