1. მჭედლიშვილი, გიორგი (ისტორიკოსი, პროფესორი)
დაკარგული ქვეყანა / გიორგი მჭედლიშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.9[MFN: 159353]
UDC:  94 + 323](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ისტორიისა და პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  ისტორია; საშინაო პოლიტიკა.
1. გვერდწითელი, თამარ (მომღერალი)
"მკითხავმა დედაჩემს რაც ჩემ შესახებ უთხრა, ქრონოლოგიური სიზუსტით ამიცხადდა!" : ინტერვიუ / თ.გვერდწითელი ; ესაუბრა მ.იასეშვილი // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2014. - 7-13 ივლისი. - N27. - გვ.36-37[MFN: 159354]
UDC:  78.071.2 + 001.94](479.22)
ანოტაცია:  მომღერლის საუბარი მის ცხოვრებაში მომხდარ ამოუცნობ მოვლენებზე
თემატიკა:  მომღერლები; ამოუცნობი მოვლენები.
1. გოცირიძე, რომან ("საქართველოს ეკონომიკური განვიარების ცენტრის" თავმჯდომარე)
საერთაშორისო რეზერვები: ქვეყნის ფინანსური სტაბილურობის გარანტი / რომან გოცირიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.11[MFN: 159355]
UDC:  336.273.3 + 336.743](479.22)
ანოტაცია:  საგარეო ვალების გასტუმრებისთვის საჭირო საერთაშორისო რეზერვების შესახებ
თემატიკა:  საგარეო ვალები; ვალუტა.
1. ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილში ისევ პრობლემებია : სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების 6 თვის მაჩვენებლები / მოამზადა პაატა ბაირახტარმა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.10[MFN: 159356]
თემატიკა:  სახელმწიფო ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  მაჩვენებლები.
1. გლობალური საცალო ვაჭრობის ინდექსით საქართველო მსოფლიოში მე-7 ადგილზეა / მოამზადა პაატა ბაირახტარმა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.10[MFN: 159357]
UDC:  339.37-044.42(479.22)
თემატიკა:  ვაჭრობა; რეიტინგები.
1. რეგიონებში კერძო ინვესტიციები, პრაქტიკულად, არ ხორციელდება : პერიფერიებში ეკონომიკური აქტივობა მხოლოდ სახელმწიფო პროექტებზეა დამოკიდებული / მოამზადა პაატა ბაირახტარმა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.10[MFN: 159358]
UDC:  330.322(479.22)
თემატიკა:  ინვესტიციები.
1. ბაირახტარი, პაატა
რუსეთში წარმოებული კუსტარული ფქვილის იმპორტი იზრდება : უხარისხო და ჯანმრთელობისთვის საშიში ფქვილი საქართველოში უკონტროლოდ შემოდის / პაატა ბაირახტარი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.12[MFN: 159359]
UDC:  664.641(470) + 339.562(479.22)
სილაგავა, ლევან (საქართველოს მეხორბლეთა ასოციაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთიდან შემოტანილი ფქვილის კონტროლის საჭიროებაზე
თემატიკა:  ფქვილი; იმპორტი.
"არაფორმალური მაპი" და ერთი ეტაპი ნატოს წევრობამდე / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 4 ივლისი. - N176. - გვ.1,4[MFN: 159360]
კაკაჩია, კორნელი (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ნატოში საქართველოს გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-ნატოს ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მაპი.
[სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს განაჩენთან დაკავშირებით საქმეზე "საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ", რომელიც ეხება რუსეთიდან საქართველოს მოქალაქეების დეპორტაციას] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 4 ივლისი. - N176. - გვ.2[MFN: 159361]
UDC:  341.645 + 327(479.22:470)
ანჩაბაძე, გია (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  თორაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  კოკოჩაშვილი, მერაბ (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  საერთაშორისო სასამართლოები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  დეპორტაცია.
ბრალდება N5 : ახალაია, მერაბიშვილი და ...ახლა უკვე უგულავაც?! / ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 4 ივლისი. - N176. - გვ.3-4[MFN: 159362]
UDC:  35.08 + 343.23](479.22)
გრძელიშვილი, გიორგი (ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  ბასილაია, ბექა (უგულავას ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ნიკოლაიშვილი, გელა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ავალიანი, თამარ ("ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურიდიული სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის ბრალდებით თბილისის ყოფილი მერის დაკავების გამო
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული); ღონიაშვილი გიორგი (ბიზნესმენი, ბრალდებული); კეზერაშვილი დავით (ლატარიის კომპანიის ყოფილი დირექტორი); გოგოხია ალექსანდრე (კეზერაშვილის ბიზნესპარტნიორი, ძებნილი); კაპანაძე გიორგი (მთავარი მოწმე, ღონიაშვილის ბიზნესპარტნიორი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები:  უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაცია; კორუფცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15932 | 15933 | 15934 | 15935 | 15936 | 15937 | 15938 | 15939 | 15940 | 15941 | 15942 |  შემდეგი »  ბოლო »»