9 აპრილის ხსენებამ შევარდნაძეც კი შეაშფოთა / ლ. შალვაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.1-2[MFN: 156590]
UDC:  324 + 342.511](479.22)
შევარდნაძე, ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  სიორიძე, ზაზა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  სარიშვილი, ირინა ("ედპ"-ის ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  აბაშიძე, ასლან (აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ჩიტაია, კახა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პრეზიდენტის წინასაპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  არჩევნები; პრეზიდენტები.
1. ბეჟაშვილი, ლევან
მანქანების ხელახალი განბაჟება აიკრძალა : ინტერვიუ / ლ. ბეჟაშვილი ; ესაუბრა ვ. გულუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2004. - 28 დეკემბერი. - გვ.5[MFN: 156591]
UDC:  629.33 + 336.244](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარესთან მანქანების განბაჟებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ავტომანქანები; განბაჟება.
1. მიქავა, რუსიკო
"ქართველების გასაჟლეტად აფხაზები 20 წელი ემზადებოდნენ" / რ. მიქავა // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.1,4[MFN: 156592]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გაგრაში მცხოვრებ მოხუც მანდილოსანთან, რომელიც აფხაზეთის ომის დეტალებსა და ომის შემდგომ განვითარებულ მოვლენებზე საუბრობს
პერსონალია:  არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  გაგრა.
1. // [MFN: 156593]
რატომ იქმნება თავისუფალი ეკონომიკური ზონა სამეგრელოში და არა აჭარაში? / ს. ქვლივიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - გვ.2[MFN: 156594]
UDC:  336.24(479.22)
თემატიკა:  თავისუფალი ეკონომიკური ზონა.
1. სურმანიძე, ედუარდ (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე)
"გოგი შევარდნაძე ბიჭიკო ვარშანიძის ბედს გაიზიარებს" : ინტერვიუ / ე. სურმანიძე ; ესაუბრა გ. კალანდაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.1,3[MFN: 156595]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნების წინ პარტიების მხრიდან ამომრჩეველთა მოსყიდვის ფაქტების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარ (საქართველოს პრეზიდენტი); შევარდნაძე გოგი (აჭარის საბაჟოს უფროსი); ვარშანიძე ბიჭიკო (საზღვაო სანაოსნოს ყოფილი ხელმძღვანელი).
სიკვდილმისჯილთა ბედი შევარდნაძემ ანტიკონსტიტუციურად, მაგრამ ჰუმანურად გადაწყვიტა / ელისო ჩაფიძე; ალეკო ცქიტიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 4 მარტი. - N58. - გვ.1,14[MFN: 156596]
UDC:  343.25 + 340.130.53](479.22)
სააკაშვილი, მიხეილ (პარლამენტის კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ნიკოლეიშვილი, გელა (სიკვდილით დასჯის გაუქმებისთვის მებრძოლი საკოორდინაციო ცენტრის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სიკვდილის დასჯის გაუქმების თაობაზე კანონში ცვლილების შეტანისათვის - გამოხმაურება ე. შევარდნაძის წერილზე სიკვდილის დასჯაზე მორატორიუმის გამოცხადების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  დავითაშვილი კობა (იურისტი); ნინიძე თედო (იუსტიციის მინისტრი); უგრეხელიძე მინდია (უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სიკვდილით დასჯა; კანონები.
გურამ აბსანძემ ადვოკატი გამოიცვალა / რ. მუმლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1999. - 27 ივლისი. - N202. - გვ.1,4[MFN: 156597]
UDC:  343.326 + 347.965 + 328.13](479.22)
ბერიშვილი, ოთარ (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  9 თებერვლის ტერაქტის ბრალდებით დაკავებული გურამ აბსანძის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბარათაშვილი სოსო (ადვოკატი); ჯანგირაშვილი მალხაზ (ადვოკატი).
თემატიკა:  ტერაქტები; ადვოკატები; ყოფილი მინისტრები.