В Женеве Москве и Тбилиси не о чем говорить : Россия настаивает на подписании мирного договора между Грузией, Абхазией и Южной Осетией / Юрий Рокс // Независимая газета. - Москва, 2014. - 28 марта. - N63-64. - С.7[MFN: 150152]
• Читадзе, Ника (политолог, автор комментария); Закареишвили, Паата (госминистр Грузии по примирению и гражданскому равноправию, автор комментария); Цихелашвили, Кетеван (заместитель госминистра Грузии по примирению и гражданскому равноправию, автор комментария); Бжания, Кристиан (руководитель пресс-службы президента Абхазии, автор комментария);
ანოტაცია: О завершении в Женеве 27-го раунда многосторонних переговоров по безопасности в Абхазии и Южной Осетии
ქართული ხორცი ადგილობრივ ბაზარზე პოზიციებს კარგავს : ადგილობრივი ხორცის წარმოება მცირდება, გაყინული ხორცის იმპორტი კი იზრდება / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 29 აგვისტო. - N233. - გვ.9[MFN: 150153]
გიორგი თავდგირიძე: "საქართველოს უსაფრთხოება დაცული არ არის" : ინტერვიუ / გ. თავდგირიძე ; ესაუბრა გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N75. - გვ.2[MFN: 150155]
შოთა ხაბარელი: ჩემი ბიზნესი შეჩერებულია, სადაც 60-70 ადამიანი მყავდა დასაქმებული : ინტერვიუ / შოთა ხაბარელი ; ესაუბრა მარი მგალობლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 29 აგვისტო. - N233. - გვ.11[MFN: 150157]
ანოტაცია: "ქართული ოცნების" კრწანისის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი საუბრობს კრწანისის რაიონში არსებული პრობლემების, მისი საარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისა და საკუთარი ბიზნესის წარმოების პრობლემებთან დაკავშირებით