ჩაჩავას ინსტიტუტი სკანდალში გაეხვია! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 25 თებერვალი -2 მარტი. - N8. - გვ.12[MFN: 1559]
UDC:  61 + 630.946.3(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის "აკადემიკოს ჩაჩავას სახელობის პერინატარული მედიცინისა და მეანობა-გინეკოლოგიის სახელმწიფო კვლევითი ინსტიტუტის" მიმართ წამოყენებული ბრალდება ახალშობილისადმი ექიმების დაუდევრობის ფაქტზე
პერსონალია:  ნანუაშვილი ზურაბ (პაციენტი); კინტრაია პალიკო (სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ხატიაშვილი ზაზა (ადვოკატი).
თემატიკა:  მედიცინა; სამეცნიერო დაწესებულებები.
1. ფაცაცია, გერმანე
როდის დამკვიდრდება "ქართული პოლიტიკა" უბრჭყალებოდ? : ინტერვიუ / გერმანე ფაცაცია ; ესაუბრა ნანა ზაქარიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 მარტი. - N62. - გვ.4[MFN: 1560]
ანოტაცია:  პოლიტიკური გაერთიანება "ქართული პოლიტიკის" შექმნის მიზეზებსა და მისი სამომავლო მიზნების თაობაზე საუბრობს ამავე პარტიის წევრი, აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს დეპუტატი გერმანე ფაცაცია
პერსონალია:  ფიფია გოჩა (პოლიტიკური გაერთიანება "ქართული პოლიტიკის" ლიდერი).
"Райские птицы" для Медеи Чихладзе // Свободная Грузия. - , 2008. - 19 апреля. - N29-30. - С.12[MFN: 1561]
UDC:  069.9(479.22)
ანოტაცია:  Выставка работ художницы Медеи Чихладзе в выставочном зале "Карвасла"
პერსონალია:  Мамацашвили Лика (заведующая выставочным залом "Карвасла" ).
1. Табидзе, Галактион
Мери; Глазам Мери; Ветер с воем несется... : Стихи ; Перевод Гугули Кебурия // Свободная Грузия. - , 2008. - 19 апреля. - N29-30. - С.12[MFN: 1562]
UDC:  821(059)(479.22)
აბაშიძეების სახლი, რომლის გამოც ერთი ადამიანი გარდაიცვალა, ერთი - დააპატიმრეს, ერთიც - იძებნება! // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 25 თებერვალი -2 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 1563]
UDC:  347.2(479.22)
ანოტაცია:  ბათუმში რუსთაველის ქუჩაზე მდებარე ასლან აბაშიძის კუთვნილი ერთი სახლის ისტორია
პერსონალია:  აბაშიძე გიორგი (მეპატრონე); ჩოგაძე რუსლან (ბიზნესმენი); ჯორთმენაძე ეთერ (ლომბარდის მფლობელი).
თემატიკა:  კერძო საკუთრება; სამართალდარღვევა.
რუსეთს მოლდოვას სცენარის ამოქმედება სურს. "ჯერ კიდევ ნოემბერში აცხადებდა ხიდაშელი, ტრასაზე დავწვებით და აფხაზეთისკენ ტექნიკას არ გავატარებთო, გავიდა ეს ტექნიკა და რატომღაც გზაზე არავინ წევს!" : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი ; ესაუბრა ლალი ზირაქიშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 21-22 აპრილი. - N46(101). - გვ.6[MFN: 1564]
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური ურთიერთობები; რუსული ბაზარი; ოპოზიცია.
1. ქალაქ თბილისის საკრებულო (გადაწყვეტილება 32-4; 25 თებერვალი 2008წ.) // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 7 მარტი. - N62. - გვ.6-7[MFN: 1565]
ანოტაცია:  დედაქალაქის ტერიტორიაზე სახელმწიფო და დედაქალაქის საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ზონებისა და ქვეზონების საზღვრების აღწერა
Диалог со Всевышним // Свободная Грузия. - , 2008. - 19 апреля. - N29-30. - С.13[MFN: 1566]
ანოტაცია:  На экспериментальной сцене театра имени Шота Руставели состоялась премьера спектакля "Посетитель" Эрика - Эммануэля Шмитта (перевод Кетеван Кванталиани) в постановке Гоши Гогошидзе
ირაკლი ოქრუაშვილი დეპუტატ გურამ ვახტანგიშვილს ამ წერილით აშანტაჟებდა? // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 25 თებერვალი -2 მარტი. - N8. - გვ.17[MFN: 1567]
ანოტაცია:  დაპირისპირება ლიახვის ხეობის მაჟორიტარ დეპუტატ გურამ ვახტანგიშვილსა და ირაკლი ოქრუაშვილს შორის /თანდართულია დეპუტატ გურამ ვახტანგიშვილის კომენტარი/
პერსონალია:  კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:  ვახტანგიშვილი გურამ (დეპუტატი); ოქრუაშვილი ირაკლი (ყოფილი თავდაცვის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  შპს."ჩივა".
1. Юбилей выдающегося тенора // Свободная Грузия. - , 2008. - 19 апреля. - N29-30. - С.14[MFN: 1568]
UDC:  782.1/7(479.22)
ანოტაცია:  В связи с 80-летним юбилеем грузинского тенора Зураба Анджапаридзе
თემატიკა:  საოპერო ხელოვნება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 |  შემდეგი »  ბოლო »»