სტუდენტური გრანტების დაფინანსება 3 მილიონით შემცირდა / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 29 მარტი. - N78. - გვ.3[MFN: 150151]
UDC:  37.014.543.3(479.22)
მიმინოშვილი, მაია (შეფასებისა და გამოცდების ცენტრის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ვახანია, ზურაბ (პედაგოგიკის აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სტუდენტური გრანტები.
В Женеве Москве и Тбилиси не о чем говорить : Россия настаивает на подписании мирного договора между Грузией, Абхазией и Южной Осетией / Юрий Рокс // Независимая газета. - Москва, 2014. - 28 марта. - N63-64. - С.7[MFN: 150152]
UDC:  341.382 + 323.173(479.22:479.224:479.225)
Читадзе, Ника (политолог, автор комментария);  Закареишвили, Паата (госминистр Грузии по примирению и гражданскому равноправию, автор комментария);  Цихелашвили, Кетеван (заместитель госминистра Грузии по примирению и гражданскому равноправию, автор комментария);  Бжания, Кристиан (руководитель пресс-службы президента Абхазии, автор комментария);
ანოტაცია:  О завершении в Женеве 27-го раунда многосторонних переговоров по безопасности в Абхазии и Южной Осетии
თემატიკა:  ჟენევის მოლაპარაკებები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
ქართული ხორცი ადგილობრივ ბაზარზე პოზიციებს კარგავს : ადგილობრივი ხორცის წარმოება მცირდება, გაყინული ხორცის იმპორტი კი იზრდება / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 29 აგვისტო. - N233. - გვ.9[MFN: 150153]
UDC:  636 + 637.51](479.22)
გონიაშვილი, ბექა (მეცხვარეთა ასოციაციის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  კუნჭულია, თამაზ (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  კანდელაკი, ზვიად (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს მეცხოველეობის დარგში არსებული პრობლემების გამო ხორცის წარმოების შემცირების შესახებ
თემატიკა:  მეცხოველეობა; ხორცი წარმოება.
მეხიკო. 1968 წელი // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 20-21 თებერვალი. - N20. - გვ.13[MFN: 150154]
UDC:  796.032.2(479.22)
პერსონალია:  სანეევი ვიქტორ (სპორტსმენი); რურუა რომან (მსოფლიო ჩემპიონი); ლომიძე შოთა (მოჭიდავე).
თემატიკა:  ოლიმპიური ჩემპიონები.
1. თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო პოლიტიკური ექსპერტი)
გიორგი თავდგირიძე: "საქართველოს უსაფრთხოება დაცული არ არის" : ინტერვიუ / გ. თავდგირიძე ; ესაუბრა გ. ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N75. - გვ.2[MFN: 150155]
UDC:  327(479.22) + 327.5 + 351.862.4(479.22)
ანოტაცია:  ამერიკის პრეზიდენტ ბარაკ ობამას მიერ საქართველოზე გაკეთებული განცხადების შესახებ ნატოში შესვლის თაობაზე
პერსონალია:  ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-ნატოს ურთიერთობა; უსაფრთხოება.
1. ნემსაძე, ზაალ
წესით, დღეს ჭიათურა უნდა აყვავდეს! / ზ.ნემსაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 5-11 მარტი. - N8. - გვ.10[MFN: 150156]
UDC:  614.215 + 908](479.22)
ანოტაცია:  ჭიათურაში არსებულ სანატორიუმ-პროფილაქტორიუმ "განთიადის" აღდგენით სამუშაოებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  წერეთელი გივი (სანატორიუმ-პროფილაქტორიუმის მთავარი ექიმი); მოცრაძე თენგიზ (ჭიათურის მაჟორიტარი დეპუტატი).
თემატიკა:  სანატორიუმები; საქართველოს რეგიონები.
1. ხაბარელი, შოთა
შოთა ხაბარელი: ჩემი ბიზნესი შეჩერებულია, სადაც 60-70 ადამიანი მყავდა დასაქმებული : ინტერვიუ / შოთა ხაბარელი ; ესაუბრა მარი მგალობლიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2012. - 29 აგვისტო. - N233. - გვ.11[MFN: 150157]
UDC:  324 + 338.242](479.22)
ანოტაცია:  "ქართული ოცნების" კრწანისის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი საუბრობს კრწანისის რაიონში არსებული პრობლემების, მისი საარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისა და საკუთარი ბიზნესის წარმოების პრობლემებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  არჩევნები; ბიზნესი.
1. რჩეულიშვილი, მაია (ბიზნესმენი)
კინოთეატრ "რუსთაველმა" "ამირანი" იყიდა! : ინტერვიუ / მ.რჩეულიშვილი ; ესაუბრა თ.როსტიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 5-11 მარტი. - N8. - გვ.2[MFN: 150158]
ანოტაცია:  ბიზნესმენ ხაზარაძის მიერ კინოთეატრის წილის შესყიდვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხაზარაძე მამუკა (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ბიზნესი; კინოთეატრები.
მკვლელობის შოკისმომგვრელი აღიარება / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.22-23[MFN: 150159]
კვიციანი, ლევან (შსს ქვემო ქართლის სამხარეო სამმართველოს უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მარნეულის რაიონის სოფელ თამარისში მომხდარი მკვლელობის შესახებ
პერსონალია:  ნადიბაიძე მანანა (გარდაცვლილი); წიკლაური იაგო (მკვლელი).
1. სულაშვილი, დარეჯან
"აჭარის" გარშემო ამტყდარი სკანდალის ექსკლუზიური დეტალები / დ.სულაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2007. - 5-11 მარტი. - N8. - გვ.3[MFN: 150160]
ანოტაცია:  თბილისში, სასტუმრო "აჭარის" და მისი მიმდებარე ტერიტორიის გაყიდვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); ოქრუაშვილი ირაკლი (ეკონომიკის მინისტრი); უგულავა თემურ (ბიზნესმენი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15011 | 15012 | 15013 | 15014 | 15015 | 15016 | 15017 | 15018 | 15019 | 15020 | 15021 |  შემდეგი »  ბოლო »»