[სამინისტროს თანამშრომლების არაკომპეტენტურობის შესახებ] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.2[MFN: 148452 ]
UDC: 328.13 + 005.95](479.22)
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); მურღულია, გია (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი); ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ნათაძე, ნოდარ (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ი. ღარიბაშვილის შეხვედრაზე თსუ-ის სტუდენტებთან
თემატიკა: სამინისტროები ; კადრების მართვა .
ნაწამებ გიორგი შიუკაშვილს ახლა პოლიციაში აშანტაჟებენ : "პოლიციასთან ომი გინდა თუ მშვიდობა?" - ეკითხებიან პატიმარს მთაწმინდის პოლიციაში / რ. მუმლაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1999. - 7 ივნისი. - N152. - გვ.1,3[MFN: 148453 ]
UDC: 342.7 + 343.91 + 351.745.5](479.22)
• ლაგვილავა, ნელი (გიორგი შიუკაშვილის დედა, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პატიმრის წამების ფაქტების შესახებ
თემატიკა: პატიმართა უფლებები ; პოლიციელები .
თემურ ჩხეიძე - 70 // ქართული თეატრის დღე . - თბილისი, 2014. - 14 იანვარი. - გვ.63-100[MFN: 148454 ]
• ბურბუთაშვილი, ლილი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ბაღათურია, ოთარ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ფაჩუაშვილი, ნანა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); მახარაძე, ავთანდილ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); მგალობლიშვილი, ნოდარ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ჩუგუაშვილი, გივი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ალექსი-მესხიშვილი, გოგი (მხატვარი, კომენტარის ავტორი); გეგეჭკორი, მანანა (თეატრმცოდნე, კომენტარის ავტორი); ჯანაშია, მარინე (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); გაბუნია, გურანდა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); დოლიძე, ქეთი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); პიპინაშვილი, გოგა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); კუჭუხიძე, მედეა (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); ჟორდანია, გიზო (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); ჯაიანი, დიმიტრი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ქავთარაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); ოდიშარია, გურამ (მწერალი, კომენტარის ავტორი); მახარობლიშვილი, ალეკო (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ტურაშვილი, დათო (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ივანიშვილი, ბიძინა (ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი); ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ჩხეიძე, რეზო (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); შენგელაია, ელდარ (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); წულაძე, ლევან (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); გოდერძიშვილი, თამაზ (დრამატურგი, კომენტარის ავტორი); ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ასევე დაბეჭდილია ოტია იოსელიანის, ვერიკო ანჯაფარიძისა და ოთარ მეღვინეთუხუცესის წერილები რეჟისორის შემოქმედებაზე
თემატიკა: თეატრის რეჟისორები .
კურდღელაშვილი, ლელა
სახელმძღვანელო ჟურნალისტებისათვის : ქართულ-ფრანგული ერთობლივი პროექტი / ლ. კურღელაშვილი // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.1,12[MFN: 148455 ]
UDC: 070(075.8)
• ვეკუა, მარინე (პროფესორი, კომენტარის ავტორი); მჟავანაძე, თეა (თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ჟურნალისტიკის მიმართულების პედაგოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქართველი და ფრანგი სპეციალისტების ინიციატივით მომზადებული ჟურნალისტიკის პირველი ქართული სახელმძღვანელოს შესახებ
მოხსენიებული პირები: რუე ჟილ (რეიმსის უნივერსიტეტის პროფესორი); როქუელი რიქ (ამერიკელი პროფესორი).
თემატიკა: ჟურნალისტიკა ; სახელმძღვანელოები .
ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი)
ვახტანგ ძაბირაძე: "არასაპარლამენტო ოპოზიციას მეორე ადგილისთვის ბრძოლის შანსი აქვს" : ინტერვიუ / ვახტანგ ძაბირაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.3-4[MFN: 148456 ]
UDC: 352.075 + 324](479.22)
ანოტაცია: ადილობრივი არჩევნებისთვის არასაპარლამენტო ოპოზიციის კოალიციის შექმნის უპირატესობებზე
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობა ; არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური პარტიები .
დამუხრუჭებული ავტომაგისტრალი / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 მარტი. - N57. - გვ.1,9[MFN: 148457 ]
UDC: 625.712.1(479.22)
• გასვიანი, ნუგზარ (საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუის-აგარის ავტომაგისტრალის მშენებლობის შეფერხების მიზეზების შესახებ
თემატიკა: ავტომაგისტრალები .
ჯოხიძე, გენო
ეროვნულ ლუდს მოსკოვის კონტრაბანდული ლუდი ნელ-ნელა ძირავს : თოფაძე ბიზნესის გადასარჩენად სამართალდამცავებს მიმართავს / გ. ჯოხიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1999. - 7 ივნისი. - N152. - გვ.1-2[MFN: 148458 ]
UDC: 334.722 + 339.19](479.22)
• თოფაძე, გოგი (ბიზნესმენი, კომპანია "ყაზბეგის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: უკანონოდ შემოსულ ლუდ "ოჩაგოვოს" შესახებ
ორგანიზაცია: კომპანია "ყაზბეგი" .
თემატიკა: კეძო კომპანიები ; კონტრაბანდა .
შამუგია, ვახტანგ
საქართველოს სამხედრო გზაზე მოძრაობა ყოველწლიურად იზრდება / ვახტანგ შამუგია; ეკა ბასილაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 5 მარტი. - N57. - გვ.1,4[MFN: 148459 ]
UDC: 656.073.51 + 625.711.812](479.22)
• მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ლარსის საბაჟოს გეოსტრატეგიული მნიშვნელობისა და საქართველოს სამხედრო გზასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
თემატიკა: საბაჟო ; საქართველოს სამხედრო გზა .
კიტოვანი, თენგიზ (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი)
კიტოვანის გულის ოპერაციის საფასურს ხელისუფლება გადაიხდის : შევარდნაძეს ძველი მეგობრის გული "გადასაგდებად" არ ემეტება : ინტერვიუ / თ. კიტოვანი ; ესაუბრა ა. ცქიტიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1999. - 7 ივნისი. - N152. - გვ.4[MFN: 148460 ]
სტუდენტებმა უნივერსიტეტის ქუჩაზე არსებულ მიწის ნაკვეთზე მოსალოდნელი შეუფერებელი საქმიანობის წარმართვა გააპროტესტეს : "თავისუფალ სტუდენტთა კავშირის" საგანგებო ბრიფინგი // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.1,4[MFN: 148461 ]
UDC: 378.4 + 332.774](479.22)
• მეტრეველი, ნიკოლოზ ("თავისუფალ სტუდენტთა კავშირის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "თავისუფალ სტუდენტთა კავშირისა" და თსუ-ის სტუდენტების მიერ უნივერსიტეტის ფაქტობრივ მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთის გასხვისების გაპროტესტებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: პაპავა ვლადიმერ (თსუ-ის რექტორი, აკადემიკოსი).
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ; მიწის გასხვისება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 14842 | 14843 | 14844 | 14845 | 14846 | 14847 | 14848 | 14849 | 14850 | 14851 | 14852 | შემდეგი » ბოლო »»