თემატიკა:  რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტი.
ქადაგიძე და უმედლო დასასრული / ი. თავაძე // ლელო. - თბილისი, 2014. - 6 მარტი. - N43. - გვ.11[MFN: 147655]
UDC:  799.3(479.22)
ანოტაცია:  მოსკოვში გამართულ ტყვიის მსროლელთა ევროპის ჩემპიონატზე ქართველი მსროლელების ასპარეზობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქადაგიძე ლევან (ქართველი მსროლელი); მაჭავარიანი ცოტნე (ტყვიის მსროლელი); სალუქვაძე ნინო (ტყვიის მსროლელი); კილაძე ლიზი (ტყვიის მსროლელი).
თემატიკა:  ტყვიის სროლა.
1. პატიაშვილი, ჯუმბერ
არავის უნდა ქვეყანა, რომლის თავკაციც არატრადიციული ორიენტაციის იქნება : ინტერვიუ / ჯ. პატიაშვილი ; ესაუბრა ე. ნასყიდაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2014. - 5-11 მარტი. - N8. - გვ.9[MFN: 147656]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ბიზნესმენთან საქართველოს საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით
ბოლო 3 წელიწადში სამსახურებრივ მოვალეობას 108 ადამიანი შეეწირა / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 4 მარტი. - N56. - ჩანართი Business რეზონანსი N 6,გვ.1,5,10[MFN: 147657]
პეტრიაშვილი, ირაკლი (გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ნანუაშვილი, უჩა (სახალხო დამცველი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შრომის ინსპექციის აღდგენის საჭიროების შესახებ ობიექტებზე შრომის უსაფრთხოების ნორმების დაცვისათვის
თემატიკა:  შრომის კანონმდებლობა.
1. გიორგი შერმადინი, ქართველი დანკანი ; მოამზადა ვ. სიმონიშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2014. - 6 მარტი. - N43. - გვ.12[MFN: 147658]
ბარძოკასი, გეორგიოს (საბერძნეთის საკალათბურთო კლუბ "ოლიმპიაკოს" მთავარი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);  შერმადინი, გიორგი (კალათბურთელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საბერძნეთის "ოლიმპიაკოსში" გ. შერმადინის გადასვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შერმადინი გიორგი.
1. ხაბურძანია, ვალერი
ჩვენ ვყიდით ჩვენი ჯარისკაცების სიცოცხლეს და სანაცვლოდ ვიღებთ გაურკვეველ, ეფემერულ დაპირებებს : ინტერვიუ / ვ. ხაბურძანია ; ესაუბრა ქ. ხომერიკი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2014. - 5-11 მარტი. - N8. - გვ.10[MFN: 147659]
ანოტაცია:  საუბარი უშიშროების ყოფილ მინისტრთან საქართველოს საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით
ბრძოლა აჭარისთვის: "ლეიბორისტები" "ოცნების" მაჟორიტართა სიამ გააღიზიანა / იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 18 აგვისტო. - N223. - გვ.3[MFN: 147660]
UDC:  324(479.23)
რობაქიძე, დავით ("ლეიბორისტული პარტიის" აჭარის რეგიონალური ორგანიზაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  დუმბაძე, მურმან (ბათუმის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი, "ქართული ოცნების" წარმომადგენელი);  ვეფხვაძე, ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატების" ერთ-ერთი ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებში "ქართული ოცნების" მიერ წარდგენილი მაჟორიტარობის კანდიდატების შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14761 | 14762 | 14763 | 14764 | 14765 | 14766 | 14767 | 14768 | 14769 | 14770 | 14771 |  შემდეგი »  ბოლო »»