ოპოზიცია მოსალოდნელ საშიშროებაზე ალაპარაკდა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 25 აპრილი. - N104. - გვ.2[MFN: 14998]
ანოტაცია:  რეპორტაჟი თბილისში მიმდინარე საპროტესტო აქციებიდან
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); გაჩეჩილაძე ლევან (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  ხაინდრავა გოგა (ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); ბესელია ეკა ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); ტლაშაძე თეო ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის" წარმომადგენელი); კაციტაძე მამუკა ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი).
1. ივ.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი (გ.ხუბუა)
ბრძანება N15/01-01: ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტზე სრული და ასოცირებული პროფესორის აკადემიური თანამდებობის დასაკავებლად კონკურსის გამოცხადების შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 27 მარტი. - N4. - გვ.15[MFN: 14999]
თემატიკა:  თსუ; ბრძანებები.
1. ივ.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი (რ.ხარბედია)
ბრძანება N44/02-01: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტში მთავარი სპეციალისტისა და სპეციალისტის თანამდებობების დასაკავებლად კონკურსის ჩატარებისათვის საკონკურსო კომისიის შექმნის შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 27 მარტი. - N4. - გვ.2[MFN: 15000]
"ოპოზიციის მიზანი ერთია, მოლოდინი-განსხვავებული!" რა განწყობით მიდის პრეზიდენტთან დიალოგზე, რატომ აქვს შეთანხმების იმედი და რისთვის უღირს თავგანწირვა ირაკლი ალასანიას : ინტერვიუ / ირაკლი ალასანია ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 11-12 მაისი. - N54(262). - გვ.3[MFN: 15001]
ფოტოები:  ირაკლი ალასანია
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; ხელისუფლება; მოლაპარაკება.
"არც სააკაშვილს და არც მის გარემოცვას, არსად წასვლა არ უნდა, ექსპერიმენტს ატარებდნენ ჩვენზე-2030 წლამდე ახალი ქართული საზოგადოება უნდა შექმნან!" : ინტერვიუ / ეროსი კიწმარიშვილი ; ესაუბრა ლალი ზირაქიშვილი // ვერსია. - თბ., 2009. - 11-12 მაისი. - N54(262). - გვ.4[MFN: 15002]