• ონოფრიშვილი, დავით (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); თოქმაზიშვილი, მიხეილ (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); თოფურიძე, გოჩა (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); აჰმედი, მასუდ (საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შუა აღმოსავლეთისა და ცენტრალური აზიის დეპარტამენტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის რეორგანიზაციისა და მისი ფუნქციების ფინანსთა სამინისტროსთვის გადაცემის თაობაზე
ჩხაიძე, ზვიად (შპს "მექანიზატორის" დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი)
"მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის", ფარგლებში მიწის დამუშავება უკვე დაიწყო : "მინდა მოსახლეობას ვუთხრა, აგროვადის ამოწურვამდე რომ არ დამუშავდეს მიწები, ამის საშიშროება არ იქნება. ტექნიკა გამართულია" : ინტერვიუ / ზ. ჩხაიძე ; ესაუბრა სანდრო ბარათელი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.24-25[MFN: 147995]
ორგანიზაცია:IATA, საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაცია; "ტავ ჯორჯია", თურქული "ტავ ურბანის" შვილობილი, თბილისისა და ბათუმის აეროპორტების ოპერატორი კომპანია.
ავიაკომპანია "ატლასჯეტი" ქართული ბაზრის სრულად ათვისებას იწყებს : ქართული ავიასააგენტოები "ატლასჯეტის" სარეზერვაციო სისტემის მუშაობას ეცნობიან / ნ. შონია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.28[MFN: 147999]