[ეკონომიკური ზრდის პერსპექტივაზე 2014 წელს] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 24 თებერვალი. - N48. - გვ.2[MFN: 147137]
UDC:  338.1(479.22)
ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  მანჯავიძე, სოსო (ა/ო "პატრიოტთა ალიანსის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ანჩაბაძე, გია (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  მურღულია, გია (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ეკონომიკური ზრდა.
ნაციონალები გიორგი მარგველაშვილის გამწარებას გეგმავენ / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 21 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 147138]
უსუფაშვილი, დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  საგანელიძე, დავით (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ბაქრაძე, დავით (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ნორლანდი, რიჩარდ (ამერიკის ელჩი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზიდენტის პარლამენტში ყოველწლიური ანგარიშით პირველი გამოსვლის შესახებ
გრუ, "მოლოტოვის კოქტეილები" და შეიარაღებული ამბოხი - მერაბიშვილის ხალხი სასამართლოზე ისევ ძველ ჩვენებას აწვება / იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 19 თებერვალი. - N43. - გვ.3,11[MFN: 147139]
UDC:  35.08 + 323.233 + 347.9](479.22)
უტიაშვილი, შოთა (ყოფილი მარალჩინოსანი, კომენტარის ავტორი);  ფირცხალავა, ირაკლი (ყოფილი მაღალჩინოსანი, კომენტარის ავტორი);  ბათიაშვილი, ირაკლი (26 მაისის საპროტესტო აქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი, კომენტარის ავტორი);  მანჯავიძე, ზურა (მომღერალი, 26 მაისის საპროტესტო აქციის მონაწილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქალაქო სასამართლოში ვანო მერაბიშვილის პროცესზე 26 მაისის საპროტესტო აქციის საქმესთან დაკავშირებით შსს-ს ყოფილი მაღალჩინოსნების მიერ მიცემულ ჩვენებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; საპროტესტო აქციები; სასამართლო.
1. მამრაძე, პეტრე (ყოფილი პარლამენტარი)
მამრაძე: თუ "ოცნებამ" ძალიან გაანაწყენა საზოგადოება, შეიძლება იყოს მეორე ტური : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 24 თებერვალი. - N48. - გვ.3[MFN: 147140]
ანოტაცია:  პოლიტიკურ ვითარებაზე საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; უკრაინის კრიზისი.
ეკა ბესელია და ჩიორა თაქთაქიშვილი კიდევ ერთხელ წაკინკლავდნენ / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 21 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 147141]
UDC:  351.755 + 328.1](479.22)
თაქთაქიშვილი, ჩიორა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ფოფხაძე, გედევან (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ბესელია, ეკა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პარლამენტარებს შორის აიდი ბარათებთან დაკავშირებით აზრთა სხვადასხვაობის შესახებ
თემატიკა:  პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები; პარლამენტარები.
კიდევ ერთი სამხედრო მისია - ცენტრალურ აფრიკაში / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 24 თებერვალი. - N48. - გვ.5[MFN: 147142]
UDC:  355.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს შეიარაღებული ძალების ჩართვის შესახებ საერთაშორისო მისიაში ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო მისიები.
1. Агентство по развитию промышленности // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2014. - 26 февраля-4 марта. - N8. - С.8[MFN: 147143]
UDC:  338.3 + 338](479.22)
ანოტაცია:  О создании юридического лица публичного права - Агентство по развитию промышленности в системе Министерства экономики и устойчивого развития Грузии
თემატიკა:  მეწარმეობა; ეკონომიკა.
დედა-შვილმა სამიზნე გაასწორა / ი. თავაძე // ლელო. - თბილისი, 2014. - 27 თებერვალი. - N38. - გვ.11[MFN: 147144]
UDC:  799.322.2(479.22)
ანოტაცია:  საფრანგეთში გამართულ მშვილდოსანთა ზამთრის ჩემპიონატზე ქართველი მშვილდოსნების ასპარეზობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ფხაკაძე ლაშა (მშვილდოსანი); მესტვირიშვილი ზურაბ (მშვილდოსანი); მოსეშვილი ჯაბა (მშვილდოსანი); ფუტკარაძე ციალა (მშვილდოსანი); ნარიმანიძე ხათუნა (მშვილდოსანი).
თემატიკა:  ქართველი მშვილდოსნები.