"ჩვენთან იძულებითი შრომა წახალისებულია" // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 21 მაისი. - N131. - გვ.10[MFN: 15893]
ანოტაცია:  ტრეფიკინგის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სომავაია ხუანი (შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი); დუდაში ჟოლტი (შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მთავარი მრჩეველი); პეტრიაშვილი ირაკლი (პროფკავშირების თავმჯდომარე); მელაძე ელგუჯა (დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი).
1. ოთანაძე, ჯიმშერ
მუხროვანის ამბებამდე 12 დღით ადრე კობა ოთანაძე "მოდულში" დაიბარეს : ინტერვიუ / ჯიმშერ ოთანაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.3[MFN: 15894]
ანოტაცია:  მუხროვანის ამბოხში ბრალდებული კობა ოთანაძის ძმა საუბრობს ზეწოლაზე, რომელიც განხორციელდება მისი ძმისა და მისი ოჯახის წევრების მიმართ
"ახალბედა საწარმოს პროექტში" "ქართულმა თექამ" გაიმარჯვა. საფრანგეთის ბიზნეს საბჭომ და "კავკასიის ბიზნეს სკოლამ" ერთობლივი პროექტი განახორციელეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.3[MFN: 15895]
ანოტაცია:  პროექტის გამარჯვებულების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ი ჟილბერ (საფრანგეთის ბიზნეს საბჭოს პრეზიდენტი); შენგელია კახა ("კავკასიის უნივერსიტეტის" პრეზიდენტი); კანდელაკი თეიკო ("კავკასიის უნივერსიტეტის" გენერალური მდივანი); ფანცხავა ბეკი (სტუდენტი); დვალიშვილი გიორგი (პროექტში მონაწილე ჯგუფის ერთ-ერთი წევრი).
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; სტუდენტები; ბიზნესი; ბიზნეს პროექტები.
ოპოზიციის მხარდამჭერების დევნის ქრონიკა კახეთში. ოპოზიციის მხარდამჭერთა შვილებს სკოლებიდან აგდებენ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.4[MFN: 15896]
ანოტაცია:  კახეთის რეგიონში ოპოზიციის მხარდამჭერებზე ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჭონიშვილი გიორგი ("ალიანსი საქართველოსთვის" თელავის შტაბის ხელმძღვანელი); ყუშიტაშვილი ფიქრია ("დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოსთვის" თელავის ორგანიზაციის ლიდერი); ხუციშვილი მალხაზ ("ალიანსი საქართველოსთვის" სიღნაღის შტაბის უფროსი); ჯოხარიძე თამარ (სოფელ ანაგის საჯარო სკოლის დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "გორდა"-საკაბელო ტელევიზია; საპატრულო პოლიცია.
გეოგ.დასახელება:  კახეთი; თელავი; სიღნაღი.
საკვანძო სიტყვები:  ზეწოლა ტელევიზიაზე; მანქანების ჩამორთმევა; საპასპორტო მონაცემები.
უტიაშვილი: "ვნახოთ, იქნებ სულაც არ კეტავენ ამ მაგისტრალებს..." // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.4[MFN: 15897]
ანოტაცია:  ხელისუფლების დამოკიდებულება თბილისში მიმდინარე საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  გეგეშიძე არჩილ (ექსპერტი); უტიაშვილი შოთა (შსს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი).
1. საქართველოში მოქმედი ბანკების რეიტინგი პრობლემური სესხების მაჩვენებლის მიხედვით : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 27 მაისი. - N17. - გვ.2[MFN: 15898]
UDC:  336.717.42(479.22)
ანოტაცია:  ბანკების რეიტინგი
თემატიკა:  ვადაგადაცილებული სესხები.
1. კუკულაძე, ზურაბ
"ბლუმბერგი" სკანდალში გაეხვა. კვლევა, რომელიც პრეზიდენტის რეიტინგის აწევას მოწმობს, შეიძლება არც არსებობს ან მისი მომსახურე PR-კომპანიის, "გრინბერგის", შემოქმედებაა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 27 მაისი. - N17. - გვ.2[MFN: 15899]
UDC:  31 + 659.4(479.22)
ანოტაცია:  სკანდალი პრეზიდენტის რეიტინგის გამოსავლენად ჩატარებული სოციოლოგიური კვლევის გამო
ორგანიზაცია:  Greenberg Quenien Rosner პიარ კომპანია; "ბლუმბერგი" კომპანია.
თემატიკა:  სოციოლოგიური კვლევები; პიარი.
ოპოზიცია აქციებს კიდევ ერთი თვით აგრძელებს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.5[MFN: 15900]
ანოტაცია:  არასაპარლამენტო ოპოზიციის მიერ საპროტესტო მანიფესტაციების გაგრძელებასთან დაკავშირებით და ხელისუფლების დამოკიდებულება პროცესისადმი
მოხსენიებული პირები:  გეგეშიძე არჩილ (ექსპერტი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი).
1. სვანიძე, ირაკლი
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ისევ ბენდუქიძეა. მის იდეას, ევროს შემოღებაზე და ლარის მეორად ვალუტად გადაქცევაზე, მთავრობის წარმომადგენლები უკვე ღიად ლობირებენ // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 27 მაისი. - N17. - გვ.3[MFN: 15901]
ანოტაცია:  კ.ბენდუქიძის ინიციატივა ლართან ერთად ბრუნვაში ევროს შემოღებაზე
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო კანცელარიის ყოფილი უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ლარი; ევრო.
1. კომპანია "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი" (GWP) საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახური
კომპანია "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი" (ყოფილი "თბილისის წყალი") უპრეცედენტო აქციას იწყებს : განცხადება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.5[MFN: 15902]
ანოტაცია:  მოხმარებული წყლის საფასურის გადაუხდელობით დაგროვილი დავალიანების შეღავათიანი რესტრუქტურიზაციის ერთჯერად მასშტაბურ პროგრამასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ბიზნესი; წყალმომარაგება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1586 | 1587 | 1588 | 1589 | 1590 | 1591 | 1592 | 1593 | 1594 | 1595 | 1596 |  შემდეგი »  ბოლო »»