თემატიკა: სამსახურიდან გათავისუფლება .
რუსის ჯარი აფხაზეთს ტოვებს / ლ.გელოვანი // რეზონანსი . - თბილისი, 1992. - 21 ნოემბერი. - N6. - გვ.1-2[MFN: 159506 ]
UDC: 327(479.22:479.224)
ანოტაცია: არძინბას განცხადებაზე ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარების საშუალებებზე
პერსონალია: არძინბა ვლადისლავ (სეპარატისტთა ლიდერი); ფოფხაძე გიორგი (რადიო "თავისუფლების" კორესპონდენტი).
რამიშვილი, მალხაზ ("რეზონანსის" გამომცემელი)
კონკურსის ჩატარების თარიღი ჯერ კიდევ არ არის ცნობილი / მალხაზ რამიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1997. - 14 მარტი. - N68. - გვ.2[MFN: 159507 ]
UDC: 070 + 654.19](479.22)
ანოტაცია: დისკუსიის გაგრძელება - "რეზონანსის" საინფორმაციო რადიოსათვის სიხშირის მიღების თაობაზე
თემატიკა: მედია ; რადიო .
საბაჟო კოდექსი, რომელსაც თევზის სუნი ასდის / მ. ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2005. - 17 ნოემბერი. - გვ.9[MFN: 159508 ]
UDC: 339.1 + 340.537](479.22)
ანოტაცია: საბაჟო კოდექსის კანონპროექტის ირგვლივ
თემატიკა: საბაჟოები ; კანონპროექტები .
ავაზაშვილი, ალეკო
რუსეთის არმიის სტატუსი ჯერჯერობით უცნობია / ა.ავაზაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 1992. - 21 ნოემბერი. - N6. - გვ.2[MFN: 159509 ]
ანოტაცია: საქართველოს ტერიტორიაზე დროებით განლაგებული რუსული სამხედრო ფორმირებებისა და შემდგომი თანამშრომლობის შესახებ გამართული კონფერენციის დეტალებზე
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (სახელმწიფო მეთაური); უკლება მიხეილ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ზემსკი ვლადიმერ (რუსეთის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში); გალკინი ალექსანდრე (გენერალ-პოლკოვნიკი, რუსეთის დელეგაციის უფროსი).
გუგუშვილი, პაატა
თბილისელი ბუკინისტი / პ. გუგუშვილი ; მოამზადა ე. ლაფაჩმა // ქართული წიგნი . - თბილისი, 2002. - აპრილი. - N4. - გვ.5[MFN: 159510 ]
UDC: 094(479.22)
ანოტაცია: პ. გუგუშვილის მოგონება თბილისელი ბუკინისტისგან ვახტანგ VI-ის მიერ თარგმნილი და 1721 წელს გამოცემული "ქმნულების ცოდნის წიგნის" ("აიათი") შეძენასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: გრიშაშვილი იოსებ (ქართველი პოეტი).
თემატიკა: იშვიათი გამოცემები .
ქურხული, თემურ
მერია თბილისის გალამაზებას აპირებს : ინტერვიუ / თ. ქურხული ; ესაუბრა ქ. ბერიკაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2005. - 11 ივლისი. - გვ.9[MFN: 159511 ]
UDC: 365.46(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ თბილისის პრემიერთან
თემატიკა: ქალაქის კეთილმოწყობა .
ქურთთა საკითხი ყარაბაღის კონფლიქტში / ლ.გელოვანი // რეზონანსი . - თბილისი, 1992. - 21 ნოემბერი. - N6. - გვ.2[MFN: 159512 ]
UDC: 327(479.25:479.24)
პერსონალია: მამე ალიხან (სნგ-ში მცხოვრებ ქურთთა განმათავისუფლებელი მოძრაობის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება: ყარაბაღი .
თემატიკა: სომხურ-აზერბაიჯანული კონფლიქტი .
ვალი, სონია
სონია ვალი საქართველოზე შეყვარებული ქალბატონია : ინტერვიუ / ს. ვალი ; ესაუბრა ლ. ოჩიაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - გვ.10[MFN: 159513 ]
UDC: 7(479.22:43)
ანოტაცია: ინტერვიუ გერმანელ მხატვართან საქართველოში მოწყობილ გამოფენასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საქართველო-გერმანიის ურთიერთობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 15947 | 15948 | 15949 | 15950 | 15951 | 15952 | 15953 | 15954 | 15955 | 15956 | 15957 | შემდეგი » ბოლო »»