ჩეჩნებმა გაზსადენი ააფეთქეს // რეზონანსი . - თბილისი, 1996. - 24-25 თებერვალი. - N22. - გვ.1.16[MFN: 151086 ]
UDC: 620.9 + 343.341(470:661)
ანოტაცია: ჩეჩნეთში კასპიის ნავთობის გაზსადენის აფეთქების შესახებ
პერსონალია: დუდაევი ჯოჰარ (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: ჩეჩნეთი .
თემატიკა: გაზსადენები ; ტერორისტული აქტები .
ფირცხალავა, გურამ
მთავრობას უფლება თუ მივეცით, ჰიტლერი კრემატორიუმებში ებრაელებს რომ წვავდა, დედას გეფიცები, ამასაც გააკეთებს : ინტერვიუ / გ. ფირცხალავა ; ესაუბრა ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2011. - 22-28 ივნისი. - N22. - გვ.14-15[MFN: 151087 ]
UDC: 323.233(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მსახიობთან 26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა: საპროტესტო აქციები .
საგადასახადო ინსპექცია ბანკიდან კლიენტზე ინფორმაციას უნებართვოდ ვერ მიიღებს // რეზონანსი . - თბილისი, 1996. - 24-25 თებერვალი. - N22. - გვ.2[MFN: 151088 ]
UDC: 340.130.53 + 336.713](479.22)
ანოტაცია: კანონი "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ"
თემატიკა: კანონები ; კომერციული ბანკები .
მჟავანაძე, ნიკა
ადვოკატები მჟავანაძე და გაგნიძე თეა თუთბერიძეს პროკურატურასა და სასამართლოში უჩივიან : ინტერვიუ / ნ. მჟავანაძე ; ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია . - თბილისი, 2014. - 4-7 აპრილი. - N51. - გვ.9[MFN: 151089 ]
UDC: 347.965(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ადვოკატ ნიკა მჟავანაძესთან თეა თუთბერიძის მიმართ წაყენებულ ბრალდებებზე
პერსონალია: გაგნიძე გრიგოლ (ადვოკატი); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლებისა და დემოკრატიის განვითარების ინსტიტუტის" აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა: ადვოკატები .
ჩაფიძე, ელისო
წესრიგის დამყარებამდე 40 პოლიციელი სვანეთიდან არ ჩამოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 1996. - 24-25 თებერვალი. - N22. - გვ.3[MFN: 151090 ]
UDC: 328.1(479.22)
ანოტაცია: შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია: საბანაძე ემზარ (ადმინისტრაციული პოლიციის თავმჯდომარე); ფოფხაძე ომარ (ეკოპოლიციის ეროვნული ბიუროს თავმჯდომარე).
თემატიკა: სამინისტროები .
ზურაბ ჯაფარიძე: "ხელისუფლება გვითვალთვალებს" / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 11 აპრილი. - N85. - გვ.2[MFN: 151091 ]
UDC: 328.1 + 324](479.22)
• ჯაფარიძე, ზურაბ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი); ნარმანია, დავით (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: წინასაარჩევნოდ ნაციონალების მიერ დაგეგმილი აქციების შესახებ
პერსონალია: ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენატრი).
თემატიკა: ხელისუფლება ; თვითმმართველობის არჩევნები .
ბაკურიძე, თამაზ
რა მოატყუეს აჭარაში ჩასულ პრემიერ-მინისტრს? : ინტერვიუ / თ. ბაკურიძე ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია . - თბილისი, 2014. - 4-7 აპრილი. - N51. - გვ.10[MFN: 151092 ]
UDC: 328.13 + 35.081.68](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ უფლებადამცველ თამაზ ბაკურიძესთან ირაკლი ღარიბაშვილის აჭარაში ვიზიტის დეტალებზე
პერსონალია: ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: პრემიერ-მინისტრები ; ვიზიტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 15105 | 15106 | 15107 | 15108 | 15109 | 15110 | 15111 | 15112 | 15113 | 15114 | 15115 | შემდეგი » ბოლო »»