ანოტაცია:  საქართველოს ნატოში გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-ნატოს ურთიერთობა.
[ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებაზე ხელის მოწერის უფლებამოსილი პირის შესახებ] / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 22 მაისი. - N133. - გვ.2[MFN: 154850]
კვესელავა, იგორ (პოლიტიკურ მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  გვენეტაძე, ედიშერ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  ხზურცილავა, დოდო (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი);  ლაპიაშვილი, ნინო (ა/ო "სუფთა პოლიტიკის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
1. რობაქიძე, თამარ (ქართულ-ამერიკული ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის პრესკონსულტანტი)
ბოდიში, თქვენ აღარ გელით სისხლის გათეთრება და სიკვდილი / თ. რობაქიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 მაისი. - N126. - გვ.5[MFN: 154851]
UDC:  665.71 + 502](479.22)
ანოტაცია:  გამოხმაურება გაზეთ "რეზონანსში" გამოქვეყნებულ სტატიებზე საქართველოში პიროლიზული ფისის შემოტანასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ნავთობპროდუქტები; გარემოს დაცვა.
რუსეთი საქართველოს მესამე სავაჭრო პარტნიორი გახდა / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 23 მაისი. - N120. - გვ.7[MFN: 154852]
აბაშიძე, ზურაბ (პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთსა და საქართველოს სამაშველო სამსახურებს შორის შემდგარი კონტაქტის შესახებ დარიალის ხეობაში მომხდარი ტრაგედიის დროს
"ფერადი რევოლუციების" რუსული ზამთარი / ნ. დევდარიანი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2011. - 14-20 დეკემბერი. - N45. - გვ.6-7[MFN: 154853]
ანოტაცია:  ამერიკის საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით
1. თინათინ ხიდაშელი: "არსებობს სხვადასხვა მოდელი, რომელიც პრეზიდენტის ხალხის მიერ არჩევას ეფუძნება" ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 23 მაისი. - N120. - გვ.7[MFN: 154854]
ხიდაშელი, თინა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზიდენტის არჩევის წესის შესაძლო შეცვლის საკითხთან დაკავშირებით
ვინ ჭამს კომუნისტების დანატოვარ 10 მილიონის ქონებას? / ფ. კერვალიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 მაისი. - N126. - გვ.1,6[MFN: 154855]
UDC:  622.629.4(479.22)
ბოჭორიშვილი, ავთანდილ (ს/ს "ტყიბულნახშირის" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ჟურნალისტური გამოძიება ს/ს "ტყიბულნახშირის" მიერ გაყიდული გაზსადენის მილების თაობაზე
თემატიკა:  მილსადენები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15481 | 15482 | 15483 | 15484 | 15485 | 15486 | 15487 | 15488 | 15489 | 15490 | 15491 |  შემდეგი »  ბოლო »»