"თუ საშუალება მიეცი, ეს ადამიანები ქვეყანას დაღუპავენ" : ინტერვიუ / ნუგზარ წიკლაური ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2009. - 2-8 ივლისი. - N26. - გვ.6[MFN: 155408]
Контейнерные перевозки / Т. Васадзе // Аргументы и факты. - Москва, 2014. - Май. - N22. - С.14[MFN: 155409]
UDC:  656.025.4(479.22)
ანოტაცია:  По результатам общей переработки контейнеров Грузия находится на втором месте в первой пятерке контейнерных терминалов региона
თემატიკა:  ტვირთის გადაზიდვა.
1. დავითაშვილი, კობა ("ხალხის პარტიის" თავმჯდომარე)
"დაავიწყდა სააკაშვილს, სოროსმა ხელფასი - 25000 დოლარი რომ დაუნიშნა?" : ინტერვიუ / კობა დავითაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2009. - 2-8 ივლისი. - N26. - გვ.6.13[MFN: 155410]
UDC:  323 + 328 + 336.14](479.22)
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხიელ (საქართველოს პრეზიდენტი); სოროსი ჯორჯ (მეცენატი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; მთავრობა; დაფინანსება.
1. ნაცვლიშვილი, ლაშა (უშიშროების მინისტრის ყოფილი მოადგილე)
"მიხეილ სააკაშვილი, ლუარსაბ თათქარიძის მსგავსად, საინფორმაციო ბულემიის მსხვერპლი გახდება" : ინტერვიუ / ლაშა ნაცვლიშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2009. - 2-8 ივლისი. - N26. - გვ.7.10[MFN: 155411]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხიელ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი).
1. შალიკიანი, ბონდო (ბიზნესმენი)
"მიწოდებენ კრიმინალს, ბანდიტს და ამით ოპოზიციის გასვრას ცდილობენ" : ინტერვიუ / ბონდო შალიკიანი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2009. - 2-8 ივლისი. - N26. - გვ.7[MFN: 155412]
UDC:  32 + 338.242](479.22)
თემატიკა:  პოლიტიკა; ბიზნესმენები.
1. გონგლაძე, შორენა
საქალაქო სასამართლომ დავით კეზერაშვილი უდანაშაულოდ ცნო : პროკურატურა ამ გადაწყვეტილებას გაასაჩივრებს / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2014. - 28 მაისი. - N124. - გვ.2[MFN: 155413]
UDC:  35.08 + 347.963](479.22)
მინდელი, შოთა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ჯერენაშვილი, მერაბ (პროკურორი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  კეზერაშვილი დავით (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  ყოფილი მაღალჩინოსნები; პროკურატურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15537 | 15538 | 15539 | 15540 | 15541 | 15542 | 15543 | 15544 | 15545 | 15546 | 15547 |  შემდეგი »  ბოლო »»