ანოტაცია:  2012 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების შესახებ
თემატიკა:  ერთიანი ეროვნული გამოცდები.
"დეპუტატი ვიყავი და პრეზიდენტი დეპუტატს მატყუებდა - ვანს მივხედავო : ბეჟან ხურციძეს პარლამენტარობა მობეზრდა : ინტერვიუ / ბეჟან ხურციძე ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.4[MFN: 149094]
UDC:  328.1(479.22)(092)
ანოტაცია:  პარლამენტარი საუბრობს "ნაციონალური მოძრაობიდან" ოპოზიციაში გადასვლის მიზეზებსა და ყოფილ თანაპარტიელებთან ურთიერთობის შესახებ
1. მოროშკინა, ლალი
"სამოქალაქო ომში ვერთვებით, რომელსაც ღმერთმა იცის რა მოჰყვება" : ლალი მოროშკინა მიიჩნევს, რომ არჩევნები უკვე გაყალბებულია და ოპოზიციას ბოიკოტისკენ მოუწოდებს : ინტერვიუ / ლალი მოროშკინა ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.5-6[MFN: 149095]
ანოტაცია:  კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის ყოფილი მოადგილე საუბრობს წინასაარჩევნო კამპანიის დარღვევების გამო არჩევნების გაყალბების შანსებთან დაკავშირებით
"ფრონტის ხაზი" თბილისის ავტობუსებში / სალომე სიგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.5[MFN: 149096]
UDC:  656.131(479.22-25)
ახალაია, თიკო (კონტროლიორი, კომენტარის ავტორი);  პაპუაშვილი, ზურაბ (კონტროლიორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისის საქალაქო ტრანსპორტში მგზავრებსა და კონტროლიორებს შორის მომხდარი ინციდენტების მიზეზების შესახებ
დავით გამყრელიძე: ადამიანებს უნდათ არა შემწეობა, არამედ - დასაქმება : ინტერვიუ / დავით გამყრელიძე ; ესაუბრა ნათია ლეშკაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.6,15[MFN: 149097]
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი საუბრობს პარტიის წინასაარჩევნო პროგრამასა და მომავალ საპარლამენტო არჩევნებზე
ორგანიზაცია:  ახალი მემარჯვენეები, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. გირკელიძე, გიორგი
"ბავშვს რომ შეეხნენ და ოჯახს, გადავწყვიტე საქართველო დამეტოვებინა" : "თავისუფალი დემოკრატების" წევრი საფრანგეთში პოლიტიკურ თავშესაფარს ითხოვს / გოირგი გირკელიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.7[MFN: 149098]
UDC:  323.281(479.22)
ჩხაიძე, გოჩა ("თავისუფალი დემოკრატების" გურიის ორგანიზაციის წევრი, პოლიტიკური დევნილი, კომენტარის ავტორი);  ცქვიტინიძე, გია ("თავისუფალი დემოკრატების" წევრი, გოჩა ჩხაიძის მეგობარი, კომენტარის ავტორი);  ჭელიძე, ლევან ("თავისუფალი დემოკრატების" წევრი, გოჩა ჩხაიძის მეგობარი, კომენტარის ავტორი);  სალუქვაძე, თემურ ("თავისუფალი დემოკრატების" წევრი, გოჩა ჩხაიძის მეგობარი, კომენტარის ავტორი);  ჩხაიძე, ნათელა (გოჩა ჩხაიძის დედა, კომენტარის ავტორი);  სიხარულიძე, მაია (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "თავისუფალი დემოკრატების" გურიის ორგანიზაციის ერთ-ერთი აქტიური წევრის პოლიტიკური დევნისა და მის მიერ პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნის შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკური დევნა.
"ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერმა" სასმელი წყლის კიდევ ერთი რეზერვუარი აამუშავა / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.7[MFN: 149099]
UDC:  334.722 + 628.1](479.22)
ანოტაცია:  კომპანია "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის" მიერ სასმელი წყლის სამარაგო რეზერვუარის - "ვაზისუბანი 1"-ის ექსპლუატაციაში გაშვებისა და ვაზისუბნის მიკრორაიონების წყალმომარაგების გაუმჯობესების შესახებ
ორგანიზაცია:  ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი", ბიზნესკომპანია.
თემატიკა:  ბიზნესკომპანიები; წყალმომარაგება.
1. ყურელი, გივი (კინოჟურნალისტი)
"მებაღეთა ამხანაგობა" - "XXI საუკუნის სოფელი" / გივი ყურელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.8,11[MFN: 149100]
ანოტაცია:  მოსაზრება "კინოსოფელ ბროწეულასთვის" - "XXI საუკუნის სოფლის" სტატუსის მინიჭების მნიშვნელობასა და ამ პილოტური სოფლის წვლილი საქართველოს აგრარული მეურნეობის განვითარების საქმეში
"რატომ არ ემეტება სახელმწიფოს ჩემთვის და ჩემნაირებისთვის არაფერი?!" : 63 წლის აფხაზეთიდან დევნილი, რომელიც ფსიქიატრიულში ჩაკეტეს, მხოლოდ იმიტომ რომ საცხოვრებლის დატოვება არ სურდა / სალომე სიგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.9[MFN: 149101]
UDC:  364.65-054.73(479.22)
შენგელია, მეგონა (აფხაზეთიდან დევნილი, სოციალურად დაუცველი პირი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აფხაზეთიდან დევნილ მეგონა შენგელიას მძიმე სოციალური მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  სოციალურად დაუცველი პირები; იძულებით გადაადგილებული პირები.
1. ვიტკინი, ბენუა
ქართული ოპოზიცია, რომელსაც ხელისუფლება ავიწროებს / ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე ხელისუფლება "ქართული ოცნებისთვის" საარსებო წყაროს გადაკეტვას ცდილობს / ბენუა ვიტკინი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.9[MFN: 149102]
UDC:  329.052 + 005.89](479.22)
ანოტაცია:  უცუხოური პრესა საქართველოს ხელისუფლების მიერ ოპოზიციის ლიდერებისთვის საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის ბრალდებით მრავალმილიონიანი ჯარიმების დაკისრების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (კოალიცია "ქართული ოცნების" ლიდერი); კალაძე კახი (კოალიცია "ქართული ოცნების" ერთ-ერთი ლიდერი).
თემატიკა:  ოპოზიცია; ჯარიმები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14906 | 14907 | 14908 | 14909 | 14910 | 14911 | 14912 | 14913 | 14914 | 14915 | 14916 |  შემდეგი »  ბოლო »»