ზესტაფონმა სამოქალაქოშიც წააგო / კ. ინასარიძე // ლელო. - თბილისი, 2014. - 10 აპრილი. - N68. - გვ.2[MFN: 150984]
ანოტაცია:  საფეხბურთო კლუბ "ზესტაფონსა" და მის ყოფილ წევრ თორნიკე გორგიაშვილს შორის არსებულ კონფლიქტთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საფეხბურთო კლუბები; ქართველი ფეხბურთელები.
რაფიკ გუმბათოდი: არ ვიცი რაშიდოღლიმ მსგავსი რამ საიდან მოიტანა, იქნებ სიზმარში ნახა?!" / ნ. ჯინჭარაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 13-20 მაისი. - N19. - გვ.8[MFN: 150985]
UDC:  327(479.22:479.24) + 070(479.24)
ანოტაცია:  აზერბაიჯანულ გაზეთ "მილლიეთის" მთავარი რედაქტორის რაფიკ გუმბათოვისა და ჯამბულ მამედოვის სტუმრობის შესახებ
თემატიკა:  საქართველო-აზერბაიჯანის ურთიერთობები; პრესა.
ნატო-ს მომავალი გენერალური მდივნის პოლიტიკური ბეგრაუნდი : რატომ ჩაამტვრია ამერიკის საელჩოს ფანჯრები, არის თუ არა პუტინის მეგობარი და რა კავშირი აქვს ტერორისტ ანდერს ბრეივიკთან იენს სტოლტენბერგს / ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 9-10 აპრილი. - N35(930). - გვ.9[MFN: 150986]
UDC:  329 + 327.51
ანოტაცია:  ნატო-ს მომავალი გენერალური მდივნის, ნორვეგიის ექსპრემიერ იენს სტოლტენბერგის ცხოვრებისა და საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  რასმუსენი ანდერს ფოგ (ნატო-ს გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  პოლიტიკოსები; საერთაშორისო ორგანიზაციები.
1. ფორჩხიძე, კონსტანტინე
ვუსამძიმრებ ხელისუფლებას მისი მოკავშირე "რვიანის" გარდაცვალებას : ინტერვიუ / კ. ფორჩხიძე ; ესაუბრა ე. რობაქიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 22-28 ივნისი. - N21. - გვ.2[MFN: 150987]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მოძრაობის "სამართლიანი საქართველოსთვის" ლიდერთან პოლიტიკურ გაერთიანება "რვიანთან" დაკავშირებით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15094 | 15095 | 15096 | 15097 | 15098 | 15099 | 15100 | 15101 | 15102 | 15103 | 15104 |  შემდეგი »  ბოლო »»