გენპროკურატურა: თბილისში დანაშაული 18 პროცენტით შემცირდა. უფლებათადამცველებს პროკურატურის სტატისტიკის არ სჯერათ : ინტერვიუ / ნანა კაკაბაძე ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 თებერვალი. - N31. - გვ.5[MFN: 1603]
ანოტაცია: საუბარი არასამთავრობო ორგანიზაცია" ყოფილი პოლიტპატიმრები" ადამიანის უფლებებისათვის" ხელმძღვანელთან ქართველი სამართალდამცავებისა და პროკურატურის საქმიანობის შესახებ
მასწავლებლებს მოკლევადიანი ხელშეკრულებების ხელმოწერას აიძულებენ. პედაგოგები სამინისტროსგან ხელშეკრულების შესახებ არსებული დადგენილების გაუქმებას ელოდებიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 თებერვალი. - N31. - გვ.6[MFN: 1604]
ანოტაცია: პედაგოგებისა და საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელის ზურა დათუაშვილის კომენტარები პედაგოგთა შრომითი ვადიანი ხელშეკრულებების გაფორმებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ნოდია გია (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
ემუქრება თუ არა საფრთხე ქართული ენის სიწმინდეს? : ინტერვიუ / მ. ქურდიანი ; მოამზადა თ. მარუაშვილმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 17 აპრ.. - N5. - გვ.1,3[MFN: 1606]
8 მაისს სტუდენტური თვითმმართველობის არჩევნები გაიმართება. ინტერვიუ სტუდენტური თვითმმართველობის პარლამენტის თავმჯდომარესთან თორნიკე ხუციშვილთან / ესაუბრა ნ. კაკულია // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 17 აპრ.. - N5. - გვ.1,7[MFN: 1608]
უარყოფითი დასკვნის შემთხვევაში საქართველო ნატოს გამოემშვიდობება : ინტერვიუ / ელენე ხოშტარია ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 თებერვალი. - N31. - გვ.7[MFN: 1611]
ანოტაცია: სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ევროინტეგრაციის საკითხებში საუბრობს აიპაპ-ის (ნატოსთან ინდივიდუალური პარტნიორობის პროგრამა) მიმდინარეობის შესახებ და ნატოს მისიის მიერ მიმდინარე რეფორმების შეფასებებზე. ქართველი ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:ფიჩხაძე შალვა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "საქართველო ნატოში" ხელმძღვანელი); შარაშენიძე თორნიკე (საერთაშორისო ურთიერთობების ექსპერტი და ნატოს საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელი).