1. სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი)
ექსკლუზიური ინტნერვიუ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან : ინტერვიუ / თ. სანიკიძე ; ესაუბრა ნატა დვალიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.22[MFN: 147991]
ანოტაცია:  განათლების სისტემაში არსებული პრობლემების შესახებ
კომპანიებში თანამშრომლების გათავისუფლების ახალი ტალღა დაიწყო / მარია აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 8 მარტი. - N60. - გვ.8[MFN: 147992]
UDC:  331.56(479.22)
ანოტაცია:  ზოგიერთ კომპანიაში სამუშაო ადგილების შემცირების თაობაზე
ორგანიზაცია:  RMG Gold; კავკასუს ონლაინი"; "ზედაზენი".
ფინანსური მონიტორინგის უფლებას ქადაგიძეს ჩამოართმევენ და ხადურს გადაულოცავენ / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 8 მარტი. - N60. - გვ.9[MFN: 147993]
UDC:  336.71 + 005.584.1](479.22)
ონოფრიშვილი, დავით (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ხადური, ნოდარ (ფინანსთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  თოქმაზიშვილი, მიხეილ (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  თოფურიძე, გოჩა (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  აჰმედი, მასუდ (საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შუა აღმოსავლეთისა და ცენტრალური აზიის დეპარტამენტის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის რეორგანიზაციისა და მისი ფუნქციების ფინანსთა სამინისტროსთვის გადაცემის თაობაზე
თემატიკა:  ფინანსები; მონიტორინგი.
1. შველიძე, ინეზა (ბიზნესმენ მერაბ შველიძის მეუღლე)
რატომ დააკავეს ოდესაში ქართველი ბიზნესმენი? : ცნობილ ადვოკატებს ჯგუფურ თაღლითობაში ადანაშაულებენ : ინტერვიუ / ი. შველიძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.23[MFN: 147994]
UDC:  338.242 + 347.965](479.22)
ანოტაცია:  ბიზნესმენ მერაბ შველიძის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხაჭაპურიძე შალვა (ადვოკატი); გაბაიძე გოგიტა (ადვოკატი).
თემატიკა:  ბიზნესმენები; ადვოკატები.
1. ჩხაიძე, ზვიად (შპს "მექანიზატორის" დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი)
"მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის", ფარგლებში მიწის დამუშავება უკვე დაიწყო : "მინდა მოსახლეობას ვუთხრა, აგროვადის ამოწურვამდე რომ არ დამუშავდეს მიწები, ამის საშიშროება არ იქნება. ტექნიკა გამართულია" : ინტერვიუ / ზ. ჩხაიძე ; ესაუბრა სანდრო ბარათელი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.24-25[MFN: 147995]
მძინარაშვილი, იოსებ (სოფელ დიცის მკვიდრი, კომენტარის ავტორი);  სუხიტაშვილი, ზვიად (სოფელ კარალეთის მკვიდრი, კომენტარის ავტორი);  მაისურაძე, ქეთო (სოფელ არბოს მკვიდრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მიწის დამუშავების მიმდინარეობის შესახებ
1. ხელისუფლების მოთხოვნით, "ტავ ჯორჯიას" შემოწმება დაიწყო // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 8 მარტი. - N60. - გვ.9[MFN: 147996]
UDC:  656.71 + 334.7](479.22:560)
ჯალაღონია, გურამ (საავიაციო სააგენტოს ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  კვირიკაშვილი, გიორგი (ეკონომიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ქუმსიშვილი, დიმიტრი (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ორგანიზაცია:  IATA, საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაცია; "ტავ ჯორჯია", თურქული "ტავ ურბანის" შვილობილი, თბილისისა და ბათუმის აეროპორტების ოპერატორი კომპანია.
თემატიკა:  აეროპორტები; ბიზნესკომპანიები.
ბრძოლა ქართული ოქროსთვის - ვინ აფერხებს ოქროს საწარმოს მუშაობას? / ნ. შონია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.26-27[MFN: 147997]
UDC:  659.114 + 323.233](479.22)
ჯაყელი, ცისანა (კომპანია RMG GOLD-ის თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);  გამბარაშვილი, ლუბა (RMG GOLD-ის თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);  მამულაშვილი, დალი (ორგანიზატორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  დაბა კაზრეთში RMG GOLD-ის თანამშრომლების გაფიცვებისა და მოთხოვნების შესახებ
თემატიკა:  საწარმოები; საპროტესტო აქციები.
1. ვიტალი (ბიჭიკო) კვინიხიძე : ნეკროლოგი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 8 მარტი. - N60. - გვ.13[MFN: 147998]
UDC:  334.7(092)(479.22)
პერსონალია:  კვინიხიძე ვიტალი (მეწარმე, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  მეწარმეები; ნეკროლოგები.
ავიაკომპანია "ატლასჯეტი" ქართული ბაზრის სრულად ათვისებას იწყებს : ქართული ავიასააგენტოები "ატლასჯეტის" სარეზერვაციო სისტემის მუშაობას ეცნობიან / ნ. შონია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N9. - გვ.28[MFN: 147999]
UDC:  629.73
თანდაშვილი, თამუნა (ავიაკომპანია "ატლასჯეტის" ბიზნესის განვითარების მენეჯერი, კომენტარის ავტორი);  ბალაი, იავუზ (კომპანია "ატლასჯეტის" სააგენტოებთან ურთიერთობის და გაყიდვების სპეციალისტი, კომენტარის ავტორი);  ხალილოვი, სამირ ("ატლასჯეტ საქართველოს" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ჯაყელი, თამუნა (კომპანია "გლობალ თრეველის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ავიაკომპანიები.
საქართველოში თავშესაფრის მაძიებელთა რაოდენობა იზრდება / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 10 მარტი. - N62. - გვ.1-2[MFN: 148000]
UDC:  364-54(479.22) + 364-054.73(100)
დარახველიძე, დავით (ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სულაბერიძე, ავთანდილ (დემოგრაფიისა და სოციოლოგიის ინსტიტუტის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აშშ-ის დაფინანსებით მარტყოფში უცხოელი დევნილებისთვის თავშესაფრის ახალი ცენტრის მშენებლობის დაგეგმვაზე
თემატიკა:  თავშესაფრები; დევნილები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14795 | 14796 | 14797 | 14798 | 14799 | 14800 | 14801 | 14802 | 14803 | 14804 | 14805 |  შემდეგი »  ბოლო »»