რამდენად საშიშია "ევროეიფორია"? / დ. მონიავა // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2014. - 2-8 ივლისი. - N24. - გვ.6[MFN: 159105]
UDC:  327(479.22) + 327.7
ანოტაცია:  ევროკავშირის ასოცირების ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობა.
1. კობახიძე, ნინო
სტუდენტები საჯარო სამსახურში სტაჟირებას სექტემბრიდან გაივლიან : ინტერვიუ / ნინო კობახიძე ; ესაუბრა თეა ბეჟიტაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 30 ივნისი. - N172. - გვ.8[MFN: 159106]
UDC:  37.091.212(083.97)(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე საუბრობს მაღალი აკადემიური მოსწრების სტუდენტების საჯარო სამსახურში 6-თვიანი სტაჟირების გავლის პირობების შესახებ, რომელიც შემუშავდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით
თემატიკა:  სტუდენტები; პროგრამები.
საკვანძო სიტყვები:  საჯარო სამსახური.
1. აგულაშვილი, გიგლა (პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე)
"გიგი უგულავა მეორე ტურს მსხვერპლად შეეწირა ან შეწირეს" : როგორ აფასებს პროკურატურის მუშაობასა და ნაციონალების დაკითხვა დაპატიმრებებს ყოფილი პროკურორი გიგლა აგულაშვილი : ინტერვიუ / გიგლა აგულაშვილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 4-6 ივლისი. - N71(966). - გვ.4[MFN: 159107]
ანოტაცია:  თბილისის ყოფილი მერის გიგი უგულავას დაკავებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; დაპატიმრებები.
1. მინდიაშვილი, დავით
ევროპისკენ სავალი გზა მაინც რუსეთზე გადის / დ. მინდიაშვილი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2014. - 2-8 ივლისი. - N24. - გვ.7[MFN: 159108]
ანოტაცია:  ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით
რა ქონება აქვს სოსო ჯაჭვლიანს? / თ.ოქრუაშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 30 ივნისი-6 ივლისი. - N26. - გვ.25-26[MFN: 159109]
ანოტაცია:  სოსო ჯაჭვლიანის ქონებრივი დეკლარაცია
პერსონალია:  ჯაჭვლიანი სოსო (პარლამენტარი, მსახიობი, რეჟისორი).
1. რცხილაძე, გულბაათ
როგორ ხვდებიან ქართველი ბოევიკები უკრაინაში / გ. რცხილაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2014. - 2-8 ივლისი. - N24. - გვ.8[MFN: 159110]
ანოტაცია:  უკრაინაში მიმდინარე პროცესებში ქართველების მონაწილეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-უკრაინის ურთიერთობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15906 | 15907 | 15908 | 15909 | 15910 | 15911 | 15912 | 15913 | 15914 | 15915 | 15916 |  შემდეგი »  ბოლო »»