ანოტაცია:  დაბალი ინფლაციის მიზეზებზე საქართველოში
ვიცხოვროთ 134 ლარად // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.2[MFN: 15644]
UDC:  330.163.2(479.22)
ანოტაცია:  სტატისტიკის დეპარტამენტის მიერ გამოქვეყნებული ოფიციალური მონაცემები საარსებო მინიმუმზე
თემატიკა:  საარსებო მინიმუმი.
საკვანძო სიტყვები:  სტატისტიკა.
"აი სი ჯგუფმა" "სახალხო დაზღვევა" შეიძინა. სადაზღვევო ბაზარი ახალი ლიდერის მოლოდინში // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.2[MFN: 15645]
ანოტაცია:  "აი სი ჯგუფი" "სახალხო დაზღვევის" აქციათა პაკეტის ასი პროცენტის მფლობელი გახდა - გენერალური დირექტორის კომენტარი
მოხსენიებული პირები:  მეზურნიშვილი თენგიზ ("აი სი ჯგუფის" გენერალური დირექტორი).
სტაბილურობა თუ დემოკრატია. ოპოზიცია და ხალხი ახალ ლიდერს ელის / ვ.ბერიძე ; ესაუბრა გ.ზანგურაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 15646]
ანოტაცია:  ოპოზიციის საპროტესტო აქციებზე - პოლიტოლოგის საუბარი
თემატიკა:  საპროტესტო აქცია.
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატია.
1. სავალუტო რეზერვების კლებამ საგანგაშო ზღვარს მიაღწია : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 15647]
UDC:  336.1(100)
ანოტაცია:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდის დასკვნა
საკვანძო სიტყვები:  სავალუტო რეზერვი.
1. სავალუტო ფონდმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი შეამცირა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 15648]
ანოტაცია:  ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი - ფონდის დასკვნა
თემატიკა:  ეკონომიკური განვითარება.
ჰოსპიტალური სექტორის კორუფციული რეფორმა. კომპანია "ბლოკ ჯორჯია" და ქართული საავადმყოფოების მშენებლობის ბლეფი // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.4[MFN: 15649]
ანოტაცია:  ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს ქართულ და ჩეხურ მხარეებს შორის - საქართველოში ჰოსპიტალური სექტორის განვითარებისათვის
მოხსენიებული პირები:  ჭიპაშვილი ლადო (ყოფილი ჯანმრთელობის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "ბლოკი" - სააქციო საზოგადოება; "ჩეხეთის საექსპორტო ბანკი"; "ბლოკ-ჯორჯია" - შეზღუდული პასუხისმგებლობის საწარმო.
თემატიკა:  საავადმყოფოები.
საკვანძო სიტყვები:  ჯანდაცვის რეფორმა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1560 | 1561 | 1562 | 1563 | 1564 | 1565 | 1566 | 1567 | 1568 | 1569 | 1570 |  შემდეგი »  ბოლო »»