არაეფექტურად დახარჯული 2 მილიონი ლარი / ს. გოგოხია // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.30[MFN: 150182 ]
• სანიკიძე, თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); შაშკინი, დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების ყოფილი მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პროფესიული განათლებისთვის არაეფექტურად დახარჯული 2 მილიონი ლარის შესახებ
ორგანიზაცია: აუდიტის სამსახური .
ხატიაშვილი, ქეთი
5 მინისტრის შეთქმულება : თამაში დასწრებაზე - თეორია თუ რეალობა / ქ. ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.31[MFN: 150183 ]
• ალაფიშვილი, ლევან (იურისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მინისტრის პოსტიდან სავარაუდო გადადგომასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); ფანჯიკიძე მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ოდიშარია გურამ (კულტურის მინისტრი); სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
აფციაური, მარიამ
უმუშევრობა და ავადმყოფობა - ყოფილი მსჯავრდებულები რთულ სიტუაციაში არიან / მარიამ აფციაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 29 მარტი. - N78. - გვ.7[MFN: 150184 ]
UDC: 343.91(479.22)
ანოტაცია: ყოფილი მსჯავრდებულების პრობლემების თაობაზე
თემატიკა: ყოფილი პატიმრები .
საკვანძო სიტყვები: ჯანდაცვა ; დასაქმება ; საგრანტო პროგრამები .
მგალობლიშვილი, ხათუნა
"ჰკითხეთ აფხაზებსა და ოსებს, მიიჩნევენ ისინი თავს ოკუპირებულად?" / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.32-33[MFN: 150185 ]
• ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი); ხოდელი, ელგუჯა ("დედამიწა ჩვენი სახლია" ლიდერი, კომენტარის ავტორი); თოფურია, ქეთა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); სოხაძე, ირმა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); ნოდია, გია (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); მეუფე იოანე (ქალაქ რუსთავის მიტროპოლიტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები .
ლარის კურსი ბოლოდროინდელი წონასწორობიდან გამოვიდა / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 29 მარტი. - N78. - გვ.8[MFN: 150186 ]
UDC: 336.748(479.22)
• ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ელიავა, ლია (საბანკო საქმის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); აბაშიშვილი, გიორგი (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: ფულის კურსი .
ბრეგაძე, ნანუკა
"ჯეოქორდი" მომავლის მედიცინა თქვენი შვილების ჯანმრთელობისთვის / ნ. ბრეგაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.34[MFN: 150187 ]
• მარდალეიშვილი, კონსტანტინე (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი); შათირიშვილი, გოჩა (სისხლის ბანკ "ჯეოქორდის" სამედიცინო დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ჭიპლარის ღეროვანი უჯრედების მნიშვნელობისა და მისი შენახვის შესახებ
ორგანიზაცია: ჯეოქორდი , ჭიპლარის სისხლის ბანკი.
თემატიკა: მედიცინა .
დავითაია, ია (პედიატრი)
მსოფლიოში აუტიზმის სტატისტიკა საგანგაშოდ გაიზარდა : ინტერვიუ / ი. დავითაია ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2014. - 31 მარტი. - N12. - გვ.35[MFN: 150188 ]