ფადი ასლი ქვეყანაში ბიზნესის რეკეტის ნიშნებს ხედავს, ზაზა სიორიძე კი ამ თვალსაზრისს არ იზიარებს // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.2[MFN: 148690]
• სიორიძე, ზაზა (ბიზნესმენი, საინვესტიციო კომპანია "ემიგრანტის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი); ასლი, ფადი (საერთაშორისო სავაჭრო პალატის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ივანიშვილის დაანონსებული 100 ახალი საწარმოდან დღეისთვის 51-ია გახსნილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.2[MFN: 148693]
"რომ არა ხელისუფლების მხრიდან შევიწროება, დღეს ქვეყანას 7000-ით მეტ დასაქმებულს შევმატებდით" : ინტერვიუ / ცეზარ ჩოჩელი ; ესაუბრა ნოდარ ბაკურაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.3[MFN: 148694]
საბანკო სისტემა - ეკონომიკის ლოკომოტივი თუ ეკონომიკის პარაზიტი : რაშია საქმე რეალურად / ნოდარ ბაკურაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.5[MFN: 148696]
"რუსთავი 2" იდეოლოგიური სპეცსამსახურის შთაბეჭდილებას უფრო ტოვებს, ვიდრე ტელევიზიის : ინტერვიუ / შ. რამიშვილი ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 20 აპრილი-3 მაისი. - N14. - გვ.11[MFN: 148697]
"დედა ენას" სააკაშვილისგან იუნესკო იცავს. საქართველოს პრეზიდენტმა იაკობ გოგებაშვილი "გმირი სომეხი მღვდლის, სააკაშვილის გამო" აითვალწუნა / ე. რობაქიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 20 აპრილი-3 მაისი. - N14. - გვ.10[MFN: 148698]