მოხსენიებული პირები:სომავაია ხუანი (შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი); დუდაში ჟოლტი (შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მთავარი მრჩეველი); პეტრიაშვილი ირაკლი (პროფკავშირების თავმჯდომარე); მელაძე ელგუჯა (დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი).
"ახალბედა საწარმოს პროექტში" "ქართულმა თექამ" გაიმარჯვა. საფრანგეთის ბიზნეს საბჭომ და "კავკასიის ბიზნეს სკოლამ" ერთობლივი პროექტი განახორციელეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 22 მაისი. - N132. - გვ.3[MFN: 15895]
ანოტაცია: პროექტის გამარჯვებულების შესახებ
მოხსენიებული პირები:ი ჟილბერ (საფრანგეთის ბიზნეს საბჭოს პრეზიდენტი); შენგელია კახა ("კავკასიის უნივერსიტეტის" პრეზიდენტი); კანდელაკი თეიკო ("კავკასიის უნივერსიტეტის" გენერალური მდივანი); ფანცხავა ბეკი (სტუდენტი); დვალიშვილი გიორგი (პროექტში მონაწილე ჯგუფის ერთ-ერთი წევრი).
ანოტაცია: კახეთის რეგიონში ოპოზიციის მხარდამჭერებზე ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:ჭონიშვილი გიორგი ("ალიანსი საქართველოსთვის" თელავის შტაბის ხელმძღვანელი); ყუშიტაშვილი ფიქრია ("დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოსთვის" თელავის ორგანიზაციის ლიდერი); ხუციშვილი მალხაზ ("ალიანსი საქართველოსთვის" სიღნაღის შტაბის უფროსი); ჯოხარიძე თამარ (სოფელ ანაგის საჯარო სკოლის დირექტორი).
საქართველოში მოქმედი ბანკების რეიტინგი პრობლემური სესხების მაჩვენებლის მიხედვით : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 27 მაისი. - N17. - გვ.2[MFN: 15898]
"ბლუმბერგი" სკანდალში გაეხვა. კვლევა, რომელიც პრეზიდენტის რეიტინგის აწევას მოწმობს, შეიძლება არც არსებობს ან მისი მომსახურე PR-კომპანიის, "გრინბერგის", შემოქმედებაა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 27 მაისი. - N17. - გვ.2[MFN: 15899]
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ისევ ბენდუქიძეა. მის იდეას, ევროს შემოღებაზე და ლარის მეორად ვალუტად გადაქცევაზე, მთავრობის წარმომადგენლები უკვე ღიად ლობირებენ // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 27 მაისი. - N17. - გვ.3[MFN: 15901]