1. სანიკიძე, თამარ (განათლების მინისტრი)
ექსკლუზიური ინტერვიუ განათლების მინისტრთან : ინტერვიუ / თ. სანიკიძე ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 18-27 აპრილი. - N15. - გვ.12-13[MFN: 151686]
საკვანძო სიტყვები:  53-ე საჯარო სკოლა; პროფესიული განათლება; სერტიფიცირების პროცესი; დირექტორების დანიშვნა; ზოგადი განათლების დეცენტრალიზაცია; სავალდებულო 9-წლიანი სწავლება; ეროვნული გამოცდები.
1. ქუთათელაძე, ელენე
მახსოვრობაზე ძვირფასი არაფერი არ არის : "მაგთიკომმა" მოქანდაკე ბიძინა ავალიშვილის ალბომი გამოსცა / ელენე ქუთათელიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 14 აპრილი. - N94. - გვ.5[MFN: 151687]
UDC:  730 + 686.82](479.22)(092)
ღვინიაშვილი, თათული ("მაგთიკომის" ღონისძიებების მოწყობის მენეჯერი, კომენტარის ავტორი);  ბათიაშვილი, გიგა (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  კლდიაშვილი, თინათინ (მხატვარი, თბილისის სამხატვრო აკადემიის რექტორი, კომენტარის ავტორი);  ქუთათელიძე, ტარიელ (არქიტექტორი, თბილისის საპატიო მოქალაქე, კომენტარის ავტორი);  კობახიძე, ქეთა (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  ანდღულაძე, დავით (ალბომის ავტორი, არტ კრიტიკოსი, ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  მოქანდაკეები; ალბომები.
1. მაღრაძე, დავით (პოეტი)
თუ ქართულ კულტურას პრიორიტეტად არ აცხადებ, რად გინდა კულტურის სამინისტრო? : ინტერვიუ / დ. მაღრაძე ; ესაუბრა თამარ შველიძე // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 9 აპრილი. - N13(280). - გვ.14-15[MFN: 151688]
UDC:  821.353.1 + 008(479.22)
ანოტაცია:  თანამედროვე მწერლობაში არსებულ ტენდენციებსა და სახელმწიფოს დამოკიდებულებაზე კულტურის სფეროს მიმართ
თემატიკა:  მწერლობა; კულტურა.
1. ბრეგაძე, სავნდრო (მოძრაობა "ეროვნულების" ლიდერი)
სანდრო ბრეგაძე: "ნაციონალები ხელისუფლებაში დასაბრუნებლად სისხლს დაღვრიან" : ინტერვიუ / ს. ბრეგაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 18 აპრილი. - N91. - გვ.5[MFN: 151689]
ანოტაცია:  ნაციონალების მხრიდან შესაძლო პროვოკაციების შესახებ
1. "ვისოლ ჯგუფი" ამერიკული რესტორნების ქსელ "ვენდის" და სუპერმარკეტების ქსელ "სმარტს" აფართოებს // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2014. - 18-27 აპრილი. - N15. - გვ.13[MFN: 151690]
UDC:  339.372.5 + 640.432](472.22)
ნორლანდი, რიჩარდ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში, კომენტარის ავტორი);  ფხაკაძე, სოსო ("ვისოლ ჯგუფის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  რამადინი, იუსუფ ("ვენდის" რეგიონალური განვითარების მენეჯერი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სუპერმარკეტები; რესტორნები.