Главная цель - сохранить Грузию // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.5[MFN: 15352]
ანოტაცია:  Видеомост Сочи-Тбилиси, посвященный деятельности I Конгресса Всемирной ассамблеи народов Грузии
მოხსენიებული პირები:  Дзасохов Гоча (президент Всемирной ассамблеи народов Грузии); Чхеидзе Петр (член ассамблеи); Чхеидзе Резо (режиссер).
თემატიკა:  პრესკონფერენციები.
Грузинский изобретатель на пути к революции в энергетике // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.6[MFN: 15353]
ანოტაცია:  Презентация созданной грузинским изобретателем Тариэлом Капанадзе установки, являющейся уникальной в альтернативной энергетике
მოხსენიებული პირები:  Тесла Никола (физик).
ხელისუფლება აქციების დასაშლელად ემზადება? // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 4 მაისი. - N116. - გვ.1,10[MFN: 15354]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ თბილისში მიმდინარე აქციების დაშლის შესაძლებლობის შესახებ. ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენელთა და ექსპერტთა კომენტარები
პერსონალია:  ბათიაშვილი ირაკლი ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატორული პარტიის" ლიდერი); ცინცაძე სოსო (პოლიტოლოგი); ბარნოვი ანდრო (ექსპერტი).
1. Кацитадзе, Каха
Каха Кацитадзе - В создавшейся обстановке для самой власти будет лучше, если она пойдет на уступки // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.7[MFN: 15355]
ანოტაცია:  Интервью с экспертом о перспективах переговоров между властью и опозицией
თემატიკა:  ხელისუფლება; ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები.
პაატა ზაქარეიშვილი: "არ უნდა გახდე დღევანდელი წარმატების მძევალი, თორემ წარმატება კატასტროფად გექცევა" : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა ნათია ახალაია // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 4 მაისი. - N116. - გვ.1,6,14[MFN: 15356]
ანოტაცია:  კონფლიქტოლოგი საუბრობს საქართველოში არსებული პოლიტიკური კონფლიქტის მიზეზებსა და ამ კონფლიქტიდან გამოსვლის გზებზე
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); კუკავა კახა ("კონსერვატორული პარტიის" წევრი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პროცესები; საპროტესტო აქციები.
1. Давитая, Паата
США поддержат политиков, которые пойдут на диалог / Паата Давитая // Свободная Грузия. - Тб.. - 23 мая. - N37-38. - С.7[MFN: 15357]
ანოტაცია:  Заявление председателя Парламента Грузии о готовности США поддержать грузинских политиков, которые примут участие в диалоге с представителями грузинской власти
1. Аласания, Ираклий
Ираклий Аласания готов к продолжению переговоров с властями / Ираклий Аласания // Свободная Грузия. - Тб., 2009. - 23 мая. - N37-38. - С.7[MFN: 15358]
ანოტაცია:  Заявление лидера "Альянса для Грузии" о готовности прдолжить переговоры с властями по выходу из внутриполитического кризиса
თემატიკა:  ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1531 | 1532 | 1533 | 1534 | 1535 | 1536 | 1537 | 1538 | 1539 | 1540 | 1541 |  შემდეგი »  ბოლო »»