"სომხეთის ატომური ელექტროსადგურის შესაძლო ავარიისას სამხრეთ საქართველოსთვის პრევენციული და სარეაბილიტაციო ღონისძიებები" // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 25 თებერვალი -2 მარტი. - N8. - გვ.9[MFN: 1553]
გივი თარგამაძე "საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის" "მოუშორებელი ჭირია" // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 21-22 აპრილი. - N46(101). - გვ.4[MFN: 1554]
ფოტოები: გივი თარგამაძე
პერსონალია:ავალიანი ვაკო (ჟურნალისტი); ყუბანეიშვილი ლევან ("საზოგადოებრივი მაუწყებელის" ხელმძღვანელი); თარგამაძე გივი (თავდაცვისა და უშიშროების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
ელიზბარ ჯაველიძე საკუთარი სისხლის გაღებით იმუქრება! როგორ აპირებს მთაწმინდაზე კონკურენტების დამარცხებას, რატომ არ შეეკრა კონსტანტინე გამსახურდიას და რა ბრალდებებს უყენებს "რესპუბლიკელებსა" და ეროვნულ საბჭოს // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 21-22 აპრილი. - N46(101). - გვ.5[MFN: 1558]
ანოტაცია: თბილისის "აკადემიკოს ჩაჩავას სახელობის პერინატარული მედიცინისა და მეანობა-გინეკოლოგიის სახელმწიფო კვლევითი ინსტიტუტის" მიმართ წამოყენებული ბრალდება ახალშობილისადმი ექიმების დაუდევრობის ფაქტზე
როდის დამკვიდრდება "ქართული პოლიტიკა" უბრჭყალებოდ? : ინტერვიუ / გერმანე ფაცაცია ; ესაუბრა ნანა ზაქარიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 მარტი. - N62. - გვ.4[MFN: 1560]
ანოტაცია: პოლიტიკური გაერთიანება "ქართული პოლიტიკის" შექმნის მიზეზებსა და მისი სამომავლო მიზნების თაობაზე საუბრობს ამავე პარტიის წევრი, აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს დეპუტატი გერმანე ფაცაცია
პერსონალია:ფიფია გოჩა (პოლიტიკური გაერთიანება "ქართული პოლიტიკის" ლიდერი).