| ჩანაწერები: | 238,341 |
კუკია თუ პეტრე-პავლე! - ვერსიები ფიროსმანის საფლავის ადგილზე / ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 2 ივლისი. - N174. - გვ.2[MFN: 159231]
UDC: 7.071.1(479.22)
• რამიშვილი, მაია (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); თათარაიძე, ეთერ (ფოლკლორისტი, კომენტარის ავტორი); ხოშტარია, გიორგი (ხელოვნებათმცოდნე, კომენატრის ავტორი); ხომერიკი, მანანა (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); პერსონალია: ფიროსმანაშვილი ნიკო (მხატვარი).
თემატიკა: ქართველი მხატვრები.
ბაღაფშისა და დასავლეთის შეხედულებები ერთმანეთს დაემთხვა? / ს. ქვლივიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 13 აპრილი. - გვ.3[MFN: 159232]
UDC: 323.197(479.22:479.224)
ანოტაცია: აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელ სტივენ მანის სოხუმში ვიზიტთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების პრეზიდენტი).
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები.
[ისლამური ექსტრემიზმის შესაძლო საფრთხის შესახებ საქართველოსთვის] / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 2 ივლისი. - N174. - გვ.2[MFN: 159233]
UDC: 323.28
• კვესელავა, იგორ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); სულაბერიძე, ავთანდილ (დემოგრაფი, კომენტარის ავტორი); ხურცილავა, დოდო (ხელოვნებათმცოდნე, კომენტარის ავტორი); სიხარულიძე, გივი (მწერალი, მსახიობი, კომენტარის ავტორი); თემატიკა: ექსტრემიზმი.
საგარეო ვაჭრობის დეფიციტი 30 პროცენტით გაუარესდა / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N173. - ჩანართი Business რეზონანსი N22, გვ.11[MFN: 159234]
UDC: 339.5(479.22)
თემატიკა: საგარეო ვაჭრობა.
მამულაშვილი, გერა
ეუთომ აფხაზეთზე სპეციალური რეზოლუცია მიიღო / გ. მამულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 5 ივლისი. - გვ.3[MFN: 159235]