Главная цель - сохранить Грузию // Свободная Грузия . - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.5[MFN: 15352 ]
ანოტაცია: Видеомост Сочи-Тбилиси, посвященный деятельности I Конгресса Всемирной ассамблеи народов Грузии
მოხსენიებული პირები: Дзасохов Гоча (президент Всемирной ассамблеи народов Грузии); Чхеидзе Петр (член ассамблеи); Чхеидзе Резо (режиссер).
თემატიკა: პრესკონფერენციები .
Грузинский изобретатель на пути к революции в энергетике // Свободная Грузия . - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.6[MFN: 15353 ]
ანოტაცია: Презентация созданной грузинским изобретателем Тариэлом Капанадзе установки, являющейся уникальной в альтернативной энергетике
მოხსენიებული პირები: Тесла Никола (физик).
ხელისუფლება აქციების დასაშლელად ემზადება? // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2009. - 4 მაისი. - N116. - გვ.1,10[MFN: 15354 ]
ანოტაცია: ხელისუფლების მიერ თბილისში მიმდინარე აქციების დაშლის შესაძლებლობის შესახებ. ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენელთა და ექსპერტთა კომენტარები
პერსონალია: ბათიაშვილი ირაკლი ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატორული პარტიის" ლიდერი); ცინცაძე სოსო (პოლიტოლოგი); ბარნოვი ანდრო (ექსპერტი).
Кацитадзе, Каха
Каха Кацитадзе - В создавшейся обстановке для самой власти будет лучше, если она пойдет на уступки // Свободная Грузия . - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.7[MFN: 15355 ]
ანოტაცია: Интервью с экспертом о перспективах переговоров между властью и опозицией
თემატიკა: ხელისუფლება ; ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები .
პაატა ზაქარეიშვილი: "არ უნდა გახდე დღევანდელი წარმატების მძევალი, თორემ წარმატება კატასტროფად გექცევა" : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა ნათია ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2009. - 4 მაისი. - N116. - გვ.1,6,14[MFN: 15356 ]
ანოტაცია: კონფლიქტოლოგი საუბრობს საქართველოში არსებული პოლიტიკური კონფლიქტის მიზეზებსა და ამ კონფლიქტიდან გამოსვლის გზებზე
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); კუკავა კახა ("კონსერვატორული პარტიის" წევრი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პროცესები ; საპროტესტო აქციები .
Давитая, Паата
США поддержат политиков, которые пойдут на диалог / Паата Давитая // Свободная Грузия . - Тб.. - 23 мая. - N37-38. - С.7[MFN: 15357 ]
ანოტაცია: Заявление председателя Парламента Грузии о готовности США поддержать грузинских политиков, которые примут участие в диалоге с представителями грузинской власти
თემატიკა: საქართველო-აშშ-ს ურთიერთობები .
Аласания, Ираклий
Ираклий Аласания готов к продолжению переговоров с властями / Ираклий Аласания // Свободная Грузия . - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.7[MFN: 15358 ]
ანოტაცია: Заявление лидера "Альянса для Грузии" о готовности прдолжить переговоры с властями по выходу из внутриполитического кризиса
თემატიკა: ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1531 | 1532 | 1533 | 1534 | 1535 | 1536 | 1537 | 1538 | 1539 | 1540 | 1541 | შემდეგი » ბოლო »»