1. როცა სასამართლოზე ილია ჭავჭავაძე დავინახე, გამაცია და გამაცხელა, აღარ ვიცოდი, საით გავქცეულიყავი ; მოამზადა ქ. გზირიშვილმა // ქართული წიგნი. - თბილისი, 2002. - ივნისი. - N6. - გვ.8-9[MFN: 159639]
ხვედელიძე, გივი (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გაზეთ "ივერიის" 1895 წლის 16 აპრილის ნომერში დაბეჭდილ არტემ ახნაზაროვის (ჩიორა) წერილთან - "ორი ახალი წიგნი (საბიბლიოგრაფიო შენიშვნები)" - დაკავშირებით, რომელიც ეხება თედო სახოკიას წიგნს - "აკაკის ნაკვესები"
პერსონალია:  სახოკია თედო (ქართველი მწერალი, მთარგმნელი, ეთნოგრაფი); ახნაზაროვი არტემ (ჩიორა) (მწერალი, ჟურნალისტი, მთარგმნელი); წერეთელი აკაკი (ქართველი მწერალი და საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:  ჭავჭავაძე ილია (ქართველი მწერალი და საზოგადო მოღვაწე); ქრისტეფორე [ციცქიშვილი] (საქართველოს კათოლიკოს-პარტიარქი).
მორატორიუმი დასრულდა - ვინ იქნება შემდეგი?! : მეორე ტური "ნაციონალების" სასამართლოში სიარულით გაიხსნა / ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 7 ივლისი. - N179. - გვ.1,4[MFN: 159640]
კახიშვილი, კახი ("საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევის ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);  სააკაშვილი, მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი (2004-2013), კომენტარის ავტორი);  ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ცინცაძე, სოსო (დიპლომატიური აკადემიის რექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ არჩევნებთან დაკავშირებით გამოცხადებული მორატორიუმის მიუხედავად პროკურატურის გააქტიურების მიზეზების შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის" წევრების დანაშაულებრივ საქმეებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის ყოფილი მერი, ბრალდებული); ახალაია ბაჩო (საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ბრალდებული).
1. ქარდავა, დათო
აპარტეიდის პირველი ნიშნები რუსთავში / დ. ქარდავა // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 ივნისი. - N157. - ჩანართი ბიზნეს რეზონანსი. - N29. - გვ.10[MFN: 159641]
UDC:  331.108.2(479.22)
ანოტაცია:  საკადრო საკითხები რუსთავის სახელისუფლებო სტრუქტურებში
თემატიკა:  საკადრო საკითხები.
1. გალუმაშვილი, ლალი
ქართული ბანკები საბროკერო კომპანიებს აფუძნებენ / ლ. გალუმაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 ივნისი. - N157. - ჩანართი ბიზნეს რეზონანსი. - N29. - გვ.11[MFN: 159642]
UDC:  336.763(479.22)
კირტავა, ირაკლი (საქართველოს ფასიანი ქაღალდების ინდუსტრიის ასოციაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  სვანაძე, ვახტანგ (საქართველოს საფონდო ბირჟის გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ფასიანი ქაღალდები.
ბოლო დაპირისპირება - აღმოსავლეთ უკრაინაში დრამატული ფინალი მწიფდება / ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2014. - 9 ივლისი. - N181. - გვ.1-2[MFN: 159643]
UDC:  327(470:477)
კურგიანინი, სერგეი (რუსი პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);  სტრელკოვი, იგორ (რუსი ამბოხებულების ხელმძღვანელი დონბასიდან, კომენტარის ავტორი);  კვახაძე, ალეკო (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  რუსეთ-უკრაინის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საომარი მოქმედებები.
ანაკლიის პორტის მშენებლობით უმსხვილესი გერმანული და ჩინური კომპანიები დაინტერესდნენ / მაია მიშელაძე // ვერსია. - თბილისი, 2014. - 11-13 ივლისი. - N74(969). - გვ.2[MFN: 159644]
UDC:  627.21(083.94)(479.22)
კვირიკაშვილი, გიორგი (საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ღარიბაშვილი, ირაკლი (პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ანაკლიის პორტის პროექტის პრეზენტაციაზე
გეოგ.დასახელება:  ანაკლეა.
თემატიკა:  პორტები; პროექტები.
სალომე ზურაბიშვილს ფინანსური დარღვევები აღმოუჩინეს / თ. ქარჩავა // რეზონანსი. - თბილისი, 2005. - 5 ნოემბერი. - გვ.3[MFN: 159645]
ანოტაცია:  საგარეო საქმეთა სამინისტროში არსებულ სავარაუდო დარღვევებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა მინისტრი).