პარიზში მყოფ იაკობ ნიკოლაძეს ქართულმა საზოგადოებამ ილიას საფლავის ძეგლი დაუკვეთა. ადამიანი, რომელმაც მსოფლიო ქანდაკების უდიდესი გამოცდილება ქართულ ქანდაკებას საფუძვლად დაუდო : ინტერვიუ / გურამ ნიკოლაძე ; ესაუბრა მაია ლევანიძე // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 26 მაისი-3 ივნისი. - N20. - გვ.10[MFN: 15640 ]
UDC: 73(479.22)((092)
ანოტაცია: მოქანდაკის ცხოვრებასა და შემოქმედებაზე საუბრობს მისი შვილიშვილი, სახლმუზეუმის დირექტორი
პერსონალია: ნიკოლაძე იაკობ (მოქანდაკე).
თემატიკა: ქანდაკება ; მოქანდაკეები .
ცირდავა, თამარ
ათონის ივერთა მონასტერი, ივირონი, დიდი ლავრა // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 28 მაისი-3 ივნისი. - N20. - გვ.11[MFN: 15641 ]
UDC: 27-788 + 008 + 94(479.22)
ანოტაცია: ათონის ივერთა მონასტრის ისტორიიდან
პერსონალია: იოანე კოლოვუ ; გიორგი მთაწმინდელი ; იოანე მთაწმინდელი ; ექვთიმე მთაწმინდელი .
თემატიკა: ისტორია ; რელიგია ; ქართული კულტურის ცენტრები .
"ქორთიარდ მარიოტი" მუშაობის შეჩერებას აპირებს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.1[MFN: 15642 ]
UDC: 640.4(479.22)
თემატიკა: სასტუმროები .
დაბალი ინფლაცია ეკონომიკური რეცესიის ერთ-ერთი გამოხატულებაა // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.2[MFN: 15643 ]
UDC: 336.748.12(479.22)
ანოტაცია: დაბალი ინფლაციის მიზეზებზე საქართველოში
თემატიკა: ინფლაცია .
ვიცხოვროთ 134 ლარად // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.2[MFN: 15644 ]
UDC: 330.163.2(479.22)
ანოტაცია: სტატისტიკის დეპარტამენტის მიერ გამოქვეყნებული ოფიციალური მონაცემები საარსებო მინიმუმზე
თემატიკა: საარსებო მინიმუმი .
საკვანძო სიტყვები: სტატისტიკა .
"აი სი ჯგუფმა" "სახალხო დაზღვევა" შეიძინა. სადაზღვევო ბაზარი ახალი ლიდერის მოლოდინში // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.2[MFN: 15645 ]
ანოტაცია: "აი სი ჯგუფი" "სახალხო დაზღვევის" აქციათა პაკეტის ასი პროცენტის მფლობელი გახდა - გენერალური დირექტორის კომენტარი
მოხსენიებული პირები: მეზურნიშვილი თენგიზ ("აი სი ჯგუფის" გენერალური დირექტორი).
ბერიძე, ვაჟა
სტაბილურობა თუ დემოკრატია. ოპოზიცია და ხალხი ახალ ლიდერს ელის / ვ.ბერიძე ; ესაუბრა გ.ზანგურაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 15646 ]
ანოტაცია: ოპოზიციის საპროტესტო აქციებზე - პოლიტოლოგის საუბარი
თემატიკა: საპროტესტო აქცია .
საკვანძო სიტყვები: დემოკრატია .
სავალუტო რეზერვების კლებამ საგანგაშო ზღვარს მიაღწია : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 15647 ]
UDC: 336.1(100)
ანოტაცია: საერთაშორისო სავალუტო ფონდის დასკვნა
თემატიკა: ფინანსები .
საკვანძო სიტყვები: სავალუტო რეზერვი .
სავალუტო ფონდმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი შეამცირა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.3[MFN: 15648 ]
UDC: 330.34(479.22)
ანოტაცია: ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი - ფონდის დასკვნა
თემატიკა: ეკონომიკური განვითარება .
ჰოსპიტალური სექტორის კორუფციული რეფორმა. კომპანია "ბლოკ ჯორჯია" და ქართული საავადმყოფოების მშენებლობის ბლეფი // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.4[MFN: 15649 ]
ანოტაცია: ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს ქართულ და ჩეხურ მხარეებს შორის - საქართველოში ჰოსპიტალური სექტორის განვითარებისათვის
მოხსენიებული პირები: ჭიპაშვილი ლადო (ყოფილი ჯანმრთელობის მინისტრი).
ორგანიზაცია: "ბლოკი" - სააქციო საზოგადოება ; "ჩეხეთის საექსპორტო ბანკი" ; "ბლოკ-ჯორჯია" - შეზღუდული პასუხისმგებლობის საწარმო .
თემატიკა: საავადმყოფოები .
საკვანძო სიტყვები: ჯანდაცვის რეფორმა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1560 | 1561 | 1562 | 1563 | 1564 | 1565 | 1566 | 1567 | 1568 | 1569 | 1570 | შემდეგი » ბოლო »»