შინაარსი:  პირიქით; იუდას ხე; ცოცხალი ხმა; მშრალი ხიდი ანუ "იყიდეთ რამე"!; ზიგზაგები; არა კაც კლა; მომავალი
საჩხერე ევროპის ახალგაზრდული ფესტივალისათვის / თ. ლაშხი // ლელო. - თბილისი, 2014. - 14 მაისი. - N91. - გვ.11[MFN: 153989]
ანოტაცია:  საჩხერეში ევროპის ახალგაზრდული ფესტივალისათვის მზადების ეგიდით ცურვაში გამართული იმერეთის ღია პირველობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბახტურიძე ლევან (მოცურავე); გაგნიძე ქეთევან (მოცურავე).
1. ნიშნიანიძე, ომარ (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი)
რა პროვოკაციების მოწყობას აპირებენ "ნაცები" არჩევნების წინ? : ინტერვიუ / ო. ნიშნიანიძე ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 14 მაისი. - N17(284). - გვ.14[MFN: 153990]
UDC:  352.075 + 324 + 323](479.22)
ანოტაცია:  მომავალი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისა და მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების თაობაზე
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; არჩევნები; საშინაო პოლიტიკა.
1. ფირცხალავა, გურამ
თუ კონჩიტას უნდა დავემსგავსოთ, როგორც ამ ქვეყნის მოქალაქე, ევროინტეგრაციის წინააღმდეგი ვარ... : ინტერვიუ / გ. ფირცხალავა ; ესაუბრა ჯ. ჟვანია // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2014. - 14-20 მაისი. - N17. - გვ.11[MFN: 153991]
UDC:  342.7 + 340.130.53](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობთან ანტიდისკრიმინაციულ კანონთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები; კანონები.
1. პაპუაშვილი, ზაზა (მსახიობი)
"ის კაცი, პრეზიდენტობას რომ იჩემებს, თავის ხალხთან ერთად ვეღარ ზეიმობს დამოუკიდებლობის დღეს" : ინტერვიუ / ზაზა პაპუაშვილი ; ესაუბრა ლიკა კერატიშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2009. - 4-10 ივნისი. - N22. - გვ.14[MFN: 153992]
UDC:  792.071.2 + 323](479.22)
თემატიკა:  მსახიობები; საშინაო პოლიტიკა.
1. ჯავახიშვილი, კატო
მომავალი; EMPIRIA; საჩუქარი : [ლექსები] / კატო ჯავახიშვილი // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2014. - 9-22 მაისი. - N9. - გვ.5[MFN: 153993]
1. ხურცილავა, დათო (მსახიობი)
"მსოფლიომ იცის, რომ ჰალსტუხღეჭია პრეზიდენტი გვყავს" : ინტერვიუ / დათო ხურცილავა ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2009. - 4-10 ივნისი. - N22. - გვ.14[MFN: 153994]
UDC:  792.071 + 323](479.22)
1. ჩხარტიშვილი, ლაშა
გმირები სცენაზე და სცენის მიღმა / ლაშა ჩხარტიშვილი // რეზონანსი : გალაკტიონი. - თბილისი, 2014. - 11 მაისი. - N17. - გვ.6[MFN: 153995]
UDC:  792 + 792.09](479.22)
ანოტაცია:  ზუგდიდის შალვა დადიანის სახელობის პროფესიული თეატრის შენობის მძიმე მდგომარეობისა და თეატრის სცენაზე განხორციელებული სპექტაკლის "მარად და ყველგან.." შესახებ
პერსონალია:  ბათიაშვილი გურამ (პიესის ავტორი); წერედიანი ბადრი (ზუგდიდის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი, სპექტაკლის რეჟისორი).
ორგანიზაცია:  ზუგდიდის შალვა დადიანის სახელობის პროფესიული თეატრი.
თემატიკა:  ქართული თეატრი; სპექტაკლები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15395 | 15396 | 15397 | 15398 | 15399 | 15400 | 15401 | 15402 | 15403 | 15404 | 15405 |  შემდეგი »  ბოლო »»