1-ლი მაისის აქციას სტუდენტთა ნაწილმა ბოიკოტი გამოუცხადა : პროფკავშირები და სოციალ-დემოკრატები თბილისში შეიკრიბებიან, სტუდენტები და "მწვანე მუშტი" კი - კაზრეთში / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 26 აპრილი. - N107. - გვ.4[MFN: 152353]
• პეტრიაშვილი, ირაკლი (საქართველოს პროფკავშირების თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); გაჩეჩილაძე, მარიამ ("ახალგაზრდა სოციალ-დემოკრატების" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ლორთქიფანიძე, ლევან (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: 1-ელ მაისს შრომის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით თბილისსა და კაზრეთში დაგეგმილი საპროტესტო აქციების შესახებ
ყაველაშვილი, მიხეილ (ქართველი ფეხბურთელი, მოძრაობა "ჩვენი ფეხბურთის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი)
მიხეილ ყაველაშვილი: სიჭინავას მოეთხოვება პასუხი, თუ როგორ მოხვდა ფეხბურთის ფედერაციის სათავეში : ინტერვიუ / მ. ყაველაშვილი ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო. - თბილისი, 2014. - 23 აპრილი. - N76. - გვ.2, 4[MFN: 152354]
ანოტაცია: ქართულ ფეხბურთში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:სიჭინავა ზვიად (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); არველაძე რევაზ (ფეხბურთის ფედერაციის გენერალური მდივანი); შვაბი ოლდრიხ (ფიზმომზადების მწვრთნელი).
ანოტაცია: ბაქოში ახალგაზრდა და ჭაბუკ მოჭიდავეთა დიდ საერთაშორისო ტურნირზე გამართულ თავისუფალსა და ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში "აზერბაიჯანის ფედერაციის თასის გათამაშებაში" ქართველი მოჭიდავეების ასპარეზობის შესახებ