Учения НАТО: глупость или провокация? // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 2 мая. - N31-32. - С.8[MFN: 14765]
ანოტაცია:  Пресс-конференция представителей неправительственных организации, посвященная проведению в Грузии под эгидой Северо-Атлантического альянса командно-штабных учений военнослужащих 15 стран
პერსონალია:  Чкоидзе Арчил (руководитель общества Ираклия Второго); Чипашвили Гамлет (руководитель "Центра народной дипломатии, отношений с масс-медиа и общественностью"); Кварацхелия Валерий (руководитель Центра российско-грузинской дружбы).
თავდგირიძეს არმატურის ნაჭრებით სცემდნენ // რეზონანსი. - , 2008. - 3 ივნისი. - N148. - გვ.4[MFN: 14766]
UDC:  355 + 32(479.22)
ანოტაცია:  თავდასხმა თავდაცვის აკადემიის ყოფილ რექტორ "ახალი მემარჯვენეების" წევრ გიორგი თავდგირიძეზე
პერსონალია:  თავდგირიძე გიორგი (თავდაცვის აკადემიის ყოფილი რექტორი).
თემატიკა:  სამხედრო ექსპერტი; პოლიტიკა.
სტამბულის, ბაქოს, ასტანასა და ალმა-ატას რეისებს ჩხრეკენ. შსს ფულს ეძებს? // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 24 აპრილი. - N103. - გვ.1,3[MFN: 14767]
ანოტაცია:  თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში მიმდინარე ბარგების საგანგებო ჩხრეკასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კოდუა გიორგი ("საქართველოს ავიახაზების" წარმომადგენელი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი); სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  საბაჟო კონტროლი.
1. ფირცხალაიშვილი, ანა
რას ფიქრობენ პედაგოგები სახელმძღვანელოების, ეროვნული გამოცდების და თორმეტწლიანი სწავლების შესახებ // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 7-13 მაისი. - N17. - გვ.1,5[MFN: 14768]
ჯელაძე, ლალი
ორგანიზაცია:  თბილისის N1 საჯარო სკოლა.
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; ერთიანი ეროვნული გამოცდები; სასკოლო სახელმძღვანელოები.
1. Дзенеладзе, Русудан
"Я очень стараюсь, чтобы русские студенты полюбили Грузию" : Интервью / Дзенеладзе Русудан ; Записала Анна Серова // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 2 мая. - N31-32. - Приложение: Российский вестник. - N16. - С.1[MFN: 14769]
ანოტაცია:  Интервью с преподавателем грузинского языка и культуры в Московском государственном лингвистическом университете
1. ბიწაძე, ბადრი
ბიწაძე დაპატიმრებას ელოდება : ინტერვიუ / ბ. ბიწაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 24 აპრილი. - N103. - გვ.1,5[MFN: 14770]
ანოტაცია:  საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი საუბრობს შსს სამინისტროს მიერ განხორციელებულ პოლიტიკურ ზეწოლაზე
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (შსს მინისტრი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1472 | 1473 | 1474 | 1475 | 1476 | 1477 | 1478 | 1479 | 1480 | 1481 | 1482 |  შემდეგი »  ბოლო »»