1. რამიშვილი, აკაკი (ქართველი ემიგრანტი, ნოე რამიშვილის შვილი)
ნოე რამიშვილის გახსენება : ნოე რამიშვილის შეხედულება ილიაზე და მის მკვლელობაზე / ა. რამიშვილი ; მოამზადა ნ. გედენიძემ // ქართული წიგნი. - თბილისი, 2001. - ნოემბერი. - N11. - გვ.7[MFN: 158236]
UDC:  94:328.13(479.22) + 821.353.1(092)
პერსონალია:  რამიშვილი ნოე (საქართველოს დამოუკიდებელი რესპუბლიკის პირველი თავმჯდომარე); ჭავჭავაძე ილია (ქართველი მწერალი და საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:  მახარაძე ფილიპე (ქართველი ბოლშევიკი, რევოლუციონერი, საბჭოთა პარტიული მოღვაწე); ჯიბლაძე სილიბისტრო (ქართველი პოლიტიკური მოღვაწე, პუბლიცისტი, მენშევიკი); ჩხიკვიშვილი ბენიამინ (ბენია) (ქართველი პოლიტიკოსი, მენშევიკი, რევოლუციონერი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველოს მთავრობა; ქართველი მწერლები.
1. ახალაძე, თეა
ტუბერკოლოზის დიაგნოსტიკა და მკურნალობა უფასოა! : ინტერვიუ / თ. ახალაძე ; ესაუბრა თ.ჯანიაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2006. - 15 იანვარი. - გვ.14[MFN: 158237]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ტუბერკოლოზის მკურნალობისა და კონტროლის პროგრამის დირექტორთან
1. წყნეთში სარწყავი სისტემების მოსაწყობად საკანალიზაციო მილები განზრახ დააზიანეს // ალია. - თბილისი, 2014. - 25 ივნისი. - N96. - გვ.6[MFN: 158238]
UDC:  628.2(479.22)
თემატიკა:  საკანალიზაციო მილები.
1. ნადარეიშვილი, მაია
დასავლური ინდივიდუალიზმი - დღე ხვალის შემდეგ : ამერიკული პრობლემები ქართულ ჭრილში / მ. ნადარეიშვილი // კალმასობა. - თბილისი, 2004. - ნოემბერი. - N7. - გვ.18[MFN: 158239]
UDC:  001(479.22) + 001(73)