შინაარსი: პირიქით; იუდას ხე; ცოცხალი ხმა; მშრალი ხიდი ანუ "იყიდეთ რამე"!; ზიგზაგები; არა კაც კლა; მომავალი
საჩხერე ევროპის ახალგაზრდული ფესტივალისათვის / თ. ლაშხი // ლელო . - თბილისი, 2014. - 14 მაისი. - N91. - გვ.11[MFN: 153989 ]
UDC: 797.2(479.22)
ანოტაცია: საჩხერეში ევროპის ახალგაზრდული ფესტივალისათვის მზადების ეგიდით ცურვაში გამართული იმერეთის ღია პირველობის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ბახტურიძე ლევან (მოცურავე); გაგნიძე ქეთევან (მოცურავე).
თემატიკა: ცურვა .
ნიშნიანიძე, ომარ (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი)
რა პროვოკაციების მოწყობას აპირებენ "ნაცები" არჩევნების წინ? : ინტერვიუ / ო. ნიშნიანიძე ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2014. - 14 მაისი. - N17(284). - გვ.14[MFN: 153990 ]
UDC: 352.075 + 324 + 323](479.22)
ანოტაცია: მომავალი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისა და მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების თაობაზე
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობა ; არჩევნები ; საშინაო პოლიტიკა .
თუ კონჩიტას უნდა დავემსგავსოთ, როგორც ამ ქვეყნის მოქალაქე, ევროინტეგრაციის წინააღმდეგი ვარ... : ინტერვიუ / გ. ფირცხალავა ; ესაუბრა ჯ. ჟვანია // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2014. - 14-20 მაისი. - N17. - გვ.11[MFN: 153991 ]
UDC: 342.7 + 340.130.53](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მსახიობთან ანტიდისკრიმინაციულ კანონთან დაკავშირებით
თემატიკა: ადამიანის უფლებები ; კანონები .
პაპუაშვილი, ზაზა (მსახიობი)
"ის კაცი, პრეზიდენტობას რომ იჩემებს, თავის ხალხთან ერთად ვეღარ ზეიმობს დამოუკიდებლობის დღეს" : ინტერვიუ / ზაზა პაპუაშვილი ; ესაუბრა ლიკა კერატიშვილი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2009. - 4-10 ივნისი. - N22. - გვ.14[MFN: 153992 ]
UDC: 792.071.2 + 323](479.22)
თემატიკა: მსახიობები ; საშინაო პოლიტიკა .
ჯავახიშვილი, კატო
მომავალი; EMPIRIA; საჩუქარი : [ლექსები] / კატო ჯავახიშვილი // ლიტერატურული გაზეთი . - თბილისი, 2014. - 9-22 მაისი. - N9. - გვ.5[MFN: 153993 ]
ხურცილავა, დათო (მსახიობი)
"მსოფლიომ იცის, რომ ჰალსტუხღეჭია პრეზიდენტი გვყავს" : ინტერვიუ / დათო ხურცილავა ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // ყველა სიახლე . - თბილისი, 2009. - 4-10 ივნისი. - N22. - გვ.14[MFN: 153994 ]
UDC: 792.071 + 323](479.22)
ჩხარტიშვილი, ლაშა
გმირები სცენაზე და სცენის მიღმა / ლაშა ჩხარტიშვილი // რეზონანსი : გალაკტიონი. - თბილისი, 2014. - 11 მაისი. - N17. - გვ.6[MFN: 153995 ]
UDC: 792 + 792.09](479.22)
ანოტაცია: ზუგდიდის შალვა დადიანის სახელობის პროფესიული თეატრის შენობის მძიმე მდგომარეობისა და თეატრის სცენაზე განხორციელებული სპექტაკლის "მარად და ყველგან.." შესახებ
პერსონალია: ბათიაშვილი გურამ (პიესის ავტორი); წერედიანი ბადრი (ზუგდიდის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი, სპექტაკლის რეჟისორი).
ორგანიზაცია: ზუგდიდის შალვა დადიანის სახელობის პროფესიული თეატრი .
თემატიკა: ქართული თეატრი ; სპექტაკლები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 15395 | 15396 | 15397 | 15398 | 15399 | 15400 | 15401 | 15402 | 15403 | 15404 | 15405 | შემდეგი » ბოლო »»