1. ფადი ასლი ქვეყანაში ბიზნესის რეკეტის ნიშნებს ხედავს, ზაზა სიორიძე კი ამ თვალსაზრისს არ იზიარებს // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.2[MFN: 148690]
UDC:  338.242 + 328](479.22
სიორიძე, ზაზა (ბიზნესმენი, საინვესტიციო კომპანია "ემიგრანტის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ასლი, ფადი (საერთაშორისო სავაჭრო პალატის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ბიზნესი; ხელისუფლება.
საკვანძო სიტყვები:  რეკეტი.
1. იმედაძე, ავთო (რესპუბლიკური საავადმყოფოს დირექტორი)
რესპუბლიკურ საავადმყოფოში დიალიზის გაკეთება სახიფათოა! : ინტერვიუ / ა. იმედაძე ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N10. - გვ.28-29[MFN: 148691]
UDC:  614.21(479.22)
გიორგაძე, ნინო (პედაგოგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რესპუბლიკური საავადმყოფოს კეთილმოწყობის შესახებ
თემატიკა:  სამედიცინო დაწესებულებები.
1. თბილისში ჩინური სწრაფი კვების ობიექტი გაიხსნა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.2[MFN: 148692]
UDC:  640.433(479.22-25)
თემატიკა:  სწრაფი კვება.
1. ივანიშვილის დაანონსებული 100 ახალი საწარმოდან დღეისთვის 51-ია გახსნილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.2[MFN: 148693]
UDC:  658(479.22)
ივანიშვილი, ბიძინა (ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი);
1. ჩოჩელი, ცეზარ (ბიზნესმენი)
"რომ არა ხელისუფლების მხრიდან შევიწროება, დღეს ქვეყანას 7000-ით მეტ დასაქმებულს შევმატებდით" : ინტერვიუ / ცეზარ ჩოჩელი ; ესაუბრა ნოდარ ბაკურაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.3[MFN: 148694]
UDC:  338.242 + 328](479.22)
ანოტაცია:  ბიზნესმენის პრობლემებზე
გია ჯოხთაბერიძის "მაგთი ენერჯის" საეჭვო მანიპულაციები. : როგორ მდიდრდებიან საქართველოში / ლევან მარტაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.4[MFN: 148695]
UDC:  338.242 + 328.185](479.22)
ანოტაცია:  ბიზნესმენ გია ჯოხთაბერიძის მიერ განხორციელებული კორუფციული, "აზოტის" ყიდვისა და სახელმწიფოსთვის დაბრუნების, ოპერაციის შესახებ 1999 წელს
ორგანიზაცია:  "მაგთი ენერჯი", ბიზნესკომპანია.
თემატიკა:  ბიზნესი; კორუფცია.
1. ბაკურაძე, ნოდარ
საბანკო სისტემა - ეკონომიკის ლოკომოტივი თუ ეკონომიკის პარაზიტი : რაშია საქმე რეალურად / ნოდარ ბაკურაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 17 მარტი. - N358. - გვ.5[MFN: 148696]
ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);