ანოტაცია:  მოსაზრება ერთიან ეროვნულ საბჭოში მიმდინარე მოვლენებზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; არჩევნები.
სხვა შანსი: მაგალითად, საპარლამენტო არჩევნები : ინტერვიუ / ლევან ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ნათია ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.8,11[MFN: 1476]
ანოტაცია:  საუბარი რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთ ლიდერთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები.
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები; ოპოზიცია; საპარლამენტო არჩევნები; ტელეიმედი.
1. თოდუა, ფრიდონ
მინდა, რომ დედაჩემი ნინა და მამაჩემი იპოლიტე ჩემ გამო სხვანაირად არ გაიხსენონ, ეს არის ჩემი მთავარი მიზანი : ინტერვიუ / ფრიდონ თოდუა ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 17-24 აპრილი. - N016(483). - გვ.5[MFN: 1477]
ანოტაცია:  აკადემიკოსი, ზუგდიდის მაჟორიტარ დეპუტატობის კანდიდატი საუბრობს პოლიტიკაში მოსვლასა და სამომავლო გეგმებზე.
ქართული კინოს 100 წლისთავის საიუბილეოდ. სიმონ ესაძე-140 // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.10[MFN: 1478]
ანოტაცია:  ქართველი კავკასიოლოგის, ქართული კინოს ერთ-ერთი ფუძემდებლის სიმონ ესაძის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია:  ტოლსტოი ლევ (მწერალი).
თემატიკა:  ისტორია; ისტორიკოსები; ქართული კინო; კონოს მოღვაწეები.
1. პატიაშვილი, ჯუმბერ
"ჯორჯიან თაიმსი": სინანულის გრძნობა არ გაქვთ, 8 აპრილს რომ არ გახვედით ხალხში? ჯუმბერ პატიაშვილი: სინანული არ მაქვს. უწმინდესსა და უნეტარესს მოუსმინეს აქციის მონაწილეებმა? მე რომ გავსულიყავი მომისმენდნენ? : ინტერვიუ / ჯუმბერ პატიაშვილი ; ესაუბრა თამარ ნინიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 17-24 აპრილი. - N016(483). - გვ.6[MFN: 1479]
ანოტაცია:  მომავალ საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობის მიღებასა და 9 აპრილის მოვლენების შესახებ.
როგორ დავძლიოთ სტიგმა. საქართველოში მოსახლეობის 2 პროცენტი ფსიქიურად დაავადდა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.10[MFN: 1480]
ანოტაცია:  ფსიქიური პრობლემების მოსაგვარებლად ფსიქიატრიული სამსახურის სწორი რეფორმისა და დაფინანსების გაზრდის აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:  თოიძე ოთარ (ჯანდაცვის კომიტეტის წევრი); შარაშიძე მანანა (ფსიქიური ჯანმრთელობის კოალიციის დირექტორი).
თემატიკა:  ფსიქიატრია.
ირაკლი ოქრუაშვილი მალე ხელისუფლებაზე კომპრომატებს გამოაქვეყნებს : ინტერვიუ / გოგა ხაინდრავა ; ესაუბრა შორენა გოგოლაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 17-24 აპრილი. - N016(483). - გვ.6[MFN: 1481]
ანოტაცია:  ირაკლი ოქრუაშვილთან შეხვედრასა და სამომავლო საპარლამენტო არჩევნებზე.
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
1. ჟორჟოლიანი, ნანუკა
ნანუკა ჟორჟოლიანი "რუსთავი-2"-ზე საავტორო გადაცემას გააკეთებს : ინტერვიუ / ნანუკა ჟორჟოლიანი ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.16[MFN: 1482]
ანოტაცია:  ჟურნალისტი საუბრობს რუსთავი-2-ში დაბრუნების მიზეზებზე, არხის საინფორმაციო პოლიტიკაზე, რის შეცვლას აპირებს და რა სიახლეებით დაბრუნდება ჟურნალისტიკაში
პერსონალია:  შუბლაძე ნინო (საინფორმაციოს ხელმძღვანელი); ბერძენიშვილი ლევან (რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა:  ტელევიზია; ტელეჟურნალისტები.
1. ნადირაშვილი, ირმა
ირმა ნადირაშვილი: "არაობიექტური კრიტიკა ვერ გახდება ჩემზე ზეწოლის მიზეზი" : ინტერვიუ / ირმა ნადირაშვილი ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.16[MFN: 1483]
ანოტაცია:  ჟურნალისტი, რუსთავი-2-ის გადაცემა P.S.-ის პროდიუსერი საუბრობს გადაცემის საინფორმაციო პოლიტიკაზე
პერსონალია:  გოგოტიშვილი თენგიზ (ჟურნალისტი); გაჩეჩილაძე ლევან (ეროვნული საბჭოს ლიდერი); კაკაბაძე სანდრო (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ტელევიზია; ტელეჟურნალისტები; ტელეგადაცემები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მედია; ანონსი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 |  შემდეგი »  ბოლო »»