ანოტაცია: საქართველოს ნატოში გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა: საქართველო-ნატოს ურთიერთობა .
[ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებაზე ხელის მოწერის უფლებამოსილი პირის შესახებ] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2014. - 22 მაისი. - N133. - გვ.2[MFN: 154850 ]
• კვესელავა, იგორ (პოლიტიკურ მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); გვენეტაძე, ედიშერ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი); ხზურცილავა, დოდო (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი); ლაპიაშვილი, ნინო (ა/ო "სუფთა პოლიტიკის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
რობაქიძე, თამარ (ქართულ-ამერიკული ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის პრესკონსულტანტი)
ბოდიში, თქვენ აღარ გელით სისხლის გათეთრება და სიკვდილი / თ. რობაქიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 13 მაისი. - N126. - გვ.5[MFN: 154851 ]
UDC: 665.71 + 502](479.22)
ანოტაცია: გამოხმაურება გაზეთ "რეზონანსში" გამოქვეყნებულ სტატიებზე საქართველოში პიროლიზული ფისის შემოტანასთან დაკავშირებით
თემატიკა: ნავთობპროდუქტები ; გარემოს დაცვა .
რუსეთი საქართველოს მესამე სავაჭრო პარტნიორი გახდა / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 23 მაისი. - N120. - გვ.7[MFN: 154852 ]
• აბაშიძე, ზურაბ (პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთსა და საქართველოს სამაშველო სამსახურებს შორის შემდგარი კონტაქტის შესახებ დარიალის ხეობაში მომხდარი ტრაგედიის დროს
დევდარიანი, ნანა
"ფერადი რევოლუციების" რუსული ზამთარი / ნ. დევდარიანი // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2011. - 14-20 დეკემბერი. - N45. - გვ.6-7[MFN: 154853 ]
UDC: 327(73)
ანოტაცია: ამერიკის საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით
თინათინ ხიდაშელი: "არსებობს სხვადასხვა მოდელი, რომელიც პრეზიდენტის ხალხის მიერ არჩევას ეფუძნება" ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2014. - 23 მაისი. - N120. - გვ.7[MFN: 154854 ]
• ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრეზიდენტის არჩევის წესის შესაძლო შეცვლის საკითხთან დაკავშირებით
ვინ ჭამს კომუნისტების დანატოვარ 10 მილიონის ქონებას? / ფ. კერვალიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 13 მაისი. - N126. - გვ.1,6[MFN: 154855 ]
UDC: 622.629.4(479.22)
• ბოჭორიშვილი, ავთანდილ (ს/ს "ტყიბულნახშირის" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ჟურნალისტური გამოძიება ს/ს "ტყიბულნახშირის" მიერ გაყიდული გაზსადენის მილების თაობაზე
თემატიკა: მილსადენები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 15481 | 15482 | 15483 | 15484 | 15485 | 15486 | 15487 | 15488 | 15489 | 15490 | 15491 | შემდეგი » ბოლო »»