კვლევითი ინსტიტუტების საბაზო დაფინანსება მხოლოდ მიმდინარე წლის პირველ კვარტალზეა გაწერილი / ნ. ობოლაძე // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.7[MFN: 148511]
UDC:  378.4 + 001](479.22)
სანიკიძე, თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  პაპავა, ვლადიმერ (თსუ-ის რექტორი, აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);  სურგულაძე, ნუგზარ (თსუ-ის აკადემიური საბჭოს წევრი, კომენტარის ავტორი);  დავითაშვილი, ზურაბ (პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2014 წლის 29 იანვრის ბრძანებით თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ინტეგრირებული 14 სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დაფინანსების საკითხის განსაზღვრასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები.
1. ხაჩიძე, მანანა (კომპიუტერულ მეცნიერებათა მიმართულების საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების ავტორი)
გზავნილი ადმინისტრაციას / მ. ხაჩიძე; ა. გამყრელიძე; კ. გელაშვილი; გ. სირბილაძე // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.10[MFN: 148512]
UDC:  378.4 + 004](479.22)
ანოტაცია:  კომპიუტერულ მეცნიერებათა მიმართულების საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების ავტორთა მიმართვა თსუ-ის ადმინისტრაციას უნივერსიტეტში კომპიუტერულ მეცნიერებათა განვითარების საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; საინფორმაციო ტექნოლოგიები.
1. თოდუა, ფრიდონ (კლინიკური მედიცინის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი)
ფრიდონ თოდუა: "სრულყოფილი პიროვნება მხოლოდ საკუთარ ქვეყანაში შეიძლება გახდე" : ინტერვიუ / ფ. თოდუა ; მოამზადა ლ. კურდღელაშვილმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - 12 თებერვალი. - N2. - გვ.11[MFN: 148513]
UDC:  001(092) + 614.253.2](479.22)
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები; ექიმები.
1. წიქორიძე, მარიკო
ეკუთვნით თუ არა მიწა ეკომიგრანტებს?! / მარიკო წიქორიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.8[MFN: 148514]
UDC:  332.21 + 325.11](479.22)
თევდორე (საპატრიარქოს სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ამბროლაძე, კომენტარის ავტორი);  პაპაშვილი, ბაქარ (თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის ეკონომიკური სამსახურის ყოფილი ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თეთრწყაროში ჩასახლებული ეკომიგრანტების პრობლემებზე
თემატიკა:  მიწის საკუთრება; ეკომიგრანტები.
1. საკანდალიძე, ანზორ
სახელმწიფოს მიზეზით დაზარალებულთათვის ზარალის ანაზღაურების პროგრამები : წერილი / ანზორ საკანდელიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.8[MFN: 148515]
UDC:  658(083.97) + 347.513](479.22)
ანოტაცია:  მცირე მეწარმეობის აღდგენა-განვითარების 2000 წელს მომზადებული პროგრამისა და მისი ამუშავების აუცილებლობის შესახებ
თემატიკა:  მეწარმოება; პროგრამები; ზარალის ანაზღაურება.
1. ხარზიშვილი, მაკა
პროგნოზები არ მართლდება: ხორბალი გაძვირების ნაცვლად გაიაფდება / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.9[MFN: 148516]
UDC:  633.11 + 338.5](479.22)
სილაგავა, ლევან (ხორბლისა და პურპროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ხორბლის ფასების შესახებ
თემატიკა:  ხორბალი; ფასები.
"ჯიპიაი ჰოლდინგი" სახელმწიფოს მიერ დაზღვეულებს დამატებით სერვისს სთავაზობს / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.9[MFN: 148517]
ლომაძე, პაატა ("ჯიპიაი ჰოლდინგის" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ფესტვენიძე, ბესიკ ("ჯიპიაი ჰოლდინგის" სამედიცინო დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  გასიტაშვილი, სოფო (კლინიკა "კურაციოს" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით დაზღვევულთათვის გაუმჯობესებული პაკეტის პირობებზე "ჯიპიაი ჰოლდინგში"
საკვანძო სიტყვები:  პოლისი "მედი-ქეარი".
ქართული სუფრის საგანძური / ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.11[MFN: 148518]
UDC:  392 + 642.4](479.22)
ანოტაცია:  ქართული სუფრის ტრადიციისა და კერძების შესახებ
თემატიკა:  ტრადიციები; ქართული სუფრა.
საკვანძო სიტყვები:  თამადა; სადღეგრძელოები; სიმღერა; გლოვის სუფრა; კერძები.
1. აზარაშვილი, მაია (მორბენალი)
მასშტაბური ღონისძიება სირბილში ერთდროულად მსოფლიოს 35 ქვეყანაში გაიმართება : ინტერვიუ / მაია აზარაშვილი ; ესაუბრა მარი მგალობლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 მარტი. - N65. - გვ.15[MFN: 148519]
UDC:  796.012.412.5(100:479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში საერთაშორისო საქველმოქმედო მარათონისთვის მზადების შესახებ, რომელიც 35 ქვეყანაში ჩატარდება
თემატიკა:  სირბილი; საერთაშორისო მარათონი.
1. ქაფიანიძე, ზურაბ
ამერიკელებმა რაღამც ღარიბები გვნახეს, მოგვჩერებიან, როგორც დურაკებს : ინტერვიუ / ზ. ქაფიანიძე ; ესაუბრა თ. ტაბატაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 20 აპრილი-3 მაისი. - N14. - გვ.8[MFN: 148520]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობთან საქართველოს ამერიკანიზაციასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-ამერიკის ურთიერთობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14847 | 14848 | 14849 | 14850 | 14851 | 14852 | 14853 | 14854 | 14855 | 14856 | 14857 |  შემდეგი »  ბოლო »»