ანოტაცია:  საქართველოში ბიზნესის განვითარებისა და მისი ხელისშემშლელი პირობების შესახებ
მონადირეები საქართველოში ჩამოსახლებულ ერთადერთ ლეოპარდს მოსაკლავად დასდევენ / გ. საბანაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 17-24 ივნისი. - N24. - გვ.2;6[MFN: 152449]
UDC:  639.1 + 343.77](479.22)
ანოტაცია:  ბრაკონიერების წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ
თემატიკა:  ნადირობა; ბრაკონიერები.
"საქართველოში ჰეტერო მამაკაცებს ეგეთები უტყდებათ" / ნ. დევდარიანი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 7-13 სექტემბერი. - N31. - გვ.19[MFN: 152450]
UDC:  316.83(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში სექსუალური უმცირესობების უფლებებთან დაკავშირებით
1. სააკაშვილი, ნიკა (ბალნეოლოგიური კურორტის გენერალური დირექტორი)
შორს არ არის დრო როცა აფხაზეთი დაგვიბრუნდება : ინტერვიუ / ნ. სააკაშვილი ; ესაუბრა სოფო ედიბერიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 17-24 ივნისი. - N24. - გვ.4[MFN: 152451]
UDC:  614.253.1(479.22)
თემატიკა:  ექიმები.
1. ელიზბარ[დიაკონიძე] (დიაკონი)
ავტობანებით უფალთან არ მიდიან! : ინტერვიუ / ე. დიაკონიძე ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 7-13 სექტემბერი. - N31. - გვ.20[MFN: 152452]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მამა ელიზბართან ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15241 | 15242 | 15243 | 15244 | 15245 | 15246 | 15247 | 15248 | 15249 | 15250 | 15251 |  შემდეგი »  ბოლო »»