არაეფექტურად დახარჯული 2 მილიონი ლარი / ს. გოგოხია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.30[MFN: 150182]
სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  შაშკინი, დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პროფესიული განათლებისთვის არაეფექტურად დახარჯული 2 მილიონი ლარის შესახებ
ორგანიზაცია:  აუდიტის სამსახური.
5 მინისტრის შეთქმულება : თამაში დასწრებაზე - თეორია თუ რეალობა / ქ. ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.31[MFN: 150183]
ალაფიშვილი, ლევან (იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მინისტრის პოსტიდან სავარაუდო გადადგომასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); ფანჯიკიძე მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ოდიშარია გურამ (კულტურის მინისტრი); სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
უმუშევრობა და ავადმყოფობა - ყოფილი მსჯავრდებულები რთულ სიტუაციაში არიან / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 29 მარტი. - N78. - გვ.7[MFN: 150184]
ანოტაცია:  ყოფილი მსჯავრდებულების პრობლემების თაობაზე
თემატიკა:  ყოფილი პატიმრები.
საკვანძო სიტყვები:  ჯანდაცვა; დასაქმება; საგრანტო პროგრამები.
"ჰკითხეთ აფხაზებსა და ოსებს, მიიჩნევენ ისინი თავს ოკუპირებულად?" / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.32-33[MFN: 150185]
ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  ხოდელი, ელგუჯა ("დედამიწა ჩვენი სახლია" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  თოფურია, ქეთა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  სოხაძე, ირმა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ნოდია, გია (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  მეუფე იოანე (ქალაქ რუსთავის მიტროპოლიტი, კომენტარის ავტორი);
ლარის კურსი ბოლოდროინდელი წონასწორობიდან გამოვიდა / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 29 მარტი. - N78. - გვ.8[MFN: 150186]
UDC:  336.748(479.22)
ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ელიავა, ლია (საბანკო საქმის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  აბაშიშვილი, გიორგი (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ფულის კურსი.
1. ბრეგაძე, ნანუკა
"ჯეოქორდი" მომავლის მედიცინა თქვენი შვილების ჯანმრთელობისთვის / ნ. ბრეგაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.34[MFN: 150187]
მარდალეიშვილი, კონსტანტინე (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი);  შათირიშვილი, გოჩა (სისხლის ბანკ "ჯეოქორდის" სამედიცინო დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ჭიპლარის ღეროვანი უჯრედების მნიშვნელობისა და მისი შენახვის შესახებ
ორგანიზაცია:  ჯეოქორდი, ჭიპლარის სისხლის ბანკი.
1. დავითაია, ია (პედიატრი)
მსოფლიოში აუტიზმის სტატისტიკა საგანგაშოდ გაიზარდა : ინტერვიუ / ი. დავითაია ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.35[MFN: 150188]