ჩეჩნებმა გაზსადენი ააფეთქეს // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 24-25 თებერვალი. - N22. - გვ.1.16[MFN: 151086]
UDC:  620.9 + 343.341(470:661)
ანოტაცია:  ჩეჩნეთში კასპიის ნავთობის გაზსადენის აფეთქების შესახებ
პერსონალია:  დუდაევი ჯოჰარ (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  ჩეჩნეთი.
თემატიკა:  გაზსადენები; ტერორისტული აქტები.
მთავრობას უფლება თუ მივეცით, ჰიტლერი კრემატორიუმებში ებრაელებს რომ წვავდა, დედას გეფიცები, ამასაც გააკეთებს : ინტერვიუ / გ. ფირცხალავა ; ესაუბრა ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 22-28 ივნისი. - N22. - გვ.14-15[MFN: 151087]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობთან 26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით
საგადასახადო ინსპექცია ბანკიდან კლიენტზე ინფორმაციას უნებართვოდ ვერ მიიღებს // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 24-25 თებერვალი. - N22. - გვ.2[MFN: 151088]
UDC:  340.130.53 + 336.713](479.22)
ანოტაცია:  კანონი "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ"
თემატიკა:  კანონები; კომერციული ბანკები.
1. მჟავანაძე, ნიკა
ადვოკატები მჟავანაძე და გაგნიძე თეა თუთბერიძეს პროკურატურასა და სასამართლოში უჩივიან : ინტერვიუ / ნ. მჟავანაძე ; ესაუბრა ჟ. ასანიძე // ალია. - თბილისი, 2014. - 4-7 აპრილი. - N51. - გვ.9[MFN: 151089]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადვოკატ ნიკა მჟავანაძესთან თეა თუთბერიძის მიმართ წაყენებულ ბრალდებებზე
პერსონალია:  გაგნიძე გრიგოლ (ადვოკატი); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლებისა და დემოკრატიის განვითარების ინსტიტუტის" აღმასრულებელი დირექტორი).
წესრიგის დამყარებამდე 40 პოლიციელი სვანეთიდან არ ჩამოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 24-25 თებერვალი. - N22. - გვ.3[MFN: 151090]
ანოტაცია:  შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  საბანაძე ემზარ (ადმინისტრაციული პოლიციის თავმჯდომარე); ფოფხაძე ომარ (ეკოპოლიციის ეროვნული ბიუროს თავმჯდომარე).
ზურაბ ჯაფარიძე: "ხელისუფლება გვითვალთვალებს" / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 11 აპრილი. - N85. - გვ.2[MFN: 151091]
UDC:  328.1 + 324](479.22)
ჯაფარიძე, ზურაბ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ნარმანია, დავით (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  წინასაარჩევნოდ ნაციონალების მიერ დაგეგმილი აქციების შესახებ
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენატრი).
თემატიკა:  ხელისუფლება; თვითმმართველობის არჩევნები.
1. ბაკურიძე, თამაზ
რა მოატყუეს აჭარაში ჩასულ პრემიერ-მინისტრს? : ინტერვიუ / თ. ბაკურიძე ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2014. - 4-7 აპრილი. - N51. - გვ.10[MFN: 151092]
UDC:  328.13 + 35.081.68](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ უფლებადამცველ თამაზ ბაკურიძესთან ირაკლი ღარიბაშვილის აჭარაში ვიზიტის დეტალებზე
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; ვიზიტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15105 | 15106 | 15107 | 15108 | 15109 | 15110 | 15111 | 15112 | 15113 | 15114 | 15115 |  შემდეგი »  ბოლო »»