გოცირიძე, რომან ("საქართველოს ეკონომიკური განვიარების ცენტრის" თავმჯდომარე)
საერთაშორისო რეზერვები: ქვეყნის ფინანსური სტაბილურობის გარანტი / რომან გოცირიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.11[MFN: 159355]
ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილში ისევ პრობლემებია : სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების 6 თვის მაჩვენებლები / მოამზადა პაატა ბაირახტარმა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.10[MFN: 159356]
გლობალური საცალო ვაჭრობის ინდექსით საქართველო მსოფლიოში მე-7 ადგილზეა / მოამზადა პაატა ბაირახტარმა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.10[MFN: 159357]
რეგიონებში კერძო ინვესტიციები, პრაქტიკულად, არ ხორციელდება : პერიფერიებში ეკონომიკური აქტივობა მხოლოდ სახელმწიფო პროექტებზეა დამოკიდებული / მოამზადა პაატა ბაირახტარმა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.10[MFN: 159358]
რუსეთში წარმოებული კუსტარული ფქვილის იმპორტი იზრდება : უხარისხო და ჯანმრთელობისთვის საშიში ფქვილი საქართველოში უკონტროლოდ შემოდის / პაატა ბაირახტარი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N372. - გვ.12[MFN: 159359]
[სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს განაჩენთან დაკავშირებით საქმეზე "საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ", რომელიც ეხება რუსეთიდან საქართველოს მოქალაქეების დეპორტაციას] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 4 ივლისი. - N176. - გვ.2[MFN: 159361]
• გრძელიშვილი, გიორგი (ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); ბასილაია, ბექა (უგულავას ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); ნიკოლაიშვილი, გელა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); ავალიანი, თამარ ("ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურიდიული სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);