პერსონალია:რამიშვილი ნოე (საქართველოს დამოუკიდებელი რესპუბლიკის პირველი თავმჯდომარე); ჭავჭავაძე ილია (ქართველი მწერალი და საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:მახარაძე ფილიპე (ქართველი ბოლშევიკი, რევოლუციონერი, საბჭოთა პარტიული მოღვაწე); ჯიბლაძე სილიბისტრო (ქართველი პოლიტიკური მოღვაწე, პუბლიცისტი, მენშევიკი); ჩხიკვიშვილი ბენიამინ (ბენია) (ქართველი პოლიტიკოსი, მენშევიკი, რევოლუციონერი).
დასავლური ინდივიდუალიზმი - დღე ხვალის შემდეგ : ამერიკული პრობლემები ქართულ ჭრილში / მ. ნადარეიშვილი // კალმასობა. - თბილისი, 2004. - ნოემბერი. - N7. - გვ.18[MFN: 158239]
ანოტაცია: ინტერვიუ "კავკასიელ ხალხთა კონფედერაციის" ხელმძღვანელ ზაალ კასრელიშვილთან მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და გიორგი მარგველაშვილის შესაძლო გადადგომასთან დაკავშირებით
"თსუ საშუალო სპეციალურ სასწავლებლად გადაიქცა" : ინტერვიუ / მ. ჯიბლაძე ; ესაუბრა დ. ქვირია // რეზონანსი. - თბილისი, 2006. - 26 თებერვალი. - გვ.10[MFN: 158241]
ბასილი [მკალავიშვილი] (გლდანის იევრიის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ეკლესიის წინამძღვარი)
ვინ გასცა პატრიარქის საიდუმლო მის მემკვიდრეზე : ინტერვიუ / ბასილი [მკალავიშვილი] ; ესაუბრა გ. ზედელაშვილი // ალია. - თბილისი, 2014. - 25 ივნისი. - N96. - გვ.9-10[MFN: 158244]