[სამინისტროს თანამშრომლების არაკომპეტენტურობის შესახებ] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.2[MFN: 148452]
UDC:  328.13 + 005.95](479.22)
ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  მურღულია, გია (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ნათაძე, ნოდარ (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ი. ღარიბაშვილის შეხვედრაზე თსუ-ის სტუდენტებთან
თემატიკა:  სამინისტროები; კადრების მართვა.
ნაწამებ გიორგი შიუკაშვილს ახლა პოლიციაში აშანტაჟებენ : "პოლიციასთან ომი გინდა თუ მშვიდობა?" - ეკითხებიან პატიმარს მთაწმინდის პოლიციაში / რ. მუმლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 7 ივნისი. - N152. - გვ.1,3[MFN: 148453]
UDC:  342.7 + 343.91 + 351.745.5](479.22)
ლაგვილავა, ნელი (გიორგი შიუკაშვილის დედა, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პატიმრის წამების ფაქტების შესახებ
თემატიკა:  პატიმართა უფლებები; პოლიციელები.
1. თემურ ჩხეიძე - 70 // ქართული თეატრის დღე. - თბილისი, 2014. - 14 იანვარი. - გვ.63-100[MFN: 148454]
UDC:  792.075(479.22)(092)
ბურბუთაშვილი, ლილი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ბაღათურია, ოთარ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ფაჩუაშვილი, ნანა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  მახარაძე, ავთანდილ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  მგალობლიშვილი, ნოდარ (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ჩუგუაშვილი, გივი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ალექსი-მესხიშვილი, გოგი (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);  გეგეჭკორი, მანანა (თეატრმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  ჯანაშია, მარინე (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  გაბუნია, გურანდა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  დოლიძე, ქეთი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  პიპინაშვილი, გოგა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  კუჭუხიძე, მედეა (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  ჟორდანია, გიზო (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  ჯაიანი, დიმიტრი (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ქავთარაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  ოდიშარია, გურამ (მწერალი, კომენტარის ავტორი);  მახარობლიშვილი, ალეკო (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ტურაშვილი, დათო (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ივანიშვილი, ბიძინა (ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი);  ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ჩხეიძე, რეზო (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  შენგელაია, ელდარ (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  წულაძე, ლევან (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  გოდერძიშვილი, თამაზ (დრამატურგი, კომენტარის ავტორი);  ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ასევე დაბეჭდილია ოტია იოსელიანის, ვერიკო ანჯაფარიძისა და ოთარ მეღვინეთუხუცესის წერილები რეჟისორის შემოქმედებაზე
თემატიკა:  თეატრის რეჟისორები.
1. კურდღელაშვილი, ლელა
სახელმძღვანელო ჟურნალისტებისათვის : ქართულ-ფრანგული ერთობლივი პროექტი / ლ. კურღელაშვილი // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.1,12[MFN: 148455]
UDC:  070(075.8)
ვეკუა, მარინე (პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  მჟავანაძე, თეა (თსუ-ის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ჟურნალისტიკის მიმართულების პედაგოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქართველი და ფრანგი სპეციალისტების ინიციატივით მომზადებული ჟურნალისტიკის პირველი ქართული სახელმძღვანელოს შესახებ
მოხსენიებული პირები:  რუე ჟილ (რეიმსის უნივერსიტეტის პროფესორი); როქუელი რიქ (ამერიკელი პროფესორი).
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; სახელმძღვანელოები.
1. ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი)
ვახტანგ ძაბირაძე: "არასაპარლამენტო ოპოზიციას მეორე ადგილისთვის ბრძოლის შანსი აქვს" : ინტერვიუ / ვახტანგ ძაბირაძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.3-4[MFN: 148456]
UDC:  352.075 + 324](479.22)
ანოტაცია:  ადილობრივი არჩევნებისთვის არასაპარლამენტო ოპოზიციის კოალიციის შექმნის უპირატესობებზე
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური პარტიები.
დამუხრუჭებული ავტომაგისტრალი / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 5 მარტი. - N57. - გვ.1,9[MFN: 148457]
UDC:  625.712.1(479.22)
გასვიანი, ნუგზარ (საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუის-აგარის ავტომაგისტრალის მშენებლობის შეფერხების მიზეზების შესახებ
თემატიკა:  ავტომაგისტრალები.
1. ჯოხიძე, გენო
ეროვნულ ლუდს მოსკოვის კონტრაბანდული ლუდი ნელ-ნელა ძირავს : თოფაძე ბიზნესის გადასარჩენად სამართალდამცავებს მიმართავს / გ. ჯოხიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 7 ივნისი. - N152. - გვ.1-2[MFN: 148458]
UDC:  334.722 + 339.19](479.22)
თოფაძე, გოგი (ბიზნესმენი, კომპანია "ყაზბეგის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  უკანონოდ შემოსულ ლუდ "ოჩაგოვოს" შესახებ
ორგანიზაცია:  კომპანია "ყაზბეგი".
თემატიკა:  კეძო კომპანიები; კონტრაბანდა.
1. შამუგია, ვახტანგ
საქართველოს სამხედრო გზაზე მოძრაობა ყოველწლიურად იზრდება / ვახტანგ შამუგია; ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 5 მარტი. - N57. - გვ.1,4[MFN: 148459]
UDC:  656.073.51 + 625.711.812](479.22)
მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ლარსის საბაჟოს გეოსტრატეგიული მნიშვნელობისა და საქართველოს სამხედრო გზასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  საბაჟო; საქართველოს სამხედრო გზა.
1. კიტოვანი, თენგიზ (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი)
კიტოვანის გულის ოპერაციის საფასურს ხელისუფლება გადაიხდის : შევარდნაძეს ძველი მეგობრის გული "გადასაგდებად" არ ემეტება : ინტერვიუ / თ. კიტოვანი ; ესაუბრა ა. ცქიტიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 7 ივნისი. - N152. - გვ.4[MFN: 148460]
1. სტუდენტებმა უნივერსიტეტის ქუჩაზე არსებულ მიწის ნაკვეთზე მოსალოდნელი შეუფერებელი საქმიანობის წარმართვა გააპროტესტეს : "თავისუფალ სტუდენტთა კავშირის" საგანგებო ბრიფინგი // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.1,4[MFN: 148461]
UDC:  378.4 + 332.774](479.22)
მეტრეველი, ნიკოლოზ ("თავისუფალ სტუდენტთა კავშირის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "თავისუფალ სტუდენტთა კავშირისა" და თსუ-ის სტუდენტების მიერ უნივერსიტეტის ფაქტობრივ მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთის გასხვისების გაპროტესტებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  პაპავა ვლადიმერ (თსუ-ის რექტორი, აკადემიკოსი).
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; მიწის გასხვისება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14842 | 14843 | 14844 | 14845 | 14846 | 14847 | 14848 | 14849 | 14850 | 14851 | 14852 |  შემდეგი »  ბოლო »»