არჩევნების გამო, სკოლებში არასერტიფიცირებულ მასწავლებლებს აღარ შეამცირებენ : ბოლო ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე აბიტურიენტთა 29 პროცენტი ჩაიჭრა / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.3,15[MFN: 149093]
"სამოქალაქო ომში ვერთვებით, რომელსაც ღმერთმა იცის რა მოჰყვება" : ლალი მოროშკინა მიიჩნევს, რომ არჩევნები უკვე გაყალბებულია და ოპოზიციას ბოიკოტისკენ მოუწოდებს : ინტერვიუ / ლალი მოროშკინა ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.5-6[MFN: 149095]
ანოტაცია: კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის ყოფილი მოადგილე საუბრობს წინასაარჩევნო კამპანიის დარღვევების გამო არჩევნების გაყალბების შანსებთან დაკავშირებით
დავით გამყრელიძე: ადამიანებს უნდათ არა შემწეობა, არამედ - დასაქმება : ინტერვიუ / დავით გამყრელიძე ; ესაუბრა ნათია ლეშკაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.6,15[MFN: 149097]
"ბავშვს რომ შეეხნენ და ოჯახს, გადავწყვიტე საქართველო დამეტოვებინა" : "თავისუფალი დემოკრატების" წევრი საფრანგეთში პოლიტიკურ თავშესაფარს ითხოვს / გოირგი გირკელიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.7[MFN: 149098]
• ჩხაიძე, გოჩა ("თავისუფალი დემოკრატების" გურიის ორგანიზაციის წევრი, პოლიტიკური დევნილი, კომენტარის ავტორი); ცქვიტინიძე, გია ("თავისუფალი დემოკრატების" წევრი, გოჩა ჩხაიძის მეგობარი, კომენტარის ავტორი); ჭელიძე, ლევან ("თავისუფალი დემოკრატების" წევრი, გოჩა ჩხაიძის მეგობარი, კომენტარის ავტორი); სალუქვაძე, თემურ ("თავისუფალი დემოკრატების" წევრი, გოჩა ჩხაიძის მეგობარი, კომენტარის ავტორი); ჩხაიძე, ნათელა (გოჩა ჩხაიძის დედა, კომენტარის ავტორი); სიხარულიძე, მაია (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "თავისუფალი დემოკრატების" გურიის ორგანიზაციის ერთ-ერთი აქტიური წევრის პოლიტიკური დევნისა და მის მიერ პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნის შესახებ
"ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერმა" სასმელი წყლის კიდევ ერთი რეზერვუარი აამუშავა / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.7[MFN: 149099]
ანოტაცია: კომპანია "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის" მიერ სასმელი წყლის სამარაგო რეზერვუარის - "ვაზისუბანი 1"-ის ექსპლუატაციაში გაშვებისა და ვაზისუბნის მიკრორაიონების წყალმომარაგების გაუმჯობესების შესახებ
ანოტაცია: მოსაზრება "კინოსოფელ ბროწეულასთვის" - "XXI საუკუნის სოფლის" სტატუსის მინიჭების მნიშვნელობასა და ამ პილოტური სოფლის წვლილი საქართველოს აგრარული მეურნეობის განვითარების საქმეში
"რატომ არ ემეტება სახელმწიფოს ჩემთვის და ჩემნაირებისთვის არაფერი?!" : 63 წლის აფხაზეთიდან დევნილი, რომელიც ფსიქიატრიულში ჩაკეტეს, მხოლოდ იმიტომ რომ საცხოვრებლის დატოვება არ სურდა / სალომე სიგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.9[MFN: 149101]
ქართული ოპოზიცია, რომელსაც ხელისუფლება ავიწროებს / ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე ხელისუფლება "ქართული ოცნებისთვის" საარსებო წყაროს გადაკეტვას ცდილობს / ბენუა ვიტკინი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 27 აგვისტო. - N232. - გვ.9[MFN: 149102]
ანოტაცია: უცუხოური პრესა საქართველოს ხელისუფლების მიერ ოპოზიციის ლიდერებისთვის საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევის ბრალდებით მრავალმილიონიანი ჯარიმების დაკისრების შესახებ