დაიწყება დიდი ლეკიანობა N2, წაგვლეკავენ და ვნახოთ მერე, როგორ ვისრიალებთ "იქსპიატებით" : ინტერვიუ / ი. მეჩითოვი ; ესაუბრა ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 7-13 სექტემბერი. - N31. - გვ.16-17[MFN: 152444]
"შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სერიოზული რეფორმები უნდა განიცადოს" : სახალხო დამცველი საკუთარ მოსაზრებებს გვიზიარებს / დ. სალარიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 16 ივლისი. - N191. - გვ.4[MFN: 152445]
დასავლურ პიარ-კომპანიებს კადაფიმაც ბევრი ფული უხადა, მაგრამ ამან ვერ უშველა : ინტერვიუ / გ. რცხილაძე ; ესაუბრა ლ. მიროტაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 7-13 სექტემბერი. - N31. - გვ.18[MFN: 152446]
"ქართველები შავი ბაზრის მეფეები ხართ" : "ბიუროკრატიზმი, კორუფცია და არაპროფესიონალიზმი ბიზნესს ჩანასახშივე კლავს..." / გ. ჯოხიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 16 ივლისი. - N191. - გვ.1,4[MFN: 152448]
"საქართველოში ჰეტერო მამაკაცებს ეგეთები უტყდებათ" / ნ. დევდარიანი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 7-13 სექტემბერი. - N31. - გვ.19[MFN: 152450]
შორს არ არის დრო როცა აფხაზეთი დაგვიბრუნდება : ინტერვიუ / ნ. სააკაშვილი ; ესაუბრა სოფო ედიბერიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 17-24 ივნისი. - N24. - გვ.4[MFN: 152451]
ავტობანებით უფალთან არ მიდიან! : ინტერვიუ / ე. დიაკონიძე ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 7-13 სექტემბერი. - N31. - გვ.20[MFN: 152452]