თემატიკა:  სამსახურიდან გათავისუფლება.
რუსის ჯარი აფხაზეთს ტოვებს / ლ.გელოვანი // რეზონანსი. - თბილისი, 1992. - 21 ნოემბერი. - N6. - გვ.1-2[MFN: 159506]
UDC:  327(479.22:479.224)
ანოტაცია:  არძინბას განცხადებაზე ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარების საშუალებებზე
პერსონალია:  არძინბა ვლადისლავ (სეპარატისტთა ლიდერი); ფოფხაძე გიორგი (რადიო "თავისუფლების" კორესპონდენტი).
1. რამიშვილი, მალხაზ ("რეზონანსის" გამომცემელი)
კონკურსის ჩატარების თარიღი ჯერ კიდევ არ არის ცნობილი / მალხაზ რამიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 14 მარტი. - N68. - გვ.2[MFN: 159507]
UDC:  070 + 654.19](479.22)
ანოტაცია:  დისკუსიის გაგრძელება - "რეზონანსის" საინფორმაციო რადიოსათვის სიხშირის მიღების თაობაზე
თემატიკა:  მედია; რადიო.
საბაჟო კოდექსი, რომელსაც თევზის სუნი ასდის / მ. ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 17 ნოემბერი. - გვ.9[MFN: 159508]
UDC:  339.1 + 340.537](479.22)
ანოტაცია:  საბაჟო კოდექსის კანონპროექტის ირგვლივ
თემატიკა:  საბაჟოები; კანონპროექტები.
1. ავაზაშვილი, ალეკო
რუსეთის არმიის სტატუსი ჯერჯერობით უცნობია / ა.ავაზაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1992. - 21 ნოემბერი. - N6. - გვ.2[MFN: 159509]
ანოტაცია:  საქართველოს ტერიტორიაზე დროებით განლაგებული რუსული სამხედრო ფორმირებებისა და შემდგომი თანამშრომლობის შესახებ გამართული კონფერენციის დეტალებზე
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (სახელმწიფო მეთაური); უკლება მიხეილ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ზემსკი ვლადიმერ (რუსეთის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში); გალკინი ალექსანდრე (გენერალ-პოლკოვნიკი, რუსეთის დელეგაციის უფროსი).
1. გუგუშვილი, პაატა
თბილისელი ბუკინისტი / პ. გუგუშვილი ; მოამზადა ე. ლაფაჩმა // ქართული წიგნი. - თბილისი, 2002. - აპრილი. - N4. - გვ.5[MFN: 159510]
UDC:  094(479.22)
ანოტაცია:  პ. გუგუშვილის მოგონება თბილისელი ბუკინისტისგან ვახტანგ VI-ის მიერ თარგმნილი და 1721 წელს გამოცემული "ქმნულების ცოდნის წიგნის" ("აიათი") შეძენასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  გრიშაშვილი იოსებ (ქართველი პოეტი).
თემატიკა:  იშვიათი გამოცემები.
1. ქურხული, თემურ
მერია თბილისის გალამაზებას აპირებს : ინტერვიუ / თ. ქურხული ; ესაუბრა ქ. ბერიკაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 11 ივლისი. - გვ.9[MFN: 159511]
UDC:  365.46(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ თბილისის პრემიერთან
თემატიკა:  ქალაქის კეთილმოწყობა.
ქურთთა საკითხი ყარაბაღის კონფლიქტში / ლ.გელოვანი // რეზონანსი. - თბილისი, 1992. - 21 ნოემბერი. - N6. - გვ.2[MFN: 159512]
UDC:  327(479.25:479.24)
პერსონალია:  მამე ალიხან (სნგ-ში მცხოვრებ ქურთთა განმათავისუფლებელი მოძრაობის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  ყარაბაღი.
თემატიკა:  სომხურ-აზერბაიჯანული კონფლიქტი.
1. ვალი, სონია
სონია ვალი საქართველოზე შეყვარებული ქალბატონია : ინტერვიუ / ს. ვალი ; ესაუბრა ლ. ოჩიაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - გვ.10[MFN: 159513]
UDC:  7(479.22:43)
ანოტაცია:  ინტერვიუ გერმანელ მხატვართან საქართველოში მოწყობილ გამოფენასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-გერმანიის ურთიერთობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 15947 | 15948 | 15949 | 15950 | 15951 | 15952 | 15953 | 15954 | 15955 | 15956 | 15957 |  შემდეგი »  ბოლო »»