კერძო მრავალპროფილიანი საშუალო სკოლა "ივერია" // ახალი განათლება . - თბ., 2009. - 4-10 ივნისი. - N21. - გვ.5[MFN: 15658 ]
ანოტაცია: სკოლის მისიის შესახებ
მოხსენიებული პირები: გერგიძე ნინო (სკოლის დირექტორი).
თემატიკა: განათლება ; კერძო სკოლები .
დაჟანგული რკინის საცეცები. როგორ იქცა კახა თარგამაძედ ვანო მერაბიშვილი და რატომ ესვრიან ქვებს პატრულს // ვერსია . - თბ., 2009. - 5-7 ივნისი. - N65(273). - გვ.5[MFN: 15659 ]
ფოტოები: კახა თარგამაძე; ვანო მერაბიშვილი
ორგანიზაცია: შსს .
ნასყიდაშვილი, ნელი
თემა: სიჩქარე, დრო, მანძილი, ამოცანები მოძრაობებზე სწავლებისას // ახალი განათლება . - თბ., 2009. - 4-10 ივნისი. - N21. - გვ.6[MFN: 15660 ]
მოხსენიებული პირები: ნასყიდაშვილი ნელი (მათემატიკის მასწავლებელი).
თემატიკა: მათემატიკის სწავლების მეთოდიკა .
ხეჩინაშვილი, დევი
დაუზღვეველი დაზღვევა. მინისტრის მოადგილე 11-დან 4-5 კომპანიის დარჩენას ვარაუდობს, ექსპერტი დევი ხეჩინაშვილი კი ამის ვერანაირ საფუძველს ვერ ხედავს / დ.ხეჩინაშვილი ; ესაუბრა ა.ექიზაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 15-25 მაისი. - N16. - გვ.4[MFN: 15661 ]
ანოტაცია: "სადაზღვევო ასოციაციის" პრეზიდენტი საუბრობს სადაზღვევო ბაზრის მდგომარეობასა და პერსპექტივებზე
მოხსენიებული პირები: ფრუიძე ნიკოლოზ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე); გოთუა ლევან (საფინანსო ზედამხედველობის სააგენტოს უფროსი).
ორგანიზაცია: "აი სი ჯგუფი" - სადაზღვევო კომპანია ; "ალდაგი-ბისიაი" - სადაზღვევო კომპანია .
საკვანძო სიტყვები: ჯანმრთელობის დაზღვევა .
"იაფი დაზღვევისჩ" კრახი. რატომ ვერ მოიგო 5-ლარიანმა დაზღვევამ მოსახლეობის გული // ვერსია . - თბ., 2009. - 5-7 ივნისი. - N65(273). - გვ.6[MFN: 15662 ]
თემატიკა: ეკონომიკა ; დაზღვევა .