ხელოვნება სხვადასხვა რაკურსით : თბილისში კიდევ ერთი საგამოფენო დარბაზი გაიხსნა / მ. შურღაია // რეზონანსი. - თბილისი, 1995. - 11-12 ივლისი. - N70. - გვ.8[MFN: 152940]
UDC:  069(479.22)
ანოტაცია:  გალერეა-სალონ "თეატრონის" გახსნის შესახებ
თემატიკა:  საგამოფენო დარბაზები.
1. ფაჩუაშვილი, ნინო (წმინდა ნინოს გზის მომლოცველობითი მსვლელობის ორგანიზატორი)
წმინდა ნინოს გზა : ინტერვიუ / ნ. ფაჩუაშვილი ; ესაუბრა ნუგზარ სამხარაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 15-22 ივლისი. - N28. - გვ.14[MFN: 152941]
UDC:  27-36 + 27-57(479.22)
ანოტაცია:  მორწმუნეების მიერ წმინდა ნინოს გზის გავლის შესახებ
თემატიკა:  წმინდანები; მომლოცველები.
1. მგალობლიშვილი, ნოდარ
მიძინების დრო არ არის! : ინტერვიუ / ნ. მგალობლიშვილი ; ესაუბრა ლ. მიროტაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 28 სექტემბერი-4 ოქტომბერი. - N34. - გვ.12[MFN: 152942]
UDC:  323(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა.
1. მამრაძე, პეტრე
პეტრე მამრაძე: "ოცნება" მეორე ტურს არ დაუშვებს : ინტერვიუ / პეტრე მამრაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 აპრილი. - N111. - გვ.6[MFN: 152943]
UDC:  324(479.22)
ანოტაცია:  ყოფილი პარლამენტარი საუბრობს მოახლოებული თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  არჩევნები.
1. მიროტაძე, ლილი
"ადვოკატის პროფესია სააკაშვილმა, ფაქტობრივად გაანადგურა" / ლ. მიროტაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 28 სექტემბერი-4 ოქტომბერი. - N34. - გვ.13[MFN: 152944]
UDC:  347.965(479.22)
ხატიაშვილი, ზაზა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ნიკოლეიშვილი, გელა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  შავგულიძე, შალვა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადვოკატებთან ადვოკატთა კორპუსის ინსტიტუციონალურ დევნასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ადვოკატები.
1. წიკლაური, ელზა
საქართველო ემიგრანტი მათხოვრების თავშესაფრად იქცა / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 აპრილი. - N111. - გვ.7[MFN: 152945]
UDC:  364.65(479.22)
კაკაჩია, გია (საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს სოციალური დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  ფერაძე, მაკა (შსს-ს საერთაშორისო ურთიერთობის დეპარტამენტის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოში მათხოვრობის პრობლემასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მათხოვრობა.
საკვანძო სიტყვები:  მათხოვარი ბავშვები; ემიგრანტი მათხოვრები.
1. ფოთის საზღვაო ნავსადგური ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების გარანტიაა // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 15-22 ივლისი. - N28. - გვ.12[MFN: 152946]
UDC:  627.092(479.22)
ანოტაცია:  ფოთის ნავსადგურის ექვსთვიანი მუშაობის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ფოთი.
თემატიკა:  ნავსადგურები.
1. ჯინჭარაძე, ნათია
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი: "ოსები სამართლიანად არიან შეშფოთებულნი ქართველთა პროვოკაციებით" / ნ. ჯინჭარაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 15-22 ივლისი. - N28. - გვ.9[MFN: 152947]
UDC:  323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური კონფლიქტის შესახებ
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები.
ოსეთში ცხრა ქართული სოფელი გაგუდეს / ნ. ჯინჭარაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - თბილისი, 2004. - 15-22 ივლისი. - N28. - გვ.9[MFN: 152948]
ყანდიაშვილი, კოკა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  ჯაველიძე, ელიზბარ (მწერალი, კომენტარის ავტორი);  ჩიხრაძე, ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი, კომენტარის ავტორი);  ნათაძე, ნოდარ (ფილოსოფოსი, კომენტარის ავტორი);  საყვარელიძე, რამაზ (ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი);